از دریافت تماس های اسپم خسته شده اید؟ در اینجا دلیلی است که ممکن است هرگز از شر آنها خلاص نشوید

تماس‌های هرزنامه یا «تماس‌های کلاه‌برداری» که به آن‌ها نیز گفته می‌شود، به بخشی خشم‌آمیز از زندگی تبدیل شده‌اند. در حال حاضر، اکثر مردم به خوبی با کلاهبرداری و فریب دادن شما از پول نقد خود با جعل هویت مقامات دولتی یا کارمندان آمازون آشنا هستند.

پرادیپ سلواراج، یک متخصص فناوری اطلاعات در ویتبی، که در مورد این مشکل در کانال یوتیوب خود پست گذاشته است، گفت: “هنوز تماس های اسپم زیادی دریافت می کنم.”

سالواراج تخمین می زند که او اغلب در حین کار هفته ای دو تا سه تماس از کلاهبرداران دریافت می کند. آنها ادعا می کنند که از “CRA، RCMP، تمیز کردن کانال، آمازون، حمل و نقل UPS و لیست ادامه دارد” او گفت: “این بسیار آزار دهنده است.”

بسیاری از مردم امیدوار بودند که چنین تماس‌هایی متوقف شود، زمانی که در اواخر سال 2021،CRTC با سر و صدای زیاد، فناوری جدیدی به نام STIR/SHAKEN معرفی کرد. مخابرات Itlets تماس‌هایی را شناسایی و پرچم‌گذاری می‌کند که از شماره تلفن‌های تغییر یافته استفاده می‌کنند تا هویت واقعی خود را پنهان کنند.

اما STIR/SHAKEN هرگز بیش از یک راه حل جزئی نبود و حدود 18 ماه بعد، هنوز به طور کامل اجرا نشده است. اینها برخی از دلایلی هستند که تماس های کلاهبرداری به این زودی ها از بین نمی روند.

آلن گارنو، مدیر اجرای ارتباطات از راه دور در CRTC، تنظیم کننده مخابرات کانادا، گفت: “راستش، این یک مشکل جهانی است. هیچ گلوله نقره ای وجود ندارد.”

WATCH |تماس‌های هرزنامه ادامه دارند:

چرا هنوز تماس‌های هرزنامه دریافت می‌کنید، ۲ سال پس از سرکوب وعده داده شده

کلاهبرداران تلفنی در حال یافتن راه‌های جدیدی برای ادامه دادن میلیون‌ها نفر کانادایی هستند، تقریباً دو سال پس از آن که کمیسیون رادیو تلویزیون و مخابرات کانادا و شرکت‌های مخابراتی بزرگ وعده تغییر دادند.

یان اسکات، رئیس وقت CRTC، گفت: شرکت‌های مخابراتی تحت فرمان CRTC، استفاده از STIR/SHAKEN را در نوامبر 2021 آغاز کردند.» یان اسکات، رئیس وقت CRTC، گفت.

اما این فناوری بی‌خطا نیست. در واقع تماس‌ها را مسدود نمی‌کند، بلکه آنها را به‌عنوان «احتمال تقلب» یا «هرزنامه احتمالی» علامت‌گذاری می‌کند.

همچنین، فقط روی تماس‌هایی که از انتها به انتها در شبکه‌های تلفن ارتقا یافته که از سیستم‌های مبتنی بر اینترنت استفاده می‌کنند، کار می‌کند. شرکت های تلفن همچنان در حال ارتقاء شبکه های خود به این سیستم ها هستند. بنابراین، در این مرحله، هشدارها در برخی از تماس‌ها دریافت می‌شوند و در برخی دیگر نه.

والری لاوال، سخنگوی CRTC در ایمیلی گفت: «STIR/SHAKEN در طول زمان مؤثرتر خواهد شد»، زیرا شرکت‌های تلفن سیستم‌های خود را ارتقا می‌دهند.

او نتوانست بگوید چند درصد از تماس‌ها در حال حاضر تحت پوشش STIR/SHAKEN هستند.

سی‌بی‌سی نیوز از سه مخابرات بزرگ برای داده درخواست کرد.

بل در ایمیلی گفت که تعداد تماس‌هایی که STIR/SHAKEN می‌تواند در شبکه‌اش نمایش دهد «به مرور زمان دائماً در حال افزایش است».

راجرز گفت که بیشتر تماس‌هایش تحت پوشش این فناوری هستند. Telus پاسخی نداد.

خرید شماره محلی

مانع دیگر، مانند هر فناوری مبارزه با جرم و جنایت، این است که کلاهبرداران در نهایت به دام می افتند.

رایتش کوتاک، کارشناس فناوری و امنیت سایبری مستقر در تورنتو، گفت: «این کلاهبرداران انگیزه مالی دارند و انگیزه دارند. آنها در تحقیق و توسعه و یافتن راه هایی برای دور زدن سیستم سرمایه گذاری می کنند.”

او گفت که کلاهبرداران می‌توانند با خرید و برقراری تماس از شماره‌های تلفن قانونی کانادا از هر نقطه‌ای در جهان، STIR/SHAKEN را دور بزنند.

او گفت: “دریافت یک شماره تلفن محلی بسیار ساده است. برنامه هایی وجود دارد که در دسترس هستند.” “هنگامی که شماره ای خریداری می شود، هیچ تأیید موقعیت مکانی وجود ندارد. تنها چیزی که واقعاً نیاز دارید یک کارت اعتباری است.”

Garneau می گوید CRTC نمی تواند کلاهبرداران را از برقراری تماس با شماره تلفن های معتبر باز دارد، اما برخی از مخابرات کانادا با فناوری های خود با آنها مبارزه می کنند.

مثلابل توسعه یافته است یک برنامه هوش مصنوعی که می تواند تعداد زیادی از تماس های رباتیک را که از یک عدد واحد ساخته شده اند را شناسایی کند.

Garneausaid گفت: “آنها از این طریق فعالیت های تقلبی واقعی را مسدود می کنند.”

Telus و Rogers به ​​CBC News گفتند که آنها همچنین برنامه هایی را برای مشتریان خود قرار داده اند که تماس های هرزنامه را شناسایی و مسدود می کند.

عوارض مالی

علیرغم اقدامات انجام شده برای مبارزه با کلاهبرداری های تلفنی، برخی افراد همچنان قربانی می شوند.

طبق گزارش مرکز مبارزه با کلاهبرداری کانادا، 1973 نفر در مجموع 20.6 میلیون دلار به دلیل کلاهبرداری های تلفنی در سه ماه اول سال جاری ضرر کرده اند. رقم واقعی احتمالاً بسیار بیشتر است زیرا همه قربانیان پرونده خود را به مرکز گزارش نمی دهند.

کوتاک می‌گوید، همراه با فناوری‌های جدید، آموزش کلیدی برای مهار این نوع تقلب است.

یک هشدار در تلفن همراه مبنی بر اینکه تماس ورودی است "تقلب احتمالی"
فناوری معرفی شده توسط CRTC در سال 2021 هشدارهایی را برای تماس هایی که از اعداد جعلی استفاده می کنند، می دهد، اما هنوز به طور کامل توسط شرکت های تلفن اجرا نمی شود. (شان بنجامین/سی بی سی)

او گفت: «تا زمانی که ما تماس تلفنی برقرار کنیم، کلاهبرداران در آنجا حضور خواهند داشت. “بنابراین بسیار مهم است که به مردم آموزش دهیم که چه چیزی کلاهبرداری است. [and] اطمینان حاصل کنید که گزارش می شود.”

سلواراج موافق است، به همین دلیل استاو اخیراً تماس ascam را ضبط و ارسال کرده است در کانال یوتیوب خود در این تماس، کلاهبردار سعی کرد سلوارایت را متقاعد کند که مبلغ 1534 دلار مرموز به حساب آمازون وی شارژ شده است. او کلاهبردار را صدا کرد که به سرعت تلفن را قطع کرد.

کانال Selvaraj به تازه واردان در جامعه تامیل پاسخ می دهد، بنابراین او امیدوار است که این ویدیو به آنها هشدار دهد که باید مراقب چه چیزی باشند.

او گفت: «انتشار این آگاهی مهم است.

“من در 10 سال گذشته در کانادا بوده ام. گاهی اوقات، حتی برای من دشوار است که بدانم آیا تماس قانونی است یا نه.”