حسابرسان اتحادیه اروپا می گویند کاوشگرهای ضد انحصار برای جلوگیری از غول های فناوری خیلی کند است

در گزارشی روز پنجشنبه ، تلاش های اتحادیه اروپا برای مهار قدرت شرکت های بزرگ فناوری مانند گوگل و فیس بوک از طریق تحقیقات ضد انحصاری بسیار طولانی شده است و کارایی آنها را کسل کرده است.

در همین حال ، ابزارهای حقوقی موجود برای تنظیم کننده های رقابت اتحادیه همگام با بازارهای دیجیتال نبوده و به غول های سیلیکون ولی اجازه می دهد رقبا را از بین ببرند.

مقامات اتحادیه اروپا پیشتاز تلاش های جهانی برای به ثمر رساندن غول های فناوری بوده اند اما به دلیل تحقیقات طولانی که منجر به جریمه های سنگین و در عین حال مقرون به صرفه برای شرکت های ثروتمند شده ، مورد انتقاد قرار گرفته اند. گوگل در حال حاضر درخواست جریمه ضد انحصاری 2.4 میلیارد یورویی (3.7 دلار CDN) در سال 2017 را که ناشی از تحقیق در مورد نتایج جستجوی خرید آن است که از یک دهه پیش آغاز شده است.

این گزارش نشان داد که موارد ضد انحصاری قبل از تصمیم گیری به طور متوسط ​​چهار سال به طول انجامیده است. در این گزارش آمده است ، طبق قوانین اتحادیه اروپا ، تحقیقات ضد انحصاری تنها پس از مشاهده مشكل رقابت می تواند آغاز شود.

“به ویژه در اقتصاد دیجیتال ، ممکن است برای حل یک مشکل رقابت خیلی دیر باشد.” با این حال ، به استثنای قوانین اتحادیه اروپا در مورد ادغام ، ” [European]کمیسیون در حال حاضر ابزاری در اختیار ندارد که بتواند “قبل از بروز مشکلات رقابت” مداخله کند.

قوانین رقابت معمولاً سهم بازار شرکت و حاشیه سود و قیمت کالاها یا خدمات را در نظر می گیرد اما این معیارهای سنتی برای شرکت های دیجیتال که از داده ها و الگوریتم ها برای رقابت در بازار استفاده می کنند دشوار است. در آن آمده است:

در این گزارش گفته شده است كه گرچه مصرف كنندگان می توانند از رویه های شركت های دیجیتال صدمه ببینند ، اما برای کمیسیون اتحادیه اروپا تهیه راه حل های مناسب برای یک مشکل رقابت دشوار است “زیرا تعیین آسیب می تواند به خصوص پیچیده باشد.”

کمیته رقابت اتحادیه اروپا ، مارگرت وستاگر ، که تحقیقات جداگانه ای از آمازون ، اپل ، فیس بوک و گوگل در حال انجام است ، شروع به روی آوردن به “اقدامات موقت” به عنوان یک روش سریع تر برای متوقف کردن شرکت ها برای جلوگیری از اقدامات ضد رقابتی کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *