اختلالات همه گیر چالش های دشواری را برای افرادی که دارای مسائل شناختی هستند ایجاد می کند

بیماری همه گیر در اکثر کانادایی ها سخت بوده است ، اما سازگاری با رفتارها و قوانین جدید به ویژه برای افرادی که چالش های شناختی دارند دشوار است.

“کیت بوزیاک” ، در توصیف تلاش خود برای جذب تمام اقدامات احتیاطی ایمنی در اطراف COVID-19 ، گفت: “در ابتدا احساس می کردم یک توده بزرگ بر روی من افتاده است.” “وای خدای من ، این را بخاطر بسپار ، این را بخاطر بسپار. سپس من فقط گفتم هر بار یک قدم بردار.”

زندگی بوزیاک در 1994 پس از حمله قلبی برای همیشه در معرض آسیب مغزی قرار گرفت. مدیر سابق خرده فروشی مجبور بود از پس حافظه و تحرک دائمی برآید.

این 56 ساله اکنون در یک مرکز زندگی مستقل در مرکز شهر تورنتو اقامت دارد. یادگیری و یادآوری استفاده از ماسک ، فاصله گرفتن از نظر جسمی و شستن مداوم دست ها ، مدتی را برای تسلط بر او صرف کرده است. بوزیاک اعتراف می کند که هنوز با آن دست و پنجه نرم می کند.

بوزیاک گفت: “این همچنین مهم بود:” چون من نمی خواهم بمیرم. به همین سادگی. “

بوزیاک گفت: “من باید به خودم بگویم ، خوب شش فوت از هم جدا ، شش فوت از هم جدا. من همیشه این را به خودم می گویم. در خانه روی میز شام نشانگرهایی وجود دارد. پس این خوب است.” “اما این آسان نیست.”

کیت بوزیاک ، که به دلیل حمله قلبی از مشکلات حافظه رنج می برد ، ماسک هایی با رنگ روشن را درست درب منزل خود آویزان نگه می دارد تا هنگام بیرون آمدن ، فراموش نکند که یکی از آن ها را بر تن کند. (CBC)

همچنین برای مراقبان آسان نبوده است.

“من فکر می کنم بزرگترین نگرانی من این بود که مردم یا قادر به انجام این کار نیستند یا نمی فهمند ، و سپس داشتن [COVID-19] وارد اقامتگاه شوید “. هدر مک کی ، مدیر کوتا در تورنتو که مرکز زندگی بوزیاک را اداره می کند ، گفت.

پرستار بهداشت جامعه می گوید که تاکنون آنها موفق شده اند چهار مرکز زندگی خود را بدون COVID نگهداری کنند ، بخشی از این امر از طریق یادآوری بیمار و مداوم برای ساکنان است.

مک کی گفت: “افرادی که دارای چالش های شناختی هستند ، از نظر حافظه مشکل دارند. بنابراین هر چیزی که برای آنها جدید باشد ، تکرار زیادی می کند.”

افرادی که آسیب های مغزی اکتسابی دارند ، برای پیشرفت بسیار به کارهای روزمره اعتماد می کنند. مک کی گفت که اقدامات احتیاطی لازم برای جلوگیری از شیوع COVID-19 ، همراه با سایر تغییرات مربوط به همه گیری در الگوهای روزانه ، همه اینها را زیر پا گذاشته است.

“دوشنبه این کار را می کنم ، سه شنبه این کار را می کنم ، و [new things] مک کای گفت: “در برنامه معمول آنها قرار نگیرید.” بنابراین وقتی کسی عادت دارد صبح بیدار شود ، مسواک بزند و از در بیرون می رود ، اکنون این یک مرحله اضافی است. مانند ، آیا من ماسک خود را بر روی من است؟ آیا من آن را به درستی روشن کرده ام؟ “

هدر مک کی ، مدیر تسهیلات Cota در تورنتو ، نحوه کار کارکنان با مشتریانی را که دارای مشکلات شناختی هستند ، توصیف می کند تا به آنها کمک کند یادآوری کنند برای جلوگیری از انتقال COVID-19 چه کارهایی باید انجام دهند. 0:19

بسیاری از کارهای کمک به مردم در یادگیری این مراحل اضافی به عهده مراقبان حمایتی مانند لاورن بلر بود.

بلر گفت: “من فکر می کنم اکنون بهتر است ، اما در ابتدا برای برخی از آنها درک اینکه شما باید ماسک بزنید سخت بود ، زیرا این چیزی است که به شما کمک می کند نه تنها از شما ، بلکه از شخص دیگری ، از هم سن و سالان خود محافظت کنید.” گفت

هفته ها و در بعضی موارد ماه ها به طول انجامید ، اما بلر گفت که تجهیز افراد به مهارت هایی که برای حفظ امنیت خود و دیگران لازم است بسیار مهم است.

“دانستن اینکه مشتری ها وارد جامعه می شوند و با همه مردم برخورد می کنند نگران کننده بود. و چگونه آنها با آنچه در آنجا وجود دارد سازگار می شوند؟ منظور من این است که ، وقتی شما در داخل هستید ، می توانید کمی محافظت کنید. اما وقتی شما آنجا هستید ، در معرض عناصر مختلف محیط هستید “، بلر گفت.

Laverne Blair ، کارمند مراقبت های شناختی ، گفت که تجهیز افراد تحت مراقبت خود به مهارت های مربوط به بیماری همه گیر که برای ایمن نگه داشتن خود و دیگران لازم است ، هفته ها و در بعضی موارد ماه ها طول کشید. (غزاله مالک / سی بی سی)

در داخل ساختمانی که بوزیاک زندگی می کند ، نوار از کف چند مکان مشترک عبور می کند تا به ساکنان یادآوری کند که باید فضای دیگری را به یکدیگر بدهند. علائم بر روی صندلی ها و دیوارها در یک منطقه ناهار خوری به عنوان یک هشدار ثابت برای فاصله قرار گرفته است.

کارکنان همچنین دستورالعمل های حافظه را متناسب با نیازهای هر مشتری تنظیم کرده اند: برخی بهتر با نشانه های بصری ، برخی دیگر با یادآوری های کلامی عمل می کنند.

Buziak با نشانه های بصری بهترین کار را می کند ، بنابراین یک مجموعه روشن از ماسک ها اکنون روی قلاب مستقیم در خط چشم او درب منزل آویزان شده است. او متوقف می شود ، به واکر خود تکیه می کند و قبل از اینکه بیرون برود ، یکی را انتخاب می کند.

بوزیاک گفت: “بنابراین من نمی توانم آنها را فراموش کنم ، مثل همه آنها همه جا هستند. شما باید آنها را در جایی قرار دهید که آنها را ببینید تا فراموش نکنید.”

ویروس کرونا ویروس بزرگی را نیز از برنامه اجتماعی بوزیاک خارج کرد. گروه های صنایع دستی و آشپزی وی همه به دلیل ویروس کرونا لغو شد و ملاقات های خانوادگی به دلیل بیماری همه گیر به شدت محدود شده است.

بوزیاک گفت: “برای مدتی احساس می کردم نه تنها تنهایی ، بلکه ارتباطم قطع شده است. از حلقه خارج شدم ، و نمی دانستم چه خبر است. این دشوار است.”

کیت بوزیاک ، که به دلیل حمله قلبی از مشکلات حافظه رنج می برد ، در مورد چگونگی کنار آمدن با تغییراتی که توسط همه گیر ایجاد شده و رویه های مهم روزمره او تأثیر گذاشته است ، صحبت می کند. 0:25

برای دفع تنهایی ، او سعی دارد یک مهارت دیگر بیاموزد: بزرگنمایی. ورود به سیستم و یادآوری هر مرحله برای شروع مکالمه می تواند کمی دست انداز باشد ، اما بوزیاک می گوید ارزشش را دارد.

وی گفت: “این خارق العاده است.” “وقتی مادر یا پسر عموهایم را می بینم ، قلبم بوق می زند.”

این یک مبارزه پر سر و صدا بوده است ، اما بوزیاک می گوید مهارت های جدید زنده ماندن COVID-19 باعث می شود او احساس امنیت و اعتماد به نفس کافی کند تا دوباره بیرون برود و کارهای ساده ای را برای خودش انجام دهد.

همچنین این فکر را برای او ایجاد کرده است که چرا برخی افراد از دستورالعمل های COVID-19 پیروی نمی کنند که برای تسلط بر آنها مجبور بوده است بسیار سخت کار کند.

“وقتی که ترک می شوم ، دستهایم را می شستم ، ماسک خود را می پوشانم و مواردی از این قبیل. اما من به اطراف نگاه می کنم و می بینم که مردم بیرون ماسک ندارند. و این باعث تعجب من می شود که چرا مردم ماسک نمی پوشند؟” بوزیاک گفت.

“من می خواهم بگویم ،” ماسک بزن. ” جدی ، این علم موشک نیست. “

کیت بوزیاک ، که دارای مشکلات شناختی است ، هنگامی که افرادی را مشاهده می کند که از اقدامات احتیاطی COVID-19 پیروی نمی کنند که برای تسلط بر آنها بسیار سخت تلاش کرده است ، در مورد ناامیدی خود صحبت می کند. 0:21

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *