داده های اقتصادی همچنان شگفت انگیز هستند، اما پیش بینی رکود از بین نرفته است

اقتصاد کانادا در موقعیت خوبی قرار دارد. مشاغل به صورت دسته جمعی اضافه می شوند. تولید ناخالص داخلی تقریباً بیش از آنچه انتظار می رود در حال افزایش است. و با این حال، اگر از اطراف بپرسید، بسیاری از کانادایی ها فکر می کنند که این کشور یا در حال رکود است یا در شرف سقوط است.

حتی پیش بینی ها از انعطاف پذیری اقتصاد کانادا کمی شگفت زده شده اند.

پدرو آنتونز، اقتصاددان ارشد هیئت کنفرانس کانادا، می گوید: «بیشتر اقتصاددانان از این واقعیت که شاهد چنین افزایش سریع و مهمی در نرخ بهره بوده ایم، بدون اینکه تأثیر بیشتری بر اقتصاد داشته باشد، کمی گیج شده اند.

بانک مرکزی کانادا از این زمان در سال گذشته نرخ بهره را 425 واحد پایه یا 4.25 واحد درصد افزایش داده است. هدف آن افزایش نرخ ها کند کردن اقتصاد بود. این تئوری می گوید که اگر به اندازه کافی اقتصاد را کند کنید، مردم کالاهای کمتری می خرند. همانطور که آنها کالاهای کمتری می خرند، قیمت ها باید کاهش یابد.

تورم در ژوئن به 8.1 درصد رسید. نرخ تورم سال به سال از آن زمان به طور پیوسته کاهش یافته است. اقتصاددانان گفتند همه این افزایش نرخ ها به طور قابل توجهی اقتصاد را کند می کند.

در حالی که این اتفاق نمی افتد، پیش بینی رکود به طور کامل از بین رفتن خودداری می کند زیرا ما به طور قطع نمی دانیم که تورم در آینده چه خواهد کرد.

تماشا | آخرین آمار شغلی کانادا از انتظارات فراتر رفت:

بازار کار کانادا در ماه مارس از انتظارات پیشی گرفت

بازار کار کانادا بار دیگر از انتظارات فراتر رفت و برای هفتمین ماه متوالی مشاغل را اضافه کرد و دستمزدها را بالا برد. اقتصاد در ماه مارس 35000 شغل ایجاد کرد که تقریباً سه برابر بیشتر از حد انتظار بود.

مطلب جدید جذاب
بهترین سریال های ایرانی که باید حتما ببینیم کدامند؟

مشاغل، رشد تولید ناخالص داخلی

حتی بانک مرکزی کانادا گفت که مبارزه برای کنترل تورم آسان و بدون دردسر نخواهد بود.

تیف ماکلم، رئیس بانک کانادا در پاییز گذشته در مصاحبه ای با CBC گفت: «نرخ بیکاری در حال افزایش است. ما در مورد نرخ بالای بیکاری که در رکودهای گذشته شاهد بودیم صحبت نمی کنیم، اما این نرخ در حال افزایش است.

از آن زمان، کانادا بیش از 270000 شغل ایجاد کرده است. نرخ بیکاری در پایین ترین سطح تاریخی یا نزدیک به آن باقی مانده است.

دستمزدها در حال افزایش است. کل ساعات کار افزایش یافته است.

در حالی که تولید ناخالص داخلی در ژانویه به میزان قابل توجهی بیش از حد انتظار افزایش یافت، و تخمین اولیه اداره آمار کانادا یک رشد سالم دیگر را در فوریه نشان می دهد.

تصویر]

درک هولت، نایب رئیس Scotiabank Economics روز پنجشنبه یادداشتی به مشتریان نوشت با عنوان “مشاغل کانادایی جاگرنوت با خرس ها مخالفت می کند.”

هولت نوشت: «در مجموع ما احتمالاً به رشد تولید ناخالص داخلی حداقل سه تا چهار درصدی در سه ماهه اول سال جاری در مقایسه با سه ماهه قبل نگاه می کنیم.

این موضوع رکود نیست و بسیار بالاتر از رشد 0.5 درصدی بانک مرکزی کانادا است.

با این حال، هم مصرف‌کنندگان و هم کسب‌وکارهایی که توسط بانک کانادا مورد بررسی قرار گرفتند، میزان بدبینی گسترده‌ای را نسبت به وضعیت اقتصاد نشان می‌دهند. در دو نظرسنجی کلیدی که هفته گذشته منتشر شد، بانک مرکزی دریافت که مردم در حال آماده شدن برای رکود هستند.

مطلب جدید جذاب
وزارت دادگستری آمریكا در حال مذاكره با منگ وانژو درباره توافق برای آزاد كردن مدیر اجرایی هواوی: گزارش

بانک مرکزی کانادا نوشت: “بیشتر پاسخ دهندگان انتظار دارند رکود اقتصادی در 12 ماه آینده رخ دهد.” “با این حال، مردم در مورد چشم انداز اقتصادی بسیار نامطمئن هستند. این عدم اطمینان اقتصادی برخی از مصرف کنندگان را وادار می کند تا رشد هزینه های خود را کاهش دهند و پس انداز خود را افزایش دهند.”

رشد جمعیت

بنابراین، چه چیزی پشت این افزایش غیرمنتظره رشد وجود دارد؟

یکی از موارد کلیدی که اقتصاددانان به آن اشاره می کنند، سطوح تاریخی مهاجرتی است که کانادا در سال 2022 شاهد بود. کانادا سال گذشته بیش از یک میلیون نفر به جمعیت خود اضافه کرد.

این بدان معناست که یک میلیون نفر جدید فرصت های شغلی طولانی مدت را پر می کنند و یک میلیون نفر دیگر کالا می خرند و کل فعالیت های اقتصادی را افزایش می دهند. آنقدر که افزایش مهاجرت باعث شده است تا اقتصاددانانی مانند داگ پورتر از BMO می گویند که آنها باید سطح ایجاد شغل را “عادی” ارزیابی کنند.

او به سی‌بی‌سی نیوز گفت: «میزان کاری که ما آن را یک ماه معمولی در استخدام کانادا می‌دانیم قطعاً افزایش یافته است. “اقتصاددانان قبلا فکر می کردند 15000 یا بیشتر یک ماه عادی است، من فکر می کنم نرمال اکنون 25000 است. به عبارت دیگر شما فقط برای جلوگیری از افزایش نرخ بیکاری به 25000 شغل جدید نیاز دارید.”

اما با وجود همه انعطاف‌پذیری‌ها، اینطور نیست که خطرات اقتصاد به طور ناگهانی از بین رفته باشد.

تماشا | رشد جمعیت باعث اقتصاد غنی تر و متنوع تر می شود: استاد:

کارشناس می گوید رشد جمعیت برای اقتصاد کانادا خوب است

جمعیت کانادا در سال 2022 به میزان یک میلیون نفر افزایش یافت که تقریباً به طور کامل ناشی از افزایش مهاجران و ساکنان موقت بود. Matti Siemiatycki، مدیر مؤسسه زیرساخت در دانشگاه تورنتو می‌گوید، چنین رشدی می‌تواند به اقتصاد غنی‌تر و متنوع‌تر منجر شود.

مطلب جدید جذاب
بهترین قیمت تتر USDT -خرید تتر ارزان بدون احراز هویت

سوال تورم

بانک مرکزی کانادا ممکن است به طور موقت دکمه توقف افزایش نرخ بهره را زده باشد، اما این تا حد زیادی به این دلیل است که هنوز تاثیر کامل این افزایش ها را ندیده است.

Antunes گفت: “من فکر می کنم که ما هنوز ضربه کامل نرخ های بالاتر را احساس نکرده ایم.” اکثر خانوارها در کانادا هنوز شرایط 5 ساله وام مسکن خود را می گیرند و این مدتی طول می کشد تا تاثیر کامل آن را ببینیم.

Antunes می گوید که تأثیر آن بیشتر و بیشتر احساس می شود زیرا دارندگان وام مسکن مجبور به تمدید با نرخ های بسیار بالاتر هستند.

در پایان، بزرگترین و مهم ترین ویژگی در چشم انداز اقتصادی، تورم است. اگر نرخ سال به سال به کاهش خود ادامه دهد، تمام آن انعطاف‌پذیری شگفت‌انگیز چیزی بیش از یک پاورقی نیست.

اما اوری شنفلد، اقتصاددان ارشد CIBC می‌گوید اگر نرخ تورم بالا بماند، بانک مرکزی کانادا باید تصمیم‌های سختی بگیرد.

شنفلد در یادداشتی خطاب به مشتریان نوشت: «در این دنیای پرآشوب، خبرهای خوب برای اقتصاد واقعاً آن چیزی نیست که ما به دنبال آن هستیم.

او گفت: «اگر رکودی که بانک‌های مرکزی در نظر دارند محقق نشود، می‌تواند باعث افزایش بیشتر نرخ بهره شود و خطر فرود سخت‌تری را به همراه داشته باشد.»

فرود سخت، اقتصاددانان را برای رکود اقتصادی، با از دست دادن مشاغل و کوچک شدن اقتصاد، نشان می دهد. همانطور که ماه ها انتظارش را داشتیم.