ساسک. دانشمندان در حال ساخت واکسنی برای محافظت از پرندگان و انسان در برابر آنفولانزای مرغی هستند

یان ژو به مدت دو دهه در سازمان واکسن و بیماری‌های عفونی (VIDO) در دانشگاه ساسکاچوان بر روی ویروس‌های آنفولانزا تحقیق کرده است که تقریباً نیمی از این زمان صرف بررسی آنفولانزای مرغی شده است. او گفت که یک سویه نسبتاً جدید وجود دارد که باعث نگرانی فوری می شود: H5N1.

ژو، دانشمند ارشد تحقیقاتی و زیست شناس مولکولی، می گوید: ما چندین سال است که این ویروس H5N1 معاصر را در حال گردش در جهان دیده ایم و اکنون به نظر می رسد که این ویروس در آمریکای شمالی جایگاه خود را به دست آورده است.

بر اساس گزارش آژانس بازرسی مواد غذایی کانادا، H5N1 از 20 دسامبر 2021 تاکنون 7.2 میلیون پرنده را در سراسر کشور کشته یا آلوده کرده است.

در ماه‌های اخیر، پستاندارانی نیز بر اثر این ویروس جان خود را از دست داده‌اند، از جمله یک سگ در جنوب انتاریو.

بهداشت کانادا هیچ موردی از آنفولانزای مرغی را گزارش نکرده است. با این حال، در بیانیه ای به سی بی سی نیوز اشاره کرد که دولت فدرال “توافق هایی با چندین تولید کننده برای تضمین دسترسی اولویت دار و ذخیره ظرفیت تولید در صورت نیاز برای تولید و تحویل سریع تعداد زیادی دوز واکسن برای کمک به محافظت از مردم دارد.”

“تلاش برای جلوگیری از همه گیری انسانی بعدی”

آلیسون کلوین، ویروس شناس در VIDO که تیم تحقیقاتی او با ژو روی یک استراتژی واکسن آنفولانزای مرغی در سراسر کانادا کار می کند، گفت که افزایش موارد H5N1 به مسیرهای پروازی پرندگان منتهی می شود.

مطلب جدید جذاب
هدف مطالعه تورنتو پر کردن شکاف دانش در سلامت قلب و عروق زنان است

کلوین گفت زمانی که پرندگان در زمستان به سمت جنوب و در تابستان به سمت شمال پرواز می کنند، ویروس بر فراز کانادا مهاجرت می کند و با ویروس های آمریکای جنوبی، ایالات متحده و آمریکای مرکزی مخلوط می شود.

او گفت: “ویروس‌ها به سرعت جهش می‌یابند و حتی اگر H5N1 فعلی را تهدیدی برای سلامت انسان نمی‌دانم، می‌دانیم که می‌تواند از آن عبور کرده و افراد را آلوده کند.”

ما نه تنها در تلاش برای جلوگیری از همه گیری انسانی بعدی نیستیم، بلکه از یک بیماری همه گیر در گونه های کشاورزی خود نیز جلوگیری می کنیم.

زنی با موهای بلوند کثیف ایستاده در حال عکس گرفتن با پیراهن خاکستری در راهرو با پنجره های زیاد
آلیسون کلوین، ویروس شناس سازمان واکسن و بیماری های عفونی در دانشگاه ساسکاچوان، به کار بر روی یک استراتژی واکسن در سراسر کانادا کمک می کند که هم از پرندگان و هم از انسان در برابر آنفولانزای مرغی محافظت می کند. (سام سامسون/سی بی سی)

کلوین گفت که تیم تحقیقاتی او در حال حاضر در حال ساخت اهداف واکسن و ترکیب فناوری‌های قبلی برای توسعه «پیش‌ترین» واکسن‌ها هستند.

در همین حال، تیم ژو در حال تحقیق برای ارزیابی تهدید آنفولانزای مرغی بر سلامت عمومی است.

او گفت: “ما می‌خواهیم ژن‌ها یا پروتئین‌هایی را که مسئول ویروس هستند که می‌توانند بین انسان یا پستانداران قابل انتقال باشند، تشریح کنیم. پس از یافتن این ویژگی‌ها، ممکن است هدفی برای جلوگیری از سرریز پیدا کنیم.”

هدف نهایی آنها با هم ایجاد یک سری واکسن برای انسان و حیوانات است که از آنفولانزای مرغی محافظت می کند. اما با توجه به سرعت تکامل ویروس، بزرگترین چالش آنها زمان است.

ژو با لبخند گفت: «اگرچه ویروس هوشمند است، اما ما باهوش‌تر هستیم.

ما به دانش و تخصص برای تشریح ویژگی‌های ویروس مجهز شده‌ایم، و سپس می‌توانیم آن‌ها را دوباره تغییر دهیم یا می‌توانیم آن ژن‌ها را جهش دهیم تا بدخیم کمتری داشته باشند و باعث بیماری نشوند.»

تلفات مرغداران

کلوین گفت: آنفولانزای مرغی در حال حاضر بیشترین تأثیر را بر صنعت طیور دارد و تولیدکنندگان را در خط مقدم قرار داده است.

جلمر ویرزما به‌عنوان مرغ‌دار و عضو اجرایی ترکیه کشاورزان کانادا گفت که تأثیر H5N1 را تماشا کرده و احساس کرده است.

پاییز گذشته، او مجبور شد گله خود را که شامل حدود 17000 بوقلمون در مزرعه خود در نزدیکی Cudworth، Sask.، تقریباً 90 کیلومتری شمال شرقی ساسکاتون است، از بین ببرد.

او گفت: “آنها تنبل و بی حال بودند، ما می دانستیم که چیزی در حال رخ دادن است، بنابراین ما آنها را آزمایش کردیم. مطمئناً، در عرض چند روز، ما نتایج را دریافت کردیم و آنها مثبت بودند.”

ویرانی دوچندان است. میزان مرگ و ویرانی وجود دارد که در انبارها با آن مواجه می شوید، سپس این واقعیت وجود دارد که باید آشفتگی را پاک کنید.

ویرزما افزود که امنیت زیستی حفظ امنیت مزارع تا حد ممکن و دور از پرندگان وحشی در سطح کشاورز برای کمک به جلوگیری از آنفولانزای مرغی کلیدی است. اما او واکسن‌ها را «راه پیش رو» می‌داند.

وی با بیان اینکه بسیاری از مرغداران مشتاقانه منتظر شکل گیری واکسن های آنفولانزای هووی هستند، خاطرنشان کرد: اگر بتوان آن را روی پرندگان اسپری کرد یا آن را بلعید، برای کشاورزان راحت تر خواهد بود.

در همین حال، ویرزما گفت که کشاورزان ترکیه در کانادا در حال ایجاد کمیته ای از نمایندگان از سراسر کشور هستند تا به تولیدکنندگان کمک کنند تا با آنفولانزای مرغی و عوارض سلامت روانی که اغلب با آن همراه است، مقابله کنند.

او گفت: “این بسیار ویرانگر و دلهره آور است که باید از آن عبور کنم، می دانم که برای من بود.”

“اگر هیچ منبعی برای استخراج نداشته باشید، اوضاع را بسیار بدتر می کند.”