اقتصاد کانادا در سه ماهه اول بیش از حد انتظار رشد کرد و شانس افزایش نرخ بهره را در هفته آینده افزایش داد

آمار کانادا روز چهارشنبه گزارش داد که اقتصاد کانادا در سه ماهه اول سال 2023 با نرخ سالانه 3.1 درصد رشد کرد.

آخرین داده ها نشان می دهد که رشد اقتصادی از پیش بینی 2.5 درصدی آژانس فدرال برای سه ماهه پیشی گرفته است. برآورد اولیه حاکی از آن است که اقتصاد پس از ثابت ماندن در ماه مارس، در آوریل 0.2 درصد رشد کرد.

انعطاف‌پذیری مداوم در اقتصاد احتمالاً بحث‌ها در مورد افزایش احتمالی نرخ بهره را تحریک خواهد کرد، زیرا انتظار می‌رود بانک کانادا نرخ بهره بعدی خود را هفته آینده اعلام کند.

تولید ناخالص داخلی نسبتاً قوی نشان می دهد که سرمایه گذاران شانس افزایش نرخ بهره را در جلسه هفته آینده بانک مرکزی افزایش می دهند. قبل از اعداد تولید ناخالص داخلی، تجارت در سرمایه‌گذاری‌هایی که به عنوان سوآپ شناخته می‌شوند، به معنای کمی بیش از یک در چهار شانس افزایش بود.

در حال حاضر، این شانس بهتر از یک در سه است.

Statscan می گوید رشد صادرات و مخارج خانوارها به رشد در سه ماهه اول کمک کرده است. در سوی دیگر دفتر کل، انباشت آهسته‌تر موجودی و همچنین کاهش در سرمایه‌گذاری خانوارها و سرمایه‌گذاری تجاری در ماشین‌آلات و تجهیزات بر رشد تاثیر گذاشته است.

Tuan Nguyen، اقتصاددان شرکت مشاوره RSM Canada، می گوید که اعداد تولید ناخالص داخلی “انتظارات گذشته را منفجر کردند.”

نگوین گفت: «پس از سه ماهه پایانی کند سال گذشته، مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارهای کانادایی در سه‌ماهه اول قوی ظاهر شدند و نگرانی‌های فزاینده رکودی را که اکثر فعالان بازار درباره آن صحبت می‌کردند، نادیده گرفتند.» شکی نیست که داده‌ها به اقتصاد داغ اشاره می‌کنند و توضیح می‌دهند که چرا تورم اساسی همچنان بالا مانده است.»

مطلب جدید جذاب
نرخ تورم کانادا در ماه مارس به 4.3 درصد کاهش یافت

تورم سرسختانه بالا

اقتصاد کانادا توانسته است به عملکرد بهتر از انتظارات ادامه دهد، علیرغم اینکه بانک کانادا امیدوار است نرخ های بهره بالا باعث عقب نشینی عمیق تری از سوی مصرف کنندگان و مشاغل شود.

ارقام مخارج خانوارها نشان دهنده افزایش هزینه ها برای کالاها و خدمات در سه ماهه اول سال پس از حداقل رشد در دو فصل قبل است.

با این حال، این گزارش اشاره می کند که درآمد قابل تصرف برای اولین بار از سه ماهه چهارم سال 2021 کاهش یافته است. آژانس فدرال می گوید درآمد قابل تصرف یک درصد کاهش یافته است که عمدتاً به دلیل اتمام اقدامات دولت با هدف کمک به مردم برای مقابله با تورم است.

بانک مرکزی اوایل سال جاری چرخه افزایش نرخ خود را متوقف کرد و نرخ بهره اصلی خود را در 4.5 درصد نگه داشت که بالاترین میزان از سال 2007 بوده است.

اما رئیس بانک مرکزی، تیف مکلم، نشان داده است که این بانک همچنان در تلاش است تا بفهمد آیا نرخ بهره به اندازه کافی بالاست تا تورم را مهار کند.

نرخ تورم کل در ماه آوریل کمی افزایش یافت و به 4.4 درصد رسید و بسیار بالاتر از هدف دو درصدی بانک مرکزی باقی ماند.