آشنایی با مفهوم سرور اختصاصی

برای شروع، این امکان وجود دارد که وب سایت شما که بر روی یک سرور اشتراکی میزبانی شده است، در طی یک دوره زمانی پاسخگو نباشد. در نتیجه خزیدن صفحات سایت توسط موتورهای جستجو (Crawl)، حجم زیادی از ترافیک به سرور میزبان ارسال می شود و در نتیجه سرویس دهی سایت به طور مکرر دچار اختلال می شود. اگر دلایل اصلی این مشکلات را با مدیر سایت یا شرکت میزبان خود در میان بگذارید، احتمالاً پاسخ خواهید گرفت که سرویس میزبانی فعلی شما باید تغییر کند و به دلیل در دسترس بودن منابع در آن محیط، یک سرور اختصاصی در اختیار شما قرار خواهد گرفت. . سرورهای اختصاصی در این مقاله به بررسی تفاوت های سرور مجازی و سرور اختصاصی و همچنین مزایای سرور اختصاصی پرداخته شده است.

سرور اختصاصی چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

سرور اختصاصی به زبان ساده، کامپیوتر قدرتمندی است که در مرکز داده یا همان دیتاسنتر نگهداری می شود. تمامی داده ها، پردازش ها و رد و بدل اطلاعات در فضای اینترنت و شبکه، توسط سرور ها صورت می پذیرد. اجزای یک سرور اختصاصی همانند یک کامپیوتر شخصی، شامل سی پی یو، رم، فضای ذخیره سازی، مادربورد، کارت شبکه و غیره می باشد.

تفاوت یک سرور با کامپیوتر شخصی در این است که تجهیزات استفاده شده در سرور اختصاصی بسیار قوی تر هستند. برای مثال در سرور اختصاصی، از سری های مخصوص سی پی سو مانند Xeon استفاده می شود. البته در سرور، علاوه بر تجهیزات ذکر شده، از قطعات دیگری مانند Raid Controller نیز استفاده می شود که در مقاله دیگری به آن خواهیم پرداخت.

سرور های اختصاصی نسبت به منابع و قدرت پردازشی که دارند، می توانند استفاده های متفاوتی داشته باشند. مزیت یک سرور اختصاصی در این است که هنگام سفارش می توانید آن را سفارشی سازه کرده و میزان منابع هر قطعه را نسبت به نیاز خود انتخاب کنید. برای مثال اگر قصد استفاده از سرور اختصاصی به عنوان سرور پشتیبانی داده یا همان بکاپ را دارید، می توانید فقط میزان فضای ذخیره سازی را افزایش دهید و از انتخاب سی پی یو و رم قدرتمد جهت کاهش هزینه ها صرف نظر کنید. منبع

داشتن منابعی در رایانه شخصی خود به چه معناست؟

منابع ارائه شده به وب سایت یا برنامه شما کاملاً به شما اختصاص داده شده است و به شما امکان می دهد هر چیزی را که می خواهید بدون نیاز به اشتراک گذاری هیچ یک از قابلیت های سرور با کاربر دیگر یا سرور دیگری مانند سرورهای اختصاصی روی آن قرار دهید.

 

مدیریت سرویس ارائه شده به کاربران در سرورهای اختصاصی با مدیریت سرویس ارائه شده به کاربران در سرورهای مجازی یکسان است. در اصل، این بدان معناست که کاربر ممکن است به سیستم عامل انتخابی سرور متصل شود و آن را از طریق استفاده از ابزار مدیریت از راه دور مدیریت کند. تفاوت قابل توجهی بین سرورهای مجازی و اختصاصی وجود دارد، اما در مورد میزان منابع سخت افزاری موجود. سرورهای اختصاصی، برخلاف سرورهای مجازی، محدودیتی در میزان منابع سخت افزاری که ممکن است استفاده کنند، ندارند. به این ترتیب کاربر به سروری دسترسی دارد که از نظر فیزیکی و کاملاً متعلق به خودش است و هر طور که بخواهد می تواند آن را کنترل کند. از آنجایی که هیچ محدودیتی در استفاده از منابع توسط کاربر وجود ندارد، سرورهای اختصاصی به کاربر این امکان را می دهند که از سخت افزار سرور تا زمانی که قدرت پردازش لازم برای انجام وظایف خود را بدون وقفه دارد، استفاده کند.

از نظر فنی، این سرور شبیه یک کامپیوتر رومیزی است که می توانید در خانه یا محل کار از آن استفاده کنید. هر سرور از یک CPU، RAM، هارد دیسک، تجهیزات شبکه و کابل هایی تشکیل شده است که اجزای مختلف را به یکدیگر متصل می کند. از طرف دیگر، سرورهای اختصاصی شبیه کامپیوترهای رومیزی نیستند. سرورهای اختصاصی همچنین دارای سخت افزار قدرتمندتر و قابل اعتمادتری نسبت به سرورهای هاست اشتراکی هستند. در نتیجه این سرورها کمتر مستعد خرابی خواهند بود. بهتر است با تنظیمات RAM و CPU سرور واقعی آشنا باشید.

RAM به یک سرور خاص اختصاص داده شده است

در بیشتر موارد، رم ECC (Code Error Correction) در سرورهای شرکتی استفاده می شود. آنها به ترتیب از نظر حافظه و قابلیت پردازش نسبت به رایانه های معمولی قابل اعتمادتر و پرهزینه تر هستند. RAM ECC مجهز به مدارهای خاصی است که از خرابی داده ها جلوگیری می کند. خرابی داده ها ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد، و ECC RAM قادر است خطاها را در صورت بروز تشخیص و تصحیح کند. در نتیجه این تصحیح اشتباه، سرورها قابل اعتمادتر می شوند. سرورهای اختصاصی به دلیل اجزای باکیفیت خود می توانند 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته کار کنند. آنها همچنین می توانند حافظه بیشتری را نسبت به انواع دیگر سرورها در خود جای دهند.

CPU اختصاص داده شده به یک کار

 

همانطور که فکر می کنید پردازنده های سرورهای اختصاصی قدرتمندترین پردازنده های موجود در بازار در حال حاضر هستند. سازندگان تراشه پردازنده هایی را طراحی می کنند که مخصوصاً برای استفاده در سرورها در نظر گرفته شده اند. این CPU ها برای سرعت و قابلیت اطمینان در محیط های با کارایی بالا ساخته شده اند. قدرتمندترین سرورهای اختصاصی دارای 40 هسته CPU هستند که حداکثر تعداد موجود است. این پردازنده ها به سرور اجازه می دهد تا حجم عظیمی از داده ها را بدون کاهش سرعت بخواند.

https://asamserver.com/dedicated-server/