پزشکی خانواده برای همه: مراکز بهداشتی اجتماعی به همسایگان خود خدمت می کنند، اما مشکلات ظرفیت همچنان وجود دارد

کت سفید هنر سیاهساعت 26:30راز موفقیت در مراکز بهداشت اجتماعی

در هر روز، کارمندان مرکز بهداشت اجتماعی سنترتاون در نزدیکی مرکز شهر اتاوا طیف متنوعی از بیماران را مشاهده می‌کنند، از افراد بی‌خانمان گرفته تا افراد مسن گرفته تا خانواده‌هایی با فرزندان خردسال که برای یافتن پزشک خانواده تلاش کرده‌اند.

شبیه به یک حوضه آبریز مدرسه، ایده این است که هر کسی که در منطقه ای که شامل Glebe، Centretown و Old Ottawa South زندگی می کند، به طور خودکار می تواند واجد شرایط خدمات این مرکز باشد. این تلاشی است برای رفع شکاف ها در استانی که بیش از دو میلیون نفر در آن زندگی می کنند بدون مراقبت اولیه

اما اکنون، درست مانند دفاتر مراقبت های اولیه در سراسر کشور، با مسائل مربوط به ظرفیت خود دست و پنجه نرم می کند. در حالی که مراکز بهداشت اجتماعی (CHC) در نظر دارند با کارکنان موجود خود برای رسیدگی به برخی از این مسائل کارآمدتر باشند، مدافعان از وزارتخانه‌های بهداشت می‌خواهند تا تلاش‌های خود را برای ارائه مراقبت‌های بهداشتی مبتنی بر تیم بیشتر گسترش دهند.

کارکنان کلینیک و سایر ارائه دهندگان مراقبت های اولیه می گویند که بقیه کانادا می توانند از مدل مرکز تاون مراقبت مشترک، جامع و دسترسی مبتنی بر مکان به پزشکان خانواده چیزهای زیادی بیاموزند.

تابلوی یک مرکز بهداشتی روی ستون یک ساختمان نقاشی شده و با حاشیه رنگین کمانی و آرم نارنجی و آبی مزین شده است.
مرکز بهداشت اجتماعی مرکز تاون دسترسی مبتنی بر مکان را برای پزشکان خانواده فراهم می کند. (Trevor Pritchard/CBC)

برخلاف مطب پزشک خانواده که فقط با مراقبت های اولیه سروکار دارد، مدل CHC پزشکان خانواده را با سایر متخصصان بهداشتی مانند پرستاران، مددکاران اجتماعی و متخصصان تغذیه تیمی می کند. به این ترتیب پزشکان می توانند بر روی بخش پزشکی تمرکز کنند در حالی که بیماران می توانند به طیف وسیعی از مراقبت ها زیر یک سقف دسترسی داشته باشند.

Centretown در سال 1969 به عنوان یک مرکز منابع اجتماعی، اولین در نوع خود در انتاریو، شروع به کار کرد و سپس در سال 1974 به یک مرکز بهداشت اجتماعی تبدیل شد.

مشتریان می‌توانند به مجموعه‌ای از خدمات، از کاهش آسیب و دوش گرفتن برای افراد بی‌خانمان، تا خدمات سلامت روان، کمک به یافتن سرپناه اضطراری و برنامه‌ای برای سال‌های اولیه برای خانواده‌های دارای کودکان زیر پنج سال دسترسی داشته باشند.

همچنین کارکنان بهداشت جامعه، متخصصین تغذیه و فیزیوتراپیست ها در دسترس هستند.

ماموریت این مرکز برآوردن نیازهای بهداشتی و اجتماعی مراجعانی است که پیچیده هستند و می توانند باشند روی برگرداند توسط پزشکان محدود به قرارهای معمول و کوتاه است.

میشل هورتوبیز، مدیر اجرایی کلینیک می‌گوید: «اگر آنها خیلی پیچیده باشند، می‌گوییم: «بله، ما جایی هستیم که به شما خدمات می‌دهیم».

زنی با خالکوبی روی شانه خود برای عکس گرفتن در مقابل یک نقاشی دیواری قرمز و زرد ژست می گیرد.
میشل هورتوبیز مدیر اجرایی مرکز بهداشت اجتماعی مرکز تاون است. این به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی راه اندازی شده است که در آن پزشکان و پرستاران کارمندان این مرکز هستند. (Trevor Pritchard/CBC)

همچنین یکی از معدود اقدامات مراقبت های اولیه در اتاوا است که مراقبت های تایید کننده جنسیت را برای افراد ترنس ارائه می دهد.

اسناد خانوادگی از سردردهای کوچک جلوگیری می کند

یکی دیگر از جنبه های منحصر به فرد مدل Centretown نحوه پرسنل کلینیک است. برخلاف روش‌های سنتی خانواده، که در آن پزشکان معمولاً مانند مشاغل کوچک با هزینه‌های سربار بالا و مسئولیت‌های اداری قابل توجه عمل می‌کنند، مانند استخدام و اخراج Centretownis به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی که در آن بیش از 220 پزشک تمام وقت و پاره وقت و پرستاران کارمند این مرکز هستند.

دکتر ارین هانسن، یکی از پزشکان سنترتاون، می گوید: “من نمی خواهم صاحب یک کسب و کار کوچک باشم. من می خواهم کاری را انجام دهم که برای انجام آن آموزش دیده ام، یعنی یک پزشک بالینی.”

زنی در حالی که مقابل یک نقاشی دیواری رنگارنگ ایستاده به دوربین نگاه می کند.
دکتر ارین هانسن یکی از پزشکان این مرکز است که حقوق آنها نیز متفاوت از همتایان خود در ازای خدمات است. (Trevor Pritchard/CBC)

دستمزد پزشکان نیز به گونه ای متفاوت از همتایان خود در ازای خدمات است که به آنها درآمد ثابت و مستمری و مزایا می دهد.

Hurtubise می گوید که این تفاوت استخدام را بسیار آسان کرده است. در حالی که محل اقامت و کارمندان در سایر نقاط کشور پر نشده است، او می گوید که آنها “خوشبخت بوده اند که ما واقعاً با استخدام مشکلی نداشته ایم.”

تماشا | پشت کمبود پزشک خانواده در کانادا:

کمبود پزشک خانواده در کانادا چیست؟

پزشکان خانواده دکتر کامیلا پریمجی و دکتر ریتا مک کراکن در مورد کمبود پزشک خانواده در کانادا و آنچه می توان برای کاهش این وضعیت انجام داد صحبت می کنند.

Centretown تا حد زیادی توسط وزارت بهداشت تامین می شود و 85 درصد از بودجه آنها از استان تامین می شود.

پاسخ به یک نیاز حیاتی منعکس شد در سراسر کشورپزشکان در مرکز تاون به فهرست گسترده بیماران خود اشاره می کنند که نزدیک به 15000 مشتری و نتایج سلامتی موفق دارند به عنوان دلیلی بر اینکه این مدل مراقبت های بهداشتی به خوبی کار می کند.

رویکرد تیمی به مراقبت

در حال حاضر در مورد وجود دارد 120 CHC در سراسر کانادا، با موارد جدید در دست ساخت. این مدل بخشی از چشم انداز در حال تغییر مراقبت های خط مقدم است، چیزی که به گفته بسیاری از پزشکان، بیمار را در اولویت قرار می دهد.

دکتر آلیسون ایر، پزشک مرکز شهر، می‌گوید: «من فکر می‌کنم که رویکرد مبتنی بر تیم بهترین‌ها را به مشتری می‌دهد، زیرا آنها می‌توانند خدمات مورد نیاز خود را در زمان نیاز دریافت کنند.

ما از قطع عضو، رتینوپاتی، فشار خون بالا و فشار خون جلوگیری می کنیم و سپس به یک مدل بسیار مقرون به صرفه تبدیل می شویم.– میشل هورتوبیز

او به توانایی کلینیک در دریافت سریع خدمات خاص بیماران، چه ایمن سازی، یک مددکار اجتماعی یا یک پرستار کمکی اشاره می کند. «بیشتر هزینه خدمات ما [clinics] به چنین منابعی دسترسی ندارند.” او می گوید.

Hurtubise همچنین می‌گوید که CCHC در مواردی مانند دیابت، کنترل فشار خون و ترک سیگار نتایج بهتری برای مشتریان خود دارد. او می گوید: «بنابراین این یک صرفه جویی عظیم در مراقبت های بهداشتی است.

به عنوان مثال، او می‌گوید که فردی مبتلا به دیابت که از CHC استفاده می‌کند، می‌تواند به یک متخصص تغذیه تحت پوشش OHIP برای کنترل قند خون خود و سایر متخصصان بهداشتی که ممکن است مانند یک متخصص کایروپود برای کفی‌های پا به آنها نیاز داشته باشد، مراجعه کند.

او گفت: “ما از قطع عضو، رتینوپاتی، فشار خون بالا و فشار خون بالا جلوگیری می کنیم و سپس به یک مدل بسیار مقرون به صرفه تبدیل می شویم.”

بعلاوه، ممکن است با روند ارجاع روان‌تری مواجه شوند، زیرا پزشکان می‌دانند که بیماران را نزد متخصصان با تجربه در جوامع آسیب‌پذیر یا محروم می‌فرستند.

دکتر جنیفر راینر، مدیر تحقیق و ارزیابی در اتحاد برای جوامع سالم تر، برنامه تحقیقاتی که به تعیین اینکه چگونه سیستم مراقبت بهداشتی انتاریو می تواند به جمعیت آسیب پذیر خدمات بهتری ارائه دهد، می گوید: “من فکر می کنم مراقبت مبتنی بر تیم نتایج بهتری را ارائه می دهد.”

سه زن در داخل مطب دکتر با هم صحبت می کنند.
بیمار آماندا ماسیا، مرکز، در یک اتاق معاینه در مرکز بهداشت اجتماعی سنترتاون می نشیند و با دکتر ارین هانسن، سمت راست، و میشل هورتوبیز صحبت می کند. (Trevor Pritchard/CBC)

راینر همچنین پتانسیل مکان‌هایی مانند مرکز تاون را برای دستیابی به جوامعی می‌بیند که ممکن است توسط حوزه پزشکی نادیده گرفته شوند.

او به “تن و تن از شواهد و مدارککه تنظیماتی مانند Centretown از جوامعی پشتیبانی می کند که اغلب در جاهای دیگر قابل مشاهده نیستند. و با انجام این کار، میزان مراجعه آن جوامع به اورژانس را کاهش می دهد.

او می‌گوید: «ما دیدیم که علیرغم خدمات CHC به جمعیتی که 70 درصد پیچیده‌تر از مردم انتاریایی متوسط ​​بود، آنها کمتر به اورژانس مراجعه می‌کردند.

محققان نیز یافت نرخ 21 درصد کمتر از حد انتظار مراجعه به بخش اورژانس برای مراجعین CHC در مقایسه با میانگین استانی.

مردی با موهای مجعد که گوشی پزشکی پوشیده است به دوربین نگاه می کند.
دکتر اندرو بوزری می گوید که مراکز بهداشتی اجتماعی در کانادا به طور منظم بیماران نژادپرستانه و کم درآمدتری را نسبت به مطب های سنتی پزشکان پذیرفته اند. (ارسال شده توسط شبکه بهداشت و درمان دانشگاه)

دکتر اندرو بوزاری، پزشک مراقبت های اولیه و مدیر اجرایی سلامت جمعیت و پزشکی اجتماعی در شبکه بهداشت دانشگاه تورنتو، با این موضوع موافق است. او می‌گوید CHCها در کانادا به طور مرتب بیماران نژادپرستانه و کم‌درآمدتری نسبت به مطب‌های سنتی پزشکان پذیرش می‌کنند.

او گفت: «هیچ تعدیل خطر یا انگیزه‌ای برای تیم‌های بهداشت خانواده وجود ندارد تا بیماران بیمارتر، فقیرتر و نژادپرستانه را قبول کنند.»

به همین دلیل است که، او می‌گوید، اغلب چنین «عدم تطابق بین نیازهای مراقبت‌های بهداشتی و نوع مراقبت‌های اولیه» وجود دارد.منابعی که در دسترس هستند.”

تماشا | بحران پزشک خانواده در داخل کانادا:

من احساس می کنم دارم شکست می خورم: بحران پزشک خانواده در داخل کانادا

بحران پزشکی خانواده دو جنبه دارد و پیامدهای عمیقی برای همه ما دارد. نیک پردون با یک بیمار مسن در روستایی انتاریو ملاقات می کند که یک سال است سعی می کند یک پزشک خانواده پیدا کند و یک پزشک خانواده غرق شده که اعتراف می کند که چیزهایی را با بیمارانش از دست داده است.

هانسن می‌گوید که این قطعاً در مورد بیمارانی مانند آماندا ماسیا صادق است که در غیر این صورت برای یافتن مراقبت مناسب تلاش می‌کنند.

او می‌گوید: “آماندا با درآمد ثابتی است. آماندا چالش‌های مهم پزشکی و سلامت روانی دارد و سیگاری است. بنابراین مصرف مواد نیز بخشی از چالش‌های او است.”

برای ماسیا، مراقبتی که در سنترتاون دریافت می‌کند “بسیار بسیار مهم” است. او می‌گوید که بیشتر عمرش را در مراکز بهداشت روانی بوده و از آن خارج شده است و رویکرد CCHC را ترجیح می‌دهد.” محبوس شدن در یک بخش خوب نیست. خیلی بهتر است،” او می گوید.

یک زن زانو زده در سمت چپ و یک زن ایستاده در سمت راست هر دو می خندند در حالی که زنی که در واکر چرخدار نشسته است نظر می دهد و با دست خود اشاره می کند.  آنها بیرون در خیابانی در مرکز شهر هستند و یک نقاشی دیواری رنگین کمان پشت سرشان است.
از چپ به راست، میشل هورتوبیز، بیمار آماندا ماسیا و دکتر ارین هانسن در خارج از کلینیک مرکز شهر اتاوا. (Trevor Pritchard/CBC)

دکتر هانسن می‌گوید: در مرکز تاون، ماسیا چیزی را دریافت می‌کند که به عنوان مراقبت‌های اولیه بهداشتی جامع شناخته می‌شود، که از مراقبت‌های اولیه استاندارد متمایز است. او مراقبت های اولیه را مدیریت بیماری می داند، در حالی که مراقبت های بهداشتی اولیه شامل ارتقای سلامت و پیشگیری از بیماری نیز می شود.

Centrenow به حداکثر رسید

با این حال، حتی مرکز تاون نیز از انواع مسائل مربوط به ظرفیت که اغلب جستجوی کانادایی ها برای مراقبت از خانواده را مختل می کند مصون نیست.

Hurtubise از کلینیک می گوید: “متأسفانه، ما در حداکثر ظرفیت هستیم.” اگرچه این مرکز برای خدماتی مانند سلامت روان و اعتیاد باز است، اما وقتی صحبت از پزشکان خانواده به میان می‌آید، حتی کسانی که در حوضه آبریز زندگی می‌کنند دور می‌شوند.

کارولین اینچ، یکی از ساکنان اتاوا، یکی از سالمندان، می گوید: «متاسفانه، اگرچه ما در حوضه آبریز CHC Centretown هستیم و در گذشته تلاش کرده ایم، اما به خوبی شناخته شده است که آنها بیماران جدید را نمی پذیرند. برتر از ارائه دهندگان هزینه برای خدمات سنتی، تا کنون او قادر به دسترسی به خدمات آنها نبوده است. او گفت: “نیاز به بازنگری کامل در رویکرد ما در مراقبت های بهداشتی وجود دارد.”

Hurtubise ناامیدی اینچ را درک می کند. «برخی از گفتگوهایی که در حال انجام هستیم [are]بنابراین ما در سیستم های خودمان برای افزایش ظرفیت چه کار می توانیم انجام دهیم؟ راه‌هایی که می‌توانیم برای بهبود برخی از کارایی‌های خودمان ببینیم چیست؟» او می‌گوید.

مطلب جدید جذاب
Hinshaw می گوید: میزان مثبت بودن آزمون COVID-19 در آلبرتا بیش از 10٪ است که باید همه ما را نگران کند.