نرخ تورم کانادا در ماه مارس به 4.3 درصد کاهش یافت

نرخ تورم کانادا در ماه مارس به 4.3 درصد کاهش یافت که از 5.2 درصد در ماه قبل و همچنین به پایین ترین سطح از آگوست 2021 کاهش یافت.

کاهش نرخ تورم مطابق با انتظارات اقتصاددانان بود.

آمار کانادا روز سه‌شنبه گزارش داد که قیمت بنزین در سال منتهی به مارس 13.8 درصد کاهش یافت که سریع‌ترین کاهش قیمت بنزین از ژوئیه سال 2020 تاکنون است. اما این کاهش ناشی از یک نوار غیرعادی بالا است، زیرا مارس 2022 شاهد قیمت‌های پمپ بودیم. به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین افزایش یافت.


در حالی که نرخ تورم کلی کاهش یافت، هزینه حمل وام مسکن عامل اصلی افزایش هزینه زندگی بود، زیرا هزینه های بهره وام مسکن در سال منتهی به مارس 26.4 درصد افزایش یافت.

آژانس داده گفت: “این بزرگترین افزایش سالانه ثبت شده بود زیرا کانادایی ها به تمدید و شروع وام مسکن با نرخ های بهره بالاتر ادامه دادند.”

کاهش قیمت مواد غذایی

قیمت‌های مواد غذایی که امسال با سریع‌ترین سرعت خود در دهه‌های اخیر افزایش یافته است، نشانه‌هایی از کاهش را نشان می‌دهد، اما همچنان با سرعتی بیش از دو برابر سریع‌تر از نرخ تورم کلی افزایش می‌یابد.

آژانس داده گزارش داد که قیمت مواد غذایی با سرعت 9.7 درصد در سال منتهی به مارس افزایش یافت که نسبت به نرخ 10.6 درصدی ماه قبل کاهش یافته است.

افزایش قیمت محصولات تازه در حال کاهش است و میوه های تازه به ترتیب 7.1 درصد و سبزیجات 10.8 درصد افزایش یافته است. هر دوی این ارقام از 10.5 و 13.4 درصد در ماه قبل کاهش یافته است.

مطلب جدید جذاب
نکاتی برای انتخاب لباس زنانه

این کاهش سرعت برای مصرف کنندگان خبر خوشایندی است، زیرا امسال مجبور شده اند هر دلار را افزایش دهند تا غذا را روی میز بگذارند.

هانا استبروکیس یک داوطلب در تعاونی غذای غلات در هالیفاکس، یک سازمان غیرانتفاعی است که به کاهش قیمت غذا برای اعضا کمک می کند.

یک داوطلب به نام هانا استبروک در یک تعاونی غذایی در هالیفاکس نشان داده می شود.
هانا استبروک یک داوطلب در تعاونی غذای غلات در هالیفاکس است. او می‌گوید که مدل تعاونی مدلی است که می‌تواند در بخش‌های دیگر اقتصاد نیز کارساز باشد. (پل پویر/CBC)

او در مصاحبه ای به سی بی سی نیوز گفت: “ما غذا را به صورت عمده از تعدادی تامین کننده محلی سفارش می دهیم و سپس آن را با کمترین قیمت ممکن به عموم می فروشیم.”

او می‌گوید که تعاونی‌های غذایی مانند The Grainery اخیراً محبوب شده‌اند، زیرا آنها جایگزینی را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهند، به‌ویژه در بازارهای کوچک‌تر که اغلب فقط یک خواربار فروشی بزرگ وجود دارد.

او گفت: “مردم چاره ای ندارند که از آن خواربارفروشی ها غذا نخرند.”

مدل Co-op برای صحنه غذا در هالیفاکس به خوبی کار کرده است، و او می گوید این مدلی است که می تواند در مکان های دیگر و حتی بخش های اقتصادی کار کند.

او گفت: «این یک مدل واقعاً فوق‌العاده است، و قطعاً بخشی از دلیل وجود غلات نیز گسترش آگاهی در مورد تعاونی‌ها به عنوان جایگزینی برای مشاغل انتفاعی است.

تورم کلی در حال کاهش است

رویس مندز، اقتصاددان Desjardins، می‌گوید برای خانواده‌ها خیلی زود است که امیدوار باشند قیمت‌ها شروع به کاهش کند، اما نشانه‌های فزاینده‌ای وجود دارد که سرعت افزایش قیمت‌ها کاهش می‌یابد.

او گفت: «کاهش نرخ سالانه در نتیجه اثرات پایه بود، با یک افزایش ماهانه بسیار بزرگ که از محاسبات سالانه خارج شد.» اما با افزایش دوباره قیمت‌ها در ماه مارس، کاهش در سرفصل‌ها کاهش یافت. تورم برای مصرف کنندگان کانادایی که طی سه سال از ماه آغاز همه گیری در مارس 2020 شاهد افزایش 14 درصدی قیمت ها بوده اند، آرامش سردی خواهد داشت.