آنچه نزدیکتر به واکسن COVID-19 می شوید باید بدانید

نسخه هفتگی نظرات دوم همکاری با پادکست The Dose در سی بی سی است که به میزبانی دکتر برایان گلدمن برگزار می شود.


در حالی که مناطق بیشتری از کانادا در تلاش برای مهار گسترش نگران کننده COVID-19 هستند ، بسیاری از مقامات دولتی و بهداشت عمومی به دو نامزد واکسن ویروس کرونا امیدوار هستند که امیدوارند روزی همه گیر شود.

طی هفته گذشته ، هر دو شرکت Pfizer و Moderna Inc اعلام کردند که به نظر می رسد واکسن های مربوطه در آزمایشات بالینی فاز 3 95 درصد موثر هستند. آنها دو تا از هفت سازنده ای هستند که کانادا با آنها قراردادهای خرید میلیون ها خریده است.

دکتر هوارد نجو ، معاون رئیس بهداشت عمومی کشور ، گفته است که اگر واکسن ها توسط بهداشت کانادا تأیید شود ، امیدوار است که اکثر مردم کانادا بتوانند تا پایان سال 2021 واکسینه شوند.

اما در میان خوش بینی ، یک واکسیناسیون جدید به طور طبیعی سوالات زیادی را ایجاد می کند ، از چگونگی عملکرد برای اولین بار در کشوری با بیش از 35 میلیون نفر جمعیت

در اینجا چند پاسخ به این سالات آورده شده است.

دو واکسن جلویی از فناوری جدیدی به نام mRNA استفاده می کنند. این چیست؟

به طور سنتی ، واکسن ها با استفاده از ویروس های مرده یا “ضعیف شده زنده” یا ویروس ضعیف شده برای ایجاد پاسخ ایمنی در بدن ساخته می شوند.

هر دو واکسن Pfizer’s و Moderna از قطعات RNA پیام رسان ژنتیکی (mRNA) ویروس کرونا استفاده می کنند که باعث ایجاد COVID-19 می شود. دکتر جف کوونگ ، مدیر موقت مرکز دانشگاه تورنتو گفت: این فناوری جدید قبلاً هرگز در واکسن های تجاری استفاده نشده است. برای بیماری های قابل پیشگیری از واکسن.

گوش کنید | دوز:وقتی به واکسن COVID-19 نزدیک می شویم باید چه چیزهایی را بدانم؟

دوز23:17وقتی به واکسن COVID-19 نزدیک می شویم باید چه چیزهایی را بدانم؟

وی به دکتر برایان گلدمن میزبان پادکست CBC گفت: “در واقع سلول های بدن شما تولید پروتئین ها یا آنتی ژن های ویروس را تحریک می کنند و سپس پاسخ ایمنی را تحریک می کنند.” دوز.

وی افزود: بنابراین ما در واقع ویروس را به افراد نمی دهیم ، اما فقط مواد ژنتیكی ویروس را می دهیم تا آنتی ژن هایی تولید كنیم كه سیستم ایمنی بدن ما را برای مقابله با ویروس تربیت می كنند.

كوانگ گفت ، دلیل سریعتر نشان دادن نتایج واكسن mRNA بیش از 150 آزمایش دیگر واكسن كرونا ویروس های مختلف در سراسر جهان ، این است كه “تزریق مستقیم mRNA به بدن بسیار موثرتر از تولید آنتی ژن با تزریق است.” ذرات ویروس ابتدا به تخم یا سلول وارد می شوند. این روش سنتی تر است که توسط بسیاری دیگر از تولیدکنندگان واکسن استفاده می شود.

برخی از رسانه های اجتماعی اظهار عقیده می کنند که واکسن های mRNA می توانند DNA خود فرد را آسیب رسانند یا تغییر دهند ، این درست است؟

كاملاً نه. كوانگ گفت كه این اطلاعات غلط است.

اول از همه ، واکسنهای mRNA وارد هسته سلولها نمی شوند ، جایی که بیشتر DNA در آن قرار دارد.

وی گفت: “این ماده ژنتیكی ما را تحت تأثیر قرار نمی دهد. این فقط بهره گیری از ماشین آلات بدن ما برای تولید آنتی ژن ها است.” “بنابراین به نوعی مانند این است که سلولهای خود را به جای ساختن آنتی ژن در سلولها یا تخمها و سپس تزریق آن به بدن ، برای تولید آنتی ژن ها وام بگیریم.”

مراحل واکسیناسیون علیه COVID-19 در حال حاضر چیست؟

اگرچه بسیار امیدوار کننده است ، اما نتایج هنوز مقدماتی است ، اما کوانگ احتیاط می کند. آنچه باید اتفاق بیفتد در اینجا است:

  1. فاز 3 آزمایشات بالینی باید تکمیل شود.

  2. داده های حاصل از آزمایشات باید توسط تنظیم کننده هر کشور در اینجا بررسی شود ، که Health Canadato به طور مستقل از ایمن و موثر بودن واکسن اطمینان حاصل می کند.

  3. اگر بهداشت کانادا واکسن را تأیید کند ، تولید کننده باید دوزها را به کانادا ارسال کند و در آنجا به استان ها و مناطق توزیع شود.

  4. سپس این وظیفه است که استانها و مناطق برای اجرای واکسن خود به مقامات بهداشت عمومی ، مطب پزشکان ، بیمارستان ها ، خانه های مراقبت طولانی مدت ، داروخانه ها یا هرجایی که واکسن ها استفاده می کنند ، برنامه ارائه شده خود را دنبال کنند. به افرادی که یکی را می خواهند داده شود.

تماشا کنید | دکتر ترزا تام در مورد “گفتگو” با نزدیکان هنگام نزدیک شدن به تعطیلات:

مدیر ارشد بهداشت عمومی کانادا روز جمعه در جریان جلسه توجیهی همه گیر با خبرنگاران صحبت کرد 2:13

به چند دوز واکسن در کانادا نیاز خواهیم داشت؟

واکسن های Pfizer و Moderna هر دو به دو دوز احتیاج دارند که به فاصله سه هفته از هم جدا شده اند. به گفته کارشناسان احتمالاً سایر نامزدهای موفق واکسن نیز به چند دوز نیاز دارند. با جمعیت بیش از 35 میلیون نفر در کانادا ، این به معنای بیش از 70 میلیون دوز است. در مجموع.

کووانگ گفت ، اگرچه توافق نامه هایی که کانادا بیش از این مقدار با تولیدکنندگان امضا کرده است ، همه آنها یک باره نمی رسند. کوونگ گفت ، آنها احتمالاً در طول سال 2021 با محموله های مبهم عرضه می شوند.

سپس چه کسی واکسن می زند؟

کمیته مشاوره ملی ایمن سازی (NACI) ، فردی مستقل که به آژانس بهداشت عمومی کانادا مشاوره می دهد ، اخیراً “راهنمایی اولیه” در مورد چگونگی اولویت بندی ایمن سازی علیه COVID-19 پس از تأیید واکسن ، منتشر کرده است.

طبق NACI ، اولین واکسن ها باید به موارد زیر مراجعه کنند:

  • افرادی که در معرض خطر مرگ یا بیماری شدید ناشی از COVID-19 هستند (از جمله افراد سالخورده و افرادی که دارای شرایط سلامتی پرخطر هستند).
  • افرادی که به احتمال زیاد COVID-19 را به افراد در معرض خطر انتقال می دهند (این می تواند شامل کارکنان مراقبت های بهداشتی ، کارگران پشتیبانی یا افرادی باشد که با افرادی که در معرض خطر هستند زندگی می کنند).
  • کارگران برای حفظ پاسخ COVID-19 یا تأمین مراقبت در خط مقدم بیماران COVID-19 ضروری هستند.
  • افراد “در حفظ سایر خدمات ضروری برای عملکرد جامعه مشارکت دارند.” NACI گفت ، این کارگران هنوز هم باید در بحث بین دولت های فدرال ، استانی و سرزمینی تعریف شوند ، اما می تواند شامل پلیس ، آتش نشانان یا کارمندان فروشگاه های مواد غذایی باشد.
  • افرادی که در شرایطی زندگی می کنند یا کار می کنند که آنها را در معرض خطر بیشتری از عفونت قرار می دهد ، یا در مواردی که عفونت می تواند “عواقب نامتناسبی از جمله جوامع بومی” داشته باشد.

(CBC)

بچه ها چطور؟

در 17 نوامبر ، آكادمی اطفال آمریكا با انتشار خبری اعلام كرد كه كودكان باید فوراً در آزمایشات بالینی واكسن COVID-19 قرار بگیرند تا اطمینان حاصل شود كه “از واكسنهای بالقوه نجات دهنده كودك برخوردار نیستند”.

آکادمی گفت ، Pfizer “فقط اخیراً” ثبت نام کودکان در سن 12 سالگی را آغاز کرد.

دکتر ایوان مالدونادو ، رئیس کمیته بیماری های عفونی آکادمی ، در این بخش گفت: “کودکان بزرگسال کمی نیستند. ما باید کودکان را به محض ایمن بودن در این آزمایشات قرار دهیم.”

“این تحقیق به زمان نیاز دارد. اگر این به زودی آغاز نشود ، احتمال واکسن پیش از سال تحصیلی آینده برای کودکان کمتر است.”

CBC News برای توضیح در این زمینه با انجمن اطفال کانادا تماس گرفت ، اما آنها نتوانستند در مهلت مقرر پاسخ دهند.

با این حال ، هر دو كوانگ و دکتر جفری پرنیکا ، رئیس بخش بیماری های عفونی کودکان در دانشگاه مک مستر ، با موضع سازمان آمریکایی موافقت کردند.

پرنیکا در نامه ای به سی بی سی نیوز گفت: “COVID-19 فقط به ندرت باعث بیماری شدید در کودکان می شود اما از همه گیر شدن تأثیرات چشمگیری بر سلامت کودک و جوانان داشته است.”

پرنیکا گفت: “اگر ما می خواهیم ایمنی واقعی گله را ایجاد کنیم ، باید کودکان را نیز ایمن سازی کنیم.” “ما کاملاً باید اطلاعاتی درباره ایمن و موثر بودن آنها در کودکان داشته باشیم.

“اکثریت والدین احتمالاً مایل به ایمن سازی فرزندان خود با محصولات واکسنی نیستند که برای ایمن بودن در آن گروه سنی تأیید نشده است.”

چالش های لجستیکی در دریافت واکسن ها به کانادایی ها چیست؟

كوانگ گفت ، چالش شماره یك ، حجم كافي از نياز مورد نياز است.

وی گفت: “امید این است که بتوانیم هر کسی را که می خواهد واکسینه کند در اسرع وقت انجام دهیم.”

پس از رسیدن تأمین ، کوونگ معتقد است که بین پزشکان ، پرستاران بهداشت عمومی و داروسازان (در استانهایی که مجاز به انجام واکسیناسیون هستند) ، افراد کافی برای واکسیناسیون در طول سال 2021 وجود خواهند داشت. پشتیبانی نظامی “کمک خوش آمدید” ، “وی به ویژه در کمک به واکسن برای رسیدن به مناطق دور افتاده گفت.

با این حال ، یک چالش اساسی در مورد واکسن Pfizer این است که باید در دمای 70- درجه سانتیگراد نگهداری شود و دمای آن بسیار سردتر از حد ممکن در اکثر فریزرها باشد. (Moderna گفته است که واکسن آن را می توان تا یک ماه در یخچال نگهداری کرد). )

تماشا کنید | ترودو از کانادایی ها می خواهد که در میان چالش ها و ناامیدی ها “در آنجا آویزان شوند”:

نخست وزیر جاستین ترودو از کانادایی ها می خواهد که به مبارزه با COVID-19 ادامه دهند. 3:15

سخنگوی اریک موریستساید ، آژانس بهداشت عمومی کانادا در تلاش است تا اطمینان حاصل کند که نیاز به یخچال فریزر روند واکسیناسیون را متوقف نمی کند.

موریستت روز جمعه در یک ایمیل گفت که این آژانس با استانها و سرزمین ها در حال بررسی تجهیزات است که در حال حاضر تجهیزات موجود است از جمله “توانایی حمل و نقل ایمن و ذخیره واکسن های با درجه حرارت بسیار پایین و منجمد”.

“برای اطمینان از انتقال ایمن و به موقع واکسن ها ، هرگونه شکاف ظرفیت رفع خواهد شد.” او گفت.

آیا وقتی واکسینه شدیم ، تا آخر عمر از COVID-19 در امان خواهیم بود؟

کوونگ گفت که این هنوز ناشناخته است ، زیرا کمتر از یک سال از انتشار ویروس در رادار کسی می گذرد. اگرچه آزمایشات بالینی میزان بالایی از ایمنی را نشان می دهد ، اما در واقع هیچ راهی برای دانستن اینکه چه مدت طول می کشد تا زمانی که افراد در دنیای واقعی واکسینه نشوند و زمان بیشتری بگذرد وجود ندارد.

دکتر “بسیاری از واکسن ها هستند که اساساً از مادام العمر محافظت می کنند و برخی دیگر از این نوع واکسن ها نیستند.” لینورا ساکسینگر ، متخصص بیماری های عفونی در دانشگاه آلبرتا ، در یک ایمیل به سی بی سی نیوز گفت.

با این حال ، ساکسینگر توسط فناوری پیام رسان RNA در واکسن های Pfizer و Moderna تشویق می شود.

وی گفت: “واكسن های mRNA اساساً به گونه ای طراحی شده اند كه به سلولهای شخصی شما كدی برای ساختن پروتئین ویروس در ویروس می دهند تا سیستم ایمنی بدن شما واقعاً آن را به گونه ای ببیند كه عفونت طبیعی را تقلید كند.” “این باید احتمال پاسخ طولانی مدت را افزایش دهد.”

حتی اگر اینگونه نباشد ، در واکسن های موجود چند نوبت در طی سالها گاهی لازم است. به عنوان مثال ، هر 10 سال برای کزاز به تقویت کننده نیاز است. واکسن آنفولانزا هر ساله نیاز به تزریق دارد.

“یک نکته خوب در مورد واکسن این است که اگر اثبات نشود که اثر طولانی مدت دارد ، می توان از استراتژی های تقویت کننده استفاده کرد.” ساکسینگر گفت.

به علاوه ، انتظار می رود تعداد بیشتری از کاندیداهای واکسن در انواع مختلف در ماه های آینده موفقیت آمیز باشند ، و برخی از آنها ممکن است در برخی افراد موثرتر از دیگران باشد.

ساکسینگر گفت: “داشتن یک منو برای انتخاب خوب است.”


برای خواندن کل خبرنامه دوم خبرنامه هر شنبه صبح ، با کلیک روی اینجا مشترک شوید.

می توانید پادکست های The Dose را به صورت رایگان در CBC Listenor در برنامه پادکست مورد علاقه خود از جمله Apple Podcasts و Google Podcasts گوش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *