متا شروع به مسدود کردن محتوای خبری تا 5 درصد از کاربران کانادایی فیس بوک و اینستاگرام می کند

متا شروع به مسدود کردن محتوای خبری تا 5 درصد از کاربران کانادایی فیس بوک و اینستاگرام می کند

متا شروع به مسدود کردن برخی از کاربران کانادایی فیس بوک و اینستاگرام از دسترسی یا ارسال محتوای خبری تا پایان ماه کرده است.

این اقدام، که غول رسانه‌های اجتماعی روز پنجشنبه در یک پست وبلاگی آن را اعلام کرد، در واکنش به تصویب قانون لایحه C-18، قانون خبر آنلاین صورت می‌گیرد.

فیس‌بوک اعلام کرده است که در صورت تبدیل این لایحه به قانون، مجبور خواهد شد محتوای خبری را از پلتفرم‌های خود در کانادا مسدود کند، چیزی که ممکن است به محض بررسی این لایحه در ماه جاری در سنا اتفاق بیفتد.

در میان سایر شروط، این لایحه غول‌های فناوری را ملزم می‌کند که به شرکت‌های رسانه‌ای کانادایی برای پیوند دادن یا تغییر کاربری محتوای آنلاین خود به آنها پول بدهند.

متا گفت: «در حالی که برای پیروی از قوانین آماده می‌شویم، امروز اعلام می‌کنیم که آزمایش‌هایی را روی هر دو پلتفرم آغاز خواهیم کرد که برخی از کاربران و ناشران را از مشاهده یا اشتراک‌گذاری برخی از محتوای خبری در کانادا محدود می‌کند.»

بین یک تا پنج درصد از 24 میلیون کانادایی که از فیس بوک یا اینستاگرام استفاده می کنند، در این آزمایش که در حال انجام است، شرکت خواهند کرد.

راشل کوران، رئیس سیاست عمومی متا کانادا، گفت: محتوای مختلف ممکن است برای کاربران مختلف در پلتفرم های مختلف مسدود شود.

او گفت: «این لزوماً یک تجربه یکسان نخواهد بود.» برخی از پیوندهای خبری در فیس بوک قابل اشتراک گذاری نیستند، اما ممکن است این تجربه در اینستاگرام نباشد. تجربه متفاوتی در سطوح مختلف خواهد بود.


  • آیا شما کاربر فیس بوک یا اینستاگرام هستید؟ آیا از آن پلتفرم ها برای اشتراک گذاری اخبار استفاده می کنید؟ ما می خواهیم به عنوان بخشی از یک داستان با شما صحبت کنیم. به ما ایمیل بزنید [email protected].

در طول دوره آزمایشی که برای چند هفته ادامه خواهد داشت، درصد کمی از افرادی که در کانادا ثبت نام کرده‌اند در صورت تلاش برای اشتراک‌گذاری محتوای خبری مطلع خواهند شد.

این آزمایش به این معنی است که کاربر پیوندهایی به مقالات یا ویدیوهای ناشران اخبار را در هیچ کجای فید خود نخواهد دید. همچنین کاربر از اشتراک گذاری چنین محتوایی با افراد دیگر مسدود می شود.

ناشران اخبار می توانند پیوندهای خبری و محتوا را پست کنند، اما برخی از آنها در کانادا قابل مشاهده نیستند.

تماشا| چرا فیس بوک تهدید به مسدود کردن اخبار در کانادا می کند:

متا تهدید کرد که اخبار را در فیس بوک و اینستاگرام در کانادا به دلیل لایحه جدید مسدود می کند

متا، فیسبوک و شرکت مادر اینستاگرام می‌گویند در صورتی که قانون اخبار آنلاین پیشنهادی دولت فدرال به شکل فعلی تصویب شود، دسترسی کانادایی‌ها به محتوای خبری در پلتفرم‌های خود را مسدود خواهد کرد.

کاربرانی که در این آزمون شرکت می‌کنند به‌طور تصادفی انتخاب می‌شوند و فقط در صورت تلاش برای به اشتراک گذاشتن اخبار از این موضوع مطلع می‌شوند که در این مرحله اعلانی را مشاهده می‌کنند که قادر به انجام آن نیستند.

تعداد ناشران خبری که محتوای آنها در آزمون گنجانده شده است عمومی نخواهد بود و همچنین تصادفی است، اما می تواند شامل ناشران بین المللی باشد که در کانادا فعالیت می کنند. متا می گوید در صورتی که در آزمون شرکت کرده باشند به ناشران اطلاع داده خواهد شد.

این اقدام متا پس از اقدام مشابه گوگل در اوایل سال جاری انجام شد، زمانی که نتایج اخبار بیش از یک میلیون کانادایی را مسدود کرد، همچنین در مخالفت با این لایحه.

متا می‌گوید بیل C-18 «قانونی اساساً ناقص است که واقعیت‌های نحوه عملکرد پلتفرم‌های ما، ترجیحات افرادی که از آن‌ها استفاده می‌کنند و ارزشی که ما به ناشران اخبار ارائه می‌دهیم را نادیده می‌گیرد».

کوران ماه گذشته به سناتورهایی که در کمیته ای در حال بررسی این لایحه بودند گفت که شرکت با درخواست غرامت به ناشران اخبار برای محتوایشان مخالف است، در حالی که بر اساس محاسبات آنها در سال گذشته بیش از 1.9 میلیون کلیک در کانادا به ناشران اخبار داده اند، “و بازاریابی رایگان. ارزش تخمینی بیش از 230 میلیون دلار است.”

ما مجبور خواهیم شد به ناشران اخبار برای مطالبی که برای افزایش ترافیک ارسال می‌کنند غرامت بپردازیم و کلیک‌ها را به صفحه و وب‌سایت‌های خود بازگردانند، جایی که می‌توانند از آن بازدیدها و چشم‌ها یا از طریق دیوار پرداخت پول کسب کنند یا می‌توانند تبلیغاتی را در مقابل بازدیدهایی که در سایت نشان داده می‌شوند قرار دهند. صفحه وب آنها،” او گفت. از ما خواسته می‌شود برای فعالیتی که واقعاً از منظر پولی به نفع آنهاست، به آنها غرامت بدهیم.»

دولت این اقدام را “ناامید کننده” می خواند

پابلو رودریگز، وزیر میراث فرهنگی، حرکت متا را “ناامیدکننده” خواند و گفت که کانادایی ها از این تاکتیک ها مرعوب نخواهند شد.

رسانه‌های قدیمی و پخش‌کننده‌ها این لایحه را ستایش کرده‌اند که وعده «افزایش عدالت» در بازار اخبار دیجیتال و کمک به کسب درآمد بیشتر برای کوچک‌تر شدن اتاق‌های خبر را می‌دهد. غول‌های فناوری از جمله متا و گوگل در گذشته به دلیل ایجاد اختلال در صنعت تبلیغات و تسلط بر صنعت تبلیغات، تحت الشعاع بازیگران کوچک‌تر و سنتی سرزنش شده‌اند.

متا که در منلو پارک، کالیفرنیا مستقر است، اقدامات مشابهی را در گذشته انجام داده است. در سال 2021، پس از تصویب این کشور قانونی که شرکت‌های فناوری را مجبور می‌کرد به ناشران برای استفاده از داستان‌های خبری‌شان پول بدهند، برای مدت کوتاهی اخبار را از پلتفرم خود در استرالیا مسدود کرد. بعداً با ناشران استرالیایی معامله کرد.

متا همچنین پس از بحث های مشابه در آن سال با ناشران بریتانیایی به توافق رسید.