جنرال موتورز حدود 7 میلیون وانت ، SUV را برای تورم کیسه هوا معیوب فراخوانی می کند

جنرال موتورز حدود هفت میلیون پیکاپ بزرگ و SUV را در سراسر جهان فراخوانی می کند تا جای بادکننده های کیسه هوای بالقوه خطرناک تاکاتا را بگیرد.

این اعلامیه روز دوشنبه پس از اعلام دولت ایالات متحده به این خودروساز اعلام شد كه مجبور است شش میلیون خودرو را در ایالات متحده فراخواند

جنرال موتورز می گوید با اینکه معتقد است خودروها ایمن هستند با این تصمیم مبارزه نخواهد کرد. هزینه این شرکت حدود 1.2 میلیارد دلار آمریکا خواهد بود که تقریباً یک سوم درآمد خالص آن در سال جاری است.

این خودروساز از سال 2016 چهار بار برای جلوگیری از یادآوری درخواست آژانس کرده است ، ادعا می کند که درزهای بادکننده کیسه هوا در جاده و در حال آزمایش ایمن است. اما اداره ملی ایمنی ترافیک بزرگراه (NHTSA) روز دوشنبه دادخواست ها را رد کرد و گفت که تورم ها هنوز هم خطر انفجار دارند.

مالکان به NHTSA شکایت کردند که این شرکت بیش از ایمنی سود می برد.

انفجار بادکننده های تاکاتا با فراخواندن حداقل 63 میلیون تورم ، باعث بزرگترین سری فراخوانهای خودکار در تاریخ ایالات متحده شد. دولت آمریكا می گوید ، تا سپتامبر بیش از 11.1 میلیون نفر اصلاح نشده بودند. حدود 100 میلیون تورم در سراسر جهان فراخوانده شده است.

27 مرگ در سراسر جهان

تاکاتا از نیترات آمونیوم فرار برای ایجاد یک انفجار کوچک برای پر کردن کیسه های هوا در هنگام سقوط استفاده کرد. اما این ماده شیمیایی در معرض گرما و رطوبت ممکن است خراب شود و با فشار بیش از حد منفجر شود و یک کنیستر فلزی را از هم بپاشد و ترکش ترک دهد.

در سراسر جهان 27 نفر توسط انفجار تورم منفجر شده اند ، از جمله 18 نفر در ایالات متحده

تصمیم روز دوشنبه توسط NHTSA یک گام اصلی در پایان دادن به حماسه تاکاتا است. NHTSA گفت ، این بدان معناست که تمام تورم های نیترات آمونیوم آماتیم تاکاتا در ایالات متحده فراخوانی می شوند. در اوایل سال جاری آژانس در مورد فراخوان تورم های دارای ماده شیمیایی جاذب رطوبت به نام dessicant تصمیم گرفت. NHTSA گفت این تورم ها را کنترل کرده و در صورت بروز مشکل اقدام خواهد کرد.

جنرال موتورز از سالهای مدل 2007 تا 2014 از جمله پیکاپ های شورلت سیلورادو 1500 ، 2500 و 3500 وانت های بزرگ سایز و SUV را به یاد می آورد. سیلورادو پرفروش ترین خودروی جنرال موتورز است و دومین خودروی پرفروش در ایالات متحده است. همچنین شورلت سوبوربان ، تاهو و بهمن ، کادیلاک اسکالاد ، GMC سیرا 1500 ، 2500 و 3500 و GMC یوکان تحت پوشش این خودرو قرار دارند.

بیش از چهار سال طول کشید تا آژانس به تصمیم خود برسد ، که در پایان دوره چهار ساله دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اتفاق می افتد.

NHTSA در بیانیه ای آماده گفت که تمام داده های موجود در مورد کیسه های هوا را تجزیه و تحلیل می کند ، از جمله مهندسی و تجزیه و تحلیل آماری ، آزمون های پیری و داده های صحرایی.

“بر اساس این اطلاعات و اطلاعات ارائه شده به صحن عمومی دادخواست ، NHTSA نتیجه گرفت که تورم های جنرال موتورز مورد نظر در معرض خطر همان نوع انفجار پس از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرما و رطوبت زیاد مانند سایر تورم های فراخوانی شده تاکاتا قرار دارند” گفت

معیوب اعلام شد

در این بیانیه آمده است که این شرکت 30 روز مهلت دارد تا یک برنامه پیشنهادی را برای اطلاع صاحبان خودرو و شروع فراخوان به NHTSA ارائه دهد.

جنرال موتورز گفت كه اگرچه معتقد است كه فراخوان براساس سوابق واقعي و واقعي قابل توجيه نيست ، اما به تصميم NHTSA عمل خواهد كرد.

سخنگوی دن فلورس روز دوشنبه گفت که هیچ یک از تورم دهنده ها در مزرعه یا آزمایش آزمایشگاهی از بین نرفته اند. اما وی گفت جنرال موتورز می خواهد از درگیری با دولت جلوگیری کند.

“اگرچه اطمینان داریم که تورم در وسایل نقلیه GMT900 خطری غیر منطقی برای ایمنی ایجاد نمی کند ، اما همانطور که در این زمینه طراحی شده است به عملکرد خود ادامه می دهیم و مطابق با نتایج مطالعات تسریع شده پیری به عملکرد خود ادامه خواهیم داد ، اما ما رعایت خواهیم کرد با تصمیم NHTSA برای حفظ اعتماد و اطمینان مشتریان و تنظیم کنندگان ، “او در یک ایمیل گفت.

در دادخواست سال 2019 به NHTSA ، جنرال موتورز گفت كه بادكننده ها مطابق مشخصات آن طراحی شده اند و ایمن هستند ، بدون انفجار حتی اگر نزدیك به 67000 كیسه هوا در این زمینه مستقر شده باشد. به گفته آن ، بادكننده ها از منافذ بزرگتر و درپوش انتهايي فولادي براي استحكام آنها برخوردار هستند.

اما تاکاتا بر اساس توافق نامه سال 2015 با دولت ، تورم های مسافر جلو جلو را معیوب اعلام کرد.

GM در دادخواست خود گفت كه نورثروپ گرومن با قرار دادن مصنوعی آنها در معرض دوچرخه سواری رطوبت و دما ، 4270 تورم را آزمایش كرد و هیچ انفجار یا استقرار غیر عادی وجود نداشت.

با این حال ، NHTSA برای بررسی اطلاعات ، هارولد بلومکوئیست ، متخصص شیمی کیسه های هوا را که دارای 25 اختراع ثبت شده کیسه هوا است ، استخدام کرد و نتیجه گرفت که کیسه های هوای GM مانند سایر تورم های تاکاتا است که منفجر شده اند.

NHTSA در اسناد گفت: نتایج آزمایش برای تورم های GM شامل وقایع غیرطبیعی غیرطبیعی “نشانگر خطر بالقوه پارگی در آینده” است. این آژانس نوشت: “این یافته ها نشان می دهد که تورم های جنرال موتورز ، اگر نه یکسان ، پیوستگی تخریب مشابه” با سایر تورم های تاکاتا داشته باشند که منفجر شده اند.

فلورس گفت كه جنرال موتورز در حال حاضر 1.6 میلیون بادكننده تعویض ساخت ZF-TRW خریداری كرده است كه از نیترات آمونیوم استفاده نمی كنند.

‘نارنجک دستی منفجر نشده’

جیسون لوین ، مدیر اجرایی مرکز غیرانتفاعی ایمنی خودرو ، که با درخواست های جنرال موتورز برای جلوگیری از فراخوان مخالفت کرد ، گفت روز خوبی برای میلیون ها صاحب GM است که مجبور شدند چهار سال صبر کنند تا تصمیم بگیرند “آیا با دست منفجر نشده رانندگی می کنند یا نه” نارنجک در فرمان آنها. “

معاملات صبح روز دوشنبه سهام GM حدود 3 درصد افزایش یافت و به 44.21 دلار رسید. این شرکت گفت که فراخوانها به دلیل دسترسی به تورم جایگزین مرحله به مرحله خواهد داشت و هزینه آن 400 میلیون دلار در سال جاری است.

رانندگان می توانند با مراجعه به nhtsa.gov/recall و وارد کردن شماره شناسایی 17 رقمی وسیله نقلیه خود ، بررسی کنند که آیا وسایل نقلیه آنها فراخوانده شده است یا خیر.

یادآوری قبلی تاکاتا ، شرکت ژاپنی را به ورشکستگی سوق داد و علیه این شرکت اتهامات کیفری مطرح کرد. سرانجام توسط یک تامین کننده قطعات خودرو متعلق به چین خریداری شد.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>