ایالات متحده در ماه گذشته 339000 شغل ایجاد کرد که بسیار بیشتر از حد انتظار بود

کارفرمایان این کشور در ماه مه استخدام خود را افزایش دادند و 339000 شغل ایجاد کردند که بسیار بالاتر از انتظارات و شواهدی از قدرت در اقتصادی است که فدرال رزرو به شدت در تلاش است تا آن را کاهش دهد.

گزارش روز جمعه دولت نشان داد که نرخ بیکاری از 3.4 درصد در آوریل به 3.7 درصد رسیده است.

استخدام قوی تر، انعطاف پذیری بازار کار را پس از بیش از یک سال افزایش سریع نرخ بهره توسط فدرال رزرو نشان می دهد. بسیاری از صنایع، از ساخت‌وساز گرفته تا رستوران‌ها و مراقبت‌های بهداشتی، همچنان در حال افزایش مشاغل هستند تا با تقاضای مصرف‌کننده مطابقت داشته باشند و نیروی کار خود را به سطح قبل از همه‌گیری بازگردانند.

فدرال رزرو با اعمال 10 افزایش متوالی نرخ بهره از مارس 2022، به طور گسترده ای انتظار می رود که در اواخر این ماه از افزایش نرخ خود صرف نظر کند، اگرچه ممکن است پس از آن افزایش های خود را از سر بگیرد. جروم پاول، رئیس فدرال رزرو و دیگر مقامات فدرال رزرو به صراحت اعلام کرده اند که استخدام قوی را به احتمال زیاد تورم را به طور مداوم بالا نگه می دارد، زیرا کارفرمایان تمایل دارند در بازار کار تنگ دستمزد را به شدت افزایش دهند. بسیاری از این شرکت‌ها سپس هزینه‌های دستمزد بالاتر خود را در قالب قیمت‌های بالاتر به مشتریان منتقل می‌کنند.

گزارش مشاغل ماه می به شواهد اخیر دیگری اضافه می کند که نشان می دهد علیرغم پیش بینی های طولانی مدت مبنی بر نزدیک شدن رکود، اقتصاد همچنان در حال پیشرفت است. مصرف‌کنندگان در ماه آوریل، حتی پس از تعدیل تورم، هزینه‌های خود را افزایش دادند و فروش خانه‌های جدید با وجود نرخ‌های بالاتر وام مسکن افزایش یافت.

مطلب جدید جذاب
پس از مرگ در خانواده یک کارگر چرخشی ، MHA تلاش می کند تا آزمایش سریعتر COVID را انجام دهد

با این حال، برخی از شکاف ها در پایه های اقتصاد شروع به ظهور کرده اند. فروش خانه کاهش یافته است. اندازه گیری فعالیت کارخانه نشان می دهد که برای هفت ماه متوالی منقبض شده است.

و مصرف کنندگان نشانه هایی از تلاش برای عقب ماندن از قیمت های بالاتر را نشان می دهند. بر اساس گزارش بانک فدرال رزرو نیویورک، نسبت آمریکایی‌هایی که در تلاش برای حفظ بدهی کارت اعتباری و وام خودرو خود هستند، در سه ماه اول سال جاری افزایش یافته است.

افزایش قریب‌الوقوع نرخ‌ها انتظار نمی‌رود

انتظار می رود مقامات فدرال رزرو در نشست 13 تا 14 ژوئن خود از افزایش نرخ چشم پوشی کنند تا فرصتی برای ارزیابی چگونگی تأثیر افزایش نرخ های قبلی آنها بر فشارهای تورمی زیربنای اقتصاد فراهم شود. نرخ های بالاتر معمولاً زمان می برد تا بر رشد و استخدام تأثیر بگذارد. فدرال رزرو می خواهد از افزایش نرخ کلیدی خود تا حدی که باعث کندی وام و هزینه کند تا رکود عمیقی ایجاد شود، اجتناب کند.

اقتصاد ایالات متحده در کل به تدریج در حال ضعیف شدن است. پس از رشد 2.6 درصدی از اکتبر تا دسامبر و 3.2 درصد از ژوئیه تا سپتامبر، از ژانویه تا مارس با نرخ ضعیف 1.3 درصدی رشد کرد.

به‌اصطلاح کتاب بژ فدرال رزرو، مجموعه‌ای از گزارش‌های حکایتی عمدتاً از مشاغل سراسر کشور، این هفته گزارش داد که سرعت افزایش استخدام در ماه‌های آوریل و می در مقایسه با گزارش‌های قبلی «سران» شده است. بسیاری از شرکت ها گزارش دادند که کارکنان آنها به طور کامل پر شده است.

مطلب جدید جذاب
مشاور فناوری به قتل در قتل باب لی بنیانگذار Cash App متهم شد

در عین حال، علی‌رغم برخی کاهش‌های شغلی پرمخاطب توسط شرکت‌های مالی و فناوری پیشرفته، سرعت اخراج‌ها به‌طور غیرمعمول پایین است. تعداد افرادی که برای اولین بار به دنبال مزایای بیکاری هستند، به عنوان نمونه ای برای اخراج، به سختی از سطح پایین در هفته گذشته افزایش یافت.

بسیاری از کارفرمایان هنوز درگیر به اصطلاح «استخدام فراگیر» هستند، به‌ویژه در بخش‌هایی مانند رستوران‌ها، هتل‌ها و مکان‌های تفریحی. حتی با افزایش تقاضای مشتریان در این صنایع، تعداد کارگران شاغل کمتر از سطح قبل از همه‌گیری است.

مصرف‌کنندگانی که تقریباً دو سوم فعالیت‌های اقتصادی را هدایت می‌کنند، علی‌رغم قیمت‌ها و نرخ‌های استقراض بالاتر، هنوز هم عمدتاً با سرعت ثابتی خرج می‌کنند. هزینه‌های آنها در آوریل 0.8 درصد افزایش یافت که سریع‌ترین سرعت ماهانه از ژانویه تاکنون است، زیرا آمریکایی‌ها به فرودگاه‌ها، رستوران‌ها و سالن‌های کنسرت و دیگر مکان‌ها هجوم می‌آورند.