ابتکار پیش از میلاد با هدف گسترش غربالگری ژنتیکی برای یهودیان اشکنازی در معرض خطر سرطان های ارثی است.

آخرین هدیه ای که پدر کاتریونا ریموکر به او داد توسط یک آزمایشگاه در شیشه ای از خون او کشف شد.

دکتر جفری ریموکر در سال 2016 بر اثر مرحله چهارم سرطان پروستات درگذشت، تنها دو هفته پس از آزمایش تایید شد که او ناقل جهش های ژنتیکی است که احتمال ابتلا به سرطان های تخمدان، سینه، پروستات و پانکراس را افزایش می دهد.

این جهش‌های ارثی BRCA1 و BRCA2 در بین مردان و زنان یهودی تبار اشکنازی، مانند ریموکر و پدرش، ده برابر بیشتر از افراد غیر یهودی است.

به گفته مرکز کنترل بیماری های ایالات متحده، از هر 40 فرد دارای میراث اشکنازی، یک نفر حامل این جهش ها است که احتمال ابتلای زنان به سرطان تخمدان را از یک درصد به 30 درصد قبل از 70 سالگی افزایش می دهد.

هم مردان و هم زنان در معرض خطر هستند، اگرچه بیشتر مردم فقط از ارتباط آنها با سرطان سینه و تخمدان اطلاع دارند.

دکتر سوفی سان، یکی از مدیران برنامه سرطان ارثی BC Cancer می گوید: “تضمین نمی شود که به سرطان مبتلا شوید، اما ممکن است جهشی در ژنی وجود داشته باشد که با سرطان مرتبط است و شما را در معرض خطر بالاتری قرار دهد.”

احتمال افزایش خطر وجود دارد زیرا اعضای مؤسس جامعه یهودی اشکنازی در اروپای مرکزی و شرقی چنین جهش‌هایی داشتند و سپس در انزوای نسبی تکثیر شدند.

دو زن پشت میز باغ می نشینند و عکس یک مرد مسن روی میز است.
کاتریونا ریموکر، سمت چپ، با مادرش جین دیده می شود. او می گوید که از این که در خطر ابتلا به سرطان بیشتر است بی خبر بوده است. (جانلا همیلتون/سی بی سی)

اما بدون سابقه خانوادگی سرطان، ریموکر می‌گوید که وقتی متوجه شد پدرش ناقل است و بعداً او نیز حامل این جهش است، “شکه و متعجب شد”.

ریموکر، که به همراه مادرش جین ریموکر، BRCA غیرانتفاعی را در بریتیش کلمبیا تأسیس کرد، می‌گوید: «ما نمی‌دانستیم که به عنوان افرادی با میراث یهودی در معرض خطر بیشتری قرار داریم.

Remockers اکنون با برنامه سرطان ارثی BC Cancer همکاری می کنند تا آزمایشات ژنتیکی را برای یهودیان در پیش از میلاد گسترش دهند تا آنها را از همان شوک و درد نجات دهند.

سان گفت که یهودیان اشکنازی در پیش از میلاد در صورت داشتن سابقه سرطان در خانواده خود واجد شرایط آزمایش ژنتیک رایگان هستند.

اما به دلیل نسل‌کشی در طول هولوکاست و آوارگی، بسیاری از مردم نمی‌دانند که چنین میراثی دارند یا اینکه خطر ابتلا به سرطان‌های خاص، چه در میان مردان و چه در زنان، افزایش یافته است.

یک پروژه آزمایشی قریب‌الوقوع که عمدتا توسط بنیاد الماس ونکوور تامین می‌شود، شیوع جهش‌های BRCA را در میان یهودیان اشکنازی در پیش از میلاد مطالعه می‌کند و هدف آن ارائه آزمایش‌های ژنتیکی داوطلبانه و رایگان برای همه افراد دارای این میراث، بدون توجه به سابقه خانوادگی سرطان است.

به گفته سان، تشخیص زودهنگام جهش ها در زمانی که فرد جوان و سالم است می تواند به جلوگیری از درمان های تهاجمی در صورت بروز سرطان کمک کند و در نتیجه جان انسان ها را نجات دهد.

او گفت: «برخی از این سرطان ها به طور بالقوه قابل پیشگیری هستند.

یک زن شکم خود را با یک کیسه جراحی که در انعکاس خود در آینه به دور آن پیچیده شده است، در معرض دید قرار می دهد.
کاتریونا ریموکر می‌گوید دانستن اینکه او حامل جهش‌های BRCA است به او کمک کرد تا خطر ابتلا به سرطان خود را به روشی پیشگیرانه کنترل کند. (ارسال شده توسط Catriona Remocker)

توانمندسازی از طریق تشخیص زودهنگام

دانستن اینکه او حامل این ژن است، به ریموکر، که اکنون 39 ساله است، اجازه می دهد تا برای اسکن های منظم واجد شرایط باشد و اقداماتی را برای کاهش خطر ابتلا به سرطان انجام دهد، از جمله ماستکتومی برای برداشتن بافت پستان قبل از سن توصیه شده 40 سالگی.

ریموکر می‌گوید: «من بسیار توانمندتر هستم و ابزارهای بسیار بیشتری برای مقابله با آن و انجام کاری در مورد خطرم دارم. واقعاً سخت بود که ببینم پدرم چه چیزی را پشت سر گذاشته است و مطمئناً این چیزی نیست که من برای خودم می‌خواهم.»

سان می‌گوید افراد باید تا حد امکان با سوابق خانوادگی خود آشنا شوند و با یک پزشک صحبت کنند یا به وب‌سایت برنامه سرطان ارثی مراجعه کنند تا ببینند آیا واجد شرایط آزمایش رایگان هستند یا خیر.

ریموکر گفت، اما افزایش آگاهی در میان جامعه یهودی در پیش از میلاد دشوار است. بر اساس تخمین سال 2019 فدراسیون یهودیان آمریکای شمالی، تنها حدود 35000 یهودی در سال قبل از میلاد زندگی می‌کنند، و ریموکر می‌گوید که آنها نسبت به شهرهای دیگر با جوامع یهودی تثبیت‌شده‌تر و بیمارستان‌های اختصاصی «تکه‌تکه‌تر» هستند.

Remocker امیدوار است با انتشار این خبر اطمینان حاصل شود که دیگران می توانند بدون از دست دادن یکی از عزیزان خود برای آزمایش جهش ها تصمیم بگیرند.

او گفت که “واقعاً مهم است که ما صدای بیشتری برای یهودیان استان در مورد این مسائل بهداشتی ایجاد کنیم.”