بانک وی برای پوشش پرداختی که به کلاهبرداران پرداخت کرده بود ، به حساب وی حمله کرد

جاستین اسمیت با بدشانسی یکی دو ضربه خورده است.

اول ، این مرد تورنتویی با کلاهبرداری شغلی فریب خورد که 3000 دلار درآمد داشت. سپس بانک دیرینه او ، نارنگی ، به پول خود کمک کرد که اسمیت در حساب پس انداز بدون مالیات خود داشت تا آنچه را که در کلاهبرداری از دست داده بود پس بگیرد.

وی گفت: “شما پول خود را در بانک نگه دارید زیرا فکر می کنید این بی خطر است.” “و آنها مانند اینكه پول آنها باشد با آنها برخورد می كنند و آنها فقط برای محافظت از خود آنها را جابجا می كنند. این عادلانه نیست.”

نارنگی یک نوع استزیرمجموعه آنلاین Scotiabank که حساب های پس انداز و پرداخت بدون هزینه را ارائه می دهد.

در اینجا نحوه وقوع دو قسمت بدبختی به شرح زیر است:

اسمیت ، که به عنوان یک فرد تحویل دهنده کار می کند ، برای کار در خانه به عنوان کارمند ورود اطلاعات برای فروشگاه مواد غذایی Sobeys اقدام کرده بود. این شغل به او پیشنهاد شد و از دریافت قرارداد کاری با چک از کارفرمای جدید خود به قیمت 3495 دلار برای خرید لپ تاپ ، سیستم تلفن ، هدفون و سایر تجهیزات دفتری هیجان زده شد.

وی گفت: “همه چیز کاملاً واقعی و واقعی به نظر می رسید.”

  • آیا به شما ظلم شده است و نمی توانید پاسخگویی دریافت کنید؟ با تیم Go Public تماس بگیرید

اسمیت اسامی افرادی را که استخدام وی را انجام داده بودند بررسی کرده و نمایه های آنها را در LinkedIn بازبینی کرده تا تأیید کند در Sobeys کار می کنند. بنابراین وقتی او فاكتری را از سوی شركتی به نام Tech Insight Services برای تجهیزات دفتری دریافت كرد و از طرف مدیر استخدام Sobeys به وی دستور داده شد كه فوراً 3000 دلار پرداخت كند ، بلافاصله انتقال الکترونیکی را ارسال كرد.

وی گفت: “من در آن زمان فقط 800 دلار یا تقریباً در حساب چک من داشتم ، اما پس از واریز چک Sobeys ، بیش از 4000 دلار درآمد داشتم.”

آنچه اسمیت نمی دانست این بود که کل مراحل یک کلاهبرداری پیچیده است. وب سایتی که وی در آن درخواست کرده بود ، مدیران استخدام شده ، چک همه جعلی بود. برنامه شغلی او اصلا به Sobeys ارسال نشده بود. او به دامي افتاده بود تا متقاضيان شغل مشتاق را كلاهبرداري كند. چک حتی نارنگی را فریب داد. بانک فوراً آن را به حساب اسمیت واریز کرد.

زنگ های هشدار شروع به صدا زدن نکردند تا اینکه روز بعد ، هنگامی که ظاهراً کارفرمای جدید اسمیت به او گفت باید 3500 دلار دیگر برای یک میز جدید ارسال کند.

وی گفت: “در این مرحله ، من مشکوک شدم زیرا هیچ کس این نوع پول را روی میز کار خرج نمی کند.” “من نارنگی را صدا کردم و گفتم” خوب ، من دیروز یک چک واریز کردم ، شما اجازه دهید پول را ارسال کنم. من نگرانم که این چک برگشت داشته باشد. “

تماشا کنید | حساب بانکی به حساب قربانی کلاهبرداری حمله می کند:

گزارش Go Public ، قوانین بانکی را بررسی می کند که امکان توقیف وجوه از حساب های مختلف را فراهم می کند. شرایط و ضوابط حساب خود را بررسی کنید ، در زیر “حق جبران” چاپ شده است. 2:09

عمیق در چاپ خوب است

اسمیت سریع فهمید کلاهبرداران قبلاً انتقال الکترونیکی وی را پذیرفته بودند و یک نماینده نارنگی گفت که به این معنی است که لغو آن خیلی دیر است.

وی گفت: “آیا شما در حسابهای دیگر خود پولی برای جبران آن دارید؟” و من به او گفتم نمی خواهم بانک از آن حساب های دیگر پول بگیرد. “

از آنجا که حساب پس انداز حق مالیات وی در دولت فدرال ثبت شده بود ، اسمیت معتقد بود که پول موجود در آن قابل لمس نیست. او اشتباه می کرد.

در چاپ خوب قراردادهایی که بسیاری از مشتریان هنگام افتتاح حساب بانکی دریافت می کنند ، بند مشهور به “حق تسویه حساب” است ، همچنین گاهی اوقات به عنوان حق “جبران” نیز شناخته می شود. این قانون بیان می کند که بانک دارای قدرت قانونی برای وجوه خود را از یک بدهکار یا ضامن بدهی ضبط کنید. اگرچه این حق ممکن است بسته به محصول یا برنامه متفاوت باشد ، اما در بیشتر توافقات این حق وجود دارد. RRSP ها و صندوق های درآمد بازنشستگی ثبت شده معمولاً معاف هستند.

این بدان معناست که اگر بانک چک یا نوع دیگری از سپرده را قبول کند که مطابق انتظار پیش نرود و مشتری وجهی را برداشت یا انتقال دهد ، بانک در واقع وام بدی داده است. پس از آن حق دارد به پولهایی که برای آن مشتری در نظر گرفته است دسترسی داشته باشد تا بتواند ضرر خود را بازیابی کند. نیازی به اخذ مجوز یا حتی هشدار از قبل به مشتری نیست.

اندکی پس از برگشت چک جعلی سوبیز ، نارنگی کمی بیش از 3000 دلار از حساب اسمیت برداشت.

چک جعلی ارسال شده از اسم کارفرمای جدیدش به اسمیت. به او گفته شد كه قرار است هزينه وسايل دفاتر خانگي را تأمين كند. (ارائه شده توسط جاستین اسمیت)

اسمیت دو نامه شکایت به بانک فرستاد و خواستار جبران خسارت شد ، اما هر بار به او گفتند که بانک مسئولیت ضرر وی را ندارد و باید کلاهبرداری را به پلیس گزارش دهد.

براساس مرکز مبارزه با کلاهبرداری کانادا کلاهبرداری های شغلی در طی همه گیر شدن امری رایج شده است. سی بی سی نیوز در مورد کلاهبرداری مشابهی که در ماه ژوئن Sobeys را درگیر کرده بود ، گزارش داد. در آن صورت ، بانک مقتول ، بانک مونترال ، کلاهبرداری را مشاهده کرد و مبلغ پرداختی را ارسال نکرد.

Sobeys از این وب سایت های جعلی که نام آن را دارند آگاه است و گفت که در حال نظارت بر وب 24/7 است تا سعی کند آنها را خاموش کند. در بیانیه ای این شرکت گفت هر کسی “که می خواهد به تیم بپیوندد یا قانونی بودن پست شغلی را تأیید کند ، “باید jobs.sobeyscareers.com را بررسی کند.

چند خبر خوب

پس از تماس توسط تیم Go Public CBC ، Tangerine گفت که 3000 دلار به اسمیت بازپرداخت می کند ، و همچنین 250 دلار برای خدمات نظارت اعتبار برای او پرداخت می کند.

در ایمیل ارسال شده به اسمیت که با CBC News به اشتراک گذاشته شده بود ، رئیس گروه پاسخگویی مشتری بانک ، امری سیراکی ، گفت: “ما یک بررسی جامع از تجربه اخیر شما با نارنگی انجام داده ایم و از اینکه ما با شما دیدار نکردیم بسیار متاسف هستیم. انتظارات “

این بانک همچنین بیانیه ای را برای Go Public از طریق ایمیل ارسال كرد و گفت كه “خوشحال است” كه این موضوع را برای رضایت اسمیت حل كرده است. در این بیانیه هشدار در مورد کلاهبرداری آورده شده و گفته شده که نارنگی “کار می کند[s] از نزدیک با مرکز مبارزه با کلاهبرداری کانادا ، انجمن بانکداران کانادا ، مجری قانون و همتایان سایر موسسات مالی “، برای اطمینان از محافظت از مشتریان.

یک مکان بانک نارنگی در مرکز شهر ونکوور. نارنگی یک بانک آنلاین است که شعبات فیزیکی کمی دارد. (Enzo Zanatta / CBC)

اما داگ هیوز ، متولی ورشکستگی در کیچنر ، آنت ، گفت که همه کانادایی ها باید آگاه باشند که دسترسی بانک ها به حساب مشتری برای بازیابی ضرر و زیان خود چقدر معمول است.

هویز گفت: “این باعث کور شدن مردم می شود.” “من هزاران بار آن را دیده ام.”

هویز گفت: بانک ها معمولاً چک های بزرگ واریز شده به حساب مشتریان جدید را کنترل می کنند. آنها تا زمان پاک شدن چک قادر به دسترسی به وجوه نیستند. اما برای مشتریان با اعتماد به نفس ، بانک ها اغلب نوعی اعتبار را تمدید می کنند و وجوه را فوراً در دسترس قرار می دهند.

هویز گفت که اکثر مشتریان توانایی دسترسی فوری به سپرده ها را درک می کنند.

وی گفت: “در بیشتر موارد آنچه بانك انجام داد بسیار مفید است.” سلام ، شما پول را در آن قرار می دهید ، می توانید از آن استفاده كنید. “اما در این مورد ، نتیجه معكوس داشت.”

یک چک پنج یا حتی سه روزه از چک دریافتی اسمیت کلاهبرداران را تردید می داد ، اما او مشتری قدیمی ماندارین بود. او در اواخر دهه 90 وقتی بانک هنوز ING Direct نامیده می شد ، قبل از تغییر نام تجاری ، یک حساب باز کرد. بنابراین به او دسترسی فوری به وجوه داده شد.

هویز اضافه کرد که او اغلب به مشتریان خود که همه آنها مشکل پولی دارند می گوید حساب های بانکی خود را در دو موسسه مالی مختلف راه اندازی کنند. وی گفت: “عاقلانه است که دارایی خود را در یک بانک متفاوت از بدهی خود داشته باشید ، در صورت امکان ،” از این طریق ، اگر پرداختی به هر طریقی اشتباه شود ، بانک قادر به فرو رفتن در حسابهای دیگر موجود در پرونده نیست.

در مورد اسمیت ، او هنوز مشتاق یافتن شغل جدید است ، و از اینکه تاندرین تصمیم گرفت “کار درست” را انجام دهد سپاسگزار است.

اسمیت گفت: “من نمی خواهم خودم را در اینجا قربانی کنم.” “من فقط سعی می کنم به دیگران کمک کنم که قربانی این کلاهبرداران نشوند یا به صراحت بگویم ، قربانی بانک آنها شوند.”

متقاضی ورشکستگی داگ هیوز با یک مشتری در کیچنر ، آنت مشاوره می کند. (ارائه شده توسط داگ هویز)

مطلب جدید جذاب
دمپر بادی - گروه صنعتی تهویه اورانوس تولید کننده و توزیع دمپر بادی