با ورود واکسن ، نرخ بهره چقدر می تواند پایین بماند؟

نشاط و سرگرمی درباره خبرهای خوب در مورد واکسن بازارها را به شدت طوفان کرده است.

اندکی پس از انتشار خبر روز دوشنبه مبنی بر دستیابی به موفقیت واکسن COVID-19 در داروسازی Pfizer در ایالات متحده که 90 درصد موثر به نظر می رسید ، میانگین صنعتی داو جونز بیش از 1500 واحد افزایش یافت که بیش از چهار درصد افزایش داشته است. بازار تورنتو نیز اوج گرفت.

سهام نفت و گاز کانادا احتمال بازگشت افراد برای سفرهای جاده ای به اتومبیل و نشستن همه در هواپیما را در هواپیما افزایش داده است. قیمت نفت 10 درصد افزایش داشت.

اما البته سرخوشی جهانی نبوده است. در حالی که خطوط هوایی اوج می گرفت و خطوط کروز پیمایش می کردند ، شرکت هایی مانند زوم که از پیش بینی ادامه کار در خانه برای سالها از محدودیت ها سود می بردند ، تحت تأثیر اخبار قرار گرفتند.

فلزات گرانبها که در زمان عدم اطمینان اقتصادی به عنوان پناهگاهی دیده می شود نیز ضربه بزرگی را به همراه داشت.

راس نورمن ، تحلیلگر مستقل ، روس نورمن ، در حالی که طلا کاهش یافته است ، به رویترز گفت: “برخی اعتقادات وجود دارد که این امر می تواند محرک رشد اقتصادی باشد زیرا ما از وضعیت همه گیر خارج می شویم ، بنابراین این یک خبر مثبت برای جهان است ، اما یک خبر منفی برای طلا است.” در اخبار Pfizer.

نرخ بهره نزدیک به صفر باعث رونق بخشهایی از بازار املاک شده است. اما وقتی واکسن زدیم و مردم می توانند کار و خرید و پرواز کنند ، نرخ پایین چه مدت می تواند دوام داشته باشد؟ (دون پیتیس / CBC)

خبر خوب برای نرخ بهره بد است

اما گروه دیگری نیز هستند که اخبار خوب برای آنها غالباً خبر بدی است: وام گیرندگان.

همانطور که دارندگان وام های رهنی کانادایی و خریداران احتمالی خانه در دهه گذشته متوجه شده اند ، اخبار بد برای نرخ بهره خوب بوده است. خبر خوب نتیجه عکس دارد.

بانکداران مرکزی در سراسر جهان ، از جمله رئیس بانک کانادا ، تیف مکلم ، نرخ هایی را که فدرال رزرو ایالات متحده “حد پایین موثر” می نامد ، کاهش داده اند ، تا آنجا که ممکن است برای کمک به مبارزه اقتصاد از طریق COVID-19 بحران و قفل شدن

ماكلمسا در اواخر اكتبر در كنفرانس خبري مجازي گفت: “سياست پولي نمي تواند واكسن ارائه دهد.” وی افزود: “اما این می تواند از طریق این همه گیری از اقتصاد حمایت كند و پس از دریافت واكسن ، مطمئن شوید كه اقتصاد به پتانسیل كامل خود باز می گردد.”

اما اگر همه گیری کوتاهتر باشد چه؟ در حالی که مکلم گفت وجود دارد سناریوهای خوش بینانهکه در آن یک واکسن وارد می شود و در سال 2021 به طور گسترده توزیع می شود ، این سناریو غم انگیز و محتمل ترین حالت وی نبود ، که واکسن را دو سال دیگر باقی مانده است ، ورود آن به سال 2022 و بهبود اقتصادی بعدی نه قبل از 2023.

تماشا کنید | متخصصان بیماری های عفونی معنای اعلامیه Pfizer را خراب می کنند:

پزشکان بیماری های عفونی به س questionsالات مربوط به بیماری همه گیر COVID-19 و معنای اعلامیه Pfizer در مورد نتایج اولیه آن از واکسن آن پاسخ می دهند. 6:07

فکر کردن در مورد آن نیست

در ایالات متحده ، جروم پاول ، رئیس فدرال رزرو نیز انتظار طولانی برای بهبودی را پیش بینی کرده و گفته است که او و هیئت مشاوران وی نرخ ها را پایین می آورند حتی پس از آنکه تورم بالاتر از هدف دوبرابر بانک قرار گرفت و شغلها دوباره شروع به کار کردند.

پاول در ماه ژوئن معروف گفت: “ما به افزایش نرخ فکر نمی کنیم.” “ما حتی به فکر افزایش نرخ هم نیستیم.”

اما اگرچه ممکن است بانکداران مرکزی به فکر افزایش نرخ بهره نباشند ، اما افزایش ناگهانی خوش بینی که همه گیر شدن بیماری همه گیر در حال حاضر بی پایان است ، می تواند در آینده ای معقولانه پایان یابد ، به این معنی است که وام گیرندگان حداقل باید به این فکر کنند که نرخ ها نزدیک نخواهند ماند برای همیشه صفر.

جانت یلن ، رئیس سابق فدرال رزرو ایالات متحده ، در 4 ژانویه 2019 در آتلانتا ، گالری صحبت می کند. گزارش شده است که یلن توسط جو بایدن رئیس جمهور منتخب به عنوان وزیر خزانه داری در نظر گرفته شده است. (کریستوفر آلوکا بری / رویترز)

روز دوشنبه انتشار The American Prospect ، ژورنالی که ادعا می کند با دموکرات ها ارتباط عمیق دارد ، پیشنهاد کرد که سلف پاول در فدرال رزرو ، جانت یلن توسط جو بایدن رئیس جمهور منتخب برای تصدی منشی خزانه داری مورد توجه قرار گرفت.

از زمان حضور در فدرال رزرو ، هنگامی که اقتصاد ایالات متحده به تدریج از رکود قبلی عبور کرد ، یلن درباره کار دشوار افزایش نرخ ها پس از کاهش استخوان ها ، چیزهای زیادی می داند. محکوم شده توسط رئیس جمهور دونالد ترامپ و بسیاری از بازرگانان بازار برای پیاده روی خیلی زود ، بعید به نظر می رسد او بخواهد ببیند پاول قبل از شروع بهبودی ، اسلحه را با سرعت بالا می برد.

اما یک بار در یک نقش سیاسی در دولت بایدن ، ممکن است تمایل داشته باشد که از فرایند دردناک و غیرمردمی افزایش یابد ، در صورت لزوم ، برای افزایش نرخ به موقع برای تنظیم اقتصاد برای تنظیم اقتصاد قبل از اینکه بایدن یا جانشین او به صندوق های رای برگردد. .

مارکتوفوریا خنک شد

همانطور که چندین مفسر مالی خاطرنشان کردند ، سرخوشی بازار در مورد اخبار واکسن ممکن است بیش از حد باشد. مطمئناً اوج بازارهای ایالات متحده و کانادا پس از غلبه بر سر کولرها کم شد.

تماشا کنید | چشم انداز واکسن موجب تقویت بازار سهام می شود:

بازارهای سهام روز دوشنبه تا حدودی به دلیل اخبار مربوط به واکسن فایزر افزایش یافت. اما نه همه آنها. برندگان و بازندگان نشان می دهند که سرمایه گذاران در بازگشت به شرایط عادی شرط بندی می کنند. 1:31

وقتی نوبت به واکسن می رسد ، بسیاری از لغزش ها فنجان و لب وجود دارد. دادگاه ها به پایان نرسیده است. توزیع واکسنی که به ذخیره سازی در دمای پایین نیاز دارد ، ممکن است عوارضی ایجاد کند. و حتی اگر همه چیز خوب پیش برود ، هیچ انتظاری وجود ندارد که بتواند موج فعلی عفونت های ناشی از هرکسی را که برای زمستان در خانه نمی گذارد یا در کریسمس خیلی نزدیک شود ، متوقف کند.

اما خبر خوب اینکه به نظر می رسد یک واکسن در دسترس است و با آن ، بازگشت به زندگی عادی و اقتصاد سالم یادآوری به موقع است که اخبار بد ، و نرخ بهره پایین تاریخی که ارائه می دهد ، نمی توانند برای همیشه دوام داشته باشند.

اینهمچنین ممکن است فرصت خوبی برای کانادایی ها باشد تا در نظر بگیرند پیروزی بر COVID-19 برای نرخ هایی که باید پرداخت کنند به چه معناست.

Don را در توییتر دنبال کنید don_pittis

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *