استراتژی های بازاریابی محتوا برای سال 2022

داشتن استراتژی بازاریابی محتوا یکی از مهم ترین نیازهای استارت آپ ها و کسب و کارهای نوپا است و بازاریابی محتوا یکی از مهم ترین روش هایی است که در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از کسب و کارها قرار گرفته و دریچه جدیدی از فعالیت را به روی کسب و کارها باز کرده است. بدون شک با توجه به تمایل روزافزون کاربران به خرید و دریافت خدمات مورد نظر به صورت آنلاین، روش ها و تکنیک های مختلفی پدید آمده است تا مسیر دستیابی صاحبان مشاغل به مخاطبان مورد نظر خود را تا حد امکان کوتاه کند. روشی که این روزها در محافل مختلف بیشتر شنیده می شود و به نوعی در بازار (حداقل در حال حاضر) وجود دارد، بازاریابی محتوا است.

در این مقاله سعی شده است شما را با مفهوم بازاریابی محتوا آشنا کنیم و مزایای آن را با سایر روش های بازاریابی مقایسه کنیم. در ادامه نحوه انجام آن را دنبال می کنیم و در نهایت یک استراتژی بازاریابی محتوا را به عنوان یک مفهوم جامع پیاده سازی می کنیم. امیدواریم از بودن در کنار ما لذت ببرید.

 

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا را می‌توان یکی از زیرشاخه‌های دیجیتال مارکتینگ دانست، معمولاً دیجیتال مارکتینگ‌ها از گذشته با این مفهوم آشنا هستند، اما همانطور که بارها در فضای وب دیده‌ایم، معمولاً تقاضای زیادی برای هر نوع وجود دارد. بنابراین، از مدت کوتاهی، مفهومی که ممکن است با مفاهیم دیگر مرتبط باشد، به عنوان یک حرفه کاملاً مستقل ارائه می‌شود و متخصصان آن با ارتقای مهارت‌های خود، تقاضای بیشتری را به خود جلب می‌کنند. به عنوان مثال شاید به خاطر داشته باشید که ده سال پیش مفهوم سئو محدود به رعایت اصول نگارش و پاراگراف بود، اما امروزه با ابعاد گسترده ای که دارد به عنوان یک حرفه کاملا مستقل از تولید محتوا به کار خود ادامه می دهد و طبیعتا به آن نیاز به متخصص همیشه وجود دارد.بنابراین، اگر با این نگرش به مفهوم بازاریابی محتوا نگاه کنید، متوجه خواهید شد که اگرچه امروزه به عنوان یک مفهوم بازاریابی دیجیتال طبقه بندی می شود، اما به زودی به عنوان یک حرفه جداگانه به روی مشاغل و سایت های شغلی باز خواهد شد.

 

اکنون که درک بهتری از اهمیت آن داریم، بیایید نگاهی به بازاریابی محتوا بیاندازیم؟ اگر بخواهیم در یک جمله خیلی کوتاه به این سوال پاسخ دهیم، باید بگوییم که اصولاً به بازاریابی که با انتشار محتوا باعث ایجاد ترافیک یا افزایش آگاهی از برند می شود، بازاریابی محتوا می گویند. بدیهی است که این محتوا می تواند متن، تصویر، ویدئو، پادکست یا هر محتوای دیگری باشد. بنابراین، در واقع، هر چیزی که ترافیک و آگاهی از برند را افزایش دهد همان چیزی است که در بازاریابی محتوا مورد نیاز است. برای درک دقیق تر مفهوم، به این مثال توجه کنید: در چند سال گذشته، فروشگاه های آنلاین مانند دیجی کالا از پلتفرم هایی استفاده می کردند که فقط نیاز به فروش محصولات خود داشتند، اما در سال 2014 دیجی کالا دیجی کالا مگ را تاسیس کرد. باعث شده تا ترافیک زیادی را به خود جذب کند و باید طی سالیان متمادی تاثیر بسزایی در افزایش درآمد داشته باشد. این نمونه بارز استفاده از بازاریابی محتوا برای افزایش بازدید و آگاهی از برند است و به خوبی پیاده سازی و اجرا شده است.

 

مزایا و معایب بازاریابی محتوا

اصولاً بازاریابی محتوا مزایای زیادی دارد که با درک آنها می توان مفهوم بازاریابی محتوا را بهتر درک کرد که طبیعتاً به اجرای صحیح کمک می کند. در اینجا به برخی از مهم ترین مزایای این نوع بازاریابی اشاره می کنیم:

 

1.افزایش ترافیک ورودی، کمیت و کیفیت!

همانطور که در تعریف بازاریابی محتوا ذکر شد، ایجاد یا افزایش ترافیک یکی از مهم ترین دلایل استفاده از بازاریابی محتوا است. در ذهن شما، افزایش ترافیک وب سایت تقریباً تمام روش های بازاریابی مانند تبلیغات است و کاملاً درست است! مهم نیست از کدام روش بازاریابی استفاده می کنید، قطعا به دنبال افزایش بازدید هستید، اما باید توجه داشته باشید که کیفیت ترافیک و بازدیدهایی که بازاریابی محتوا ایجاد می کند، قابل مقایسه با سایر روش های بازاریابی نیست. مثلا برای درک بهتر این تفاوت تصور کنید که در بازاریابی محتوا محتوای باکیفیت را در جای مناسبی مثل یک تله قرار می دهید! و مخاطبان هدف شما جذب این محتوای با کیفیت می شوند و از وب سایت شما بازدید می کنند، اما در سایر روش های بازاریابی معمولاً باید مخاطبان هدف خود را پیدا کنید تا آنها را پیدا کنید، سپس سعی کنید آنها را به وب سایت خود برسانید و غیره. پس می توان گفت در بازاریابی محتوا هم کمیت و هم کیفیت ترافیک وب سایت شما افزایش می یابد.

 

2. آگاهی از برند را به روش های جدید افزایش دهید

شاید برایتان جالب باشد که بدانید برخی از شرکت‌ها هر ساله بیشتر درآمد خود را صرف افزایش آگاهی عمومی از برندهای خود می‌کنند، شاید نتایجی به دست آورند که به اندازه آنچه که خرج می‌کنند چشمگیر نباشد، اما سال بعد دوباره آنها را انجام می‌دهند و اعتماد دارند که این هزینه ای است که جاری است. با وجود ابزارهای مدرن بازاریابی، می توان گفت که استفاده از این نوع بازاریابی به تنهایی برای افزایش آگاهی از برند تقریباً منسوخ شده است، در حال حاضر بازاریابان دیجیتال سعی دارند هزینه ها را در زمان کمتری مدیریت کنند، به عبارت دیگر برای طولانی ترین سال، همه چیز از نظر عددی خاص و قابل اندازه گیری است. .ابزارهای بازاریابی محتوا این مسیر را کوتاه می کنند و توسعه یک استراتژی بازاریابی محتوا می تواند هزینه برندسازی را کاهش دهد، به طوری که شما فقط باید مطمئن شوید که محصول شما – محتوای سایت شماست – به اندازه کافی گران نیست که به اندازه کافی جذاب باشد، می تواند شما را معرفی کند. به میلیون ها بیننده بدون صرف یک پنی برای تبلیغات، و گاهی اوقات درصد بازخورد بیشتری دارد. حتما بارها تجربه کرده اید که وقتی کالایی از کیفیت مناسبی برخوردار باشد، توجه شما را به خود جلب می کند، حتی اگر کالای رقیب در سطح شهر تبلیغ شود!

در مورد محتوا هم همین‌طور است، «محتوای خوب راه خود را پیدا می‌کند» را از زبان بسیاری از افرادی که در طول سال‌ها به این سمت رفته‌اند می‌شنویم. ما سایت های زیادی را در مجموعه وبمونی می شناسیم و گاهی با آنها کار کرده ایم که می توانند به راحتی از طریق بازاریابی محتوا و رعایت اصول سئو از رقبای خود پیشی بگیرند.

 

3. سئو وب سایت ها در بازاریابی محتوا!

در واقع می توان گفت که محتوای سئو الزاماً آن چیزی نیست که در بازاریابی محتوا می خواهید، اما آنچه در بازاریابی محتوا می خواهید قطعاً محتوای سئو است. سئوی محتوا یکی از مراحل تهیه محتوای بازاریابی است، بنابراین نمی توان این دو مفهوم را جدا از هم در نظر گرفت. در سایر روش های بازاریابی، سئو اغلب جدا از مفاهیم مرتبط با بازاریابی دسته بندی می شود، اما در بازاریابی محتوا، سئو را نیز خودکار می کنید. این رویکرد به شما این امکان را می دهد که هزینه و زمان کمتری برای معرفی خود به مخاطبان خود صرف کنید و در نهایت سودآوری مجموعه خود را افزایش دهید.

 

4. از بازدیدکننده تا مشتری وفادار!

بارها شاهد هستیم که در طول فرآیند بازاریابی محصولی به ما معرفی می شود که آنقدر از مزایای آن به ما می گوید که نمی توانیم به راحتی از کنار آن بگذریم و با خرید آن محصول یا خدمات موافقت کنیم، اما در نهایت متوجه می شویم که محتوا در حین بازاریابی ارائه شده است. برای ما جذاب بود، اما نتایج مورد انتظار را به ارمغان نیاورد، یا حداقل نه به این شدت.در واقع محصولی عالی با تیم بازاریابی قوی! موضوعاتی مانند کاهش وزن در یک هفته و تمیز کردن پوست با مقداری روغن، متاسفانه هنوز هم گاهی اوقات در ایران جواب می دهد. در فضای اینترنت انواع و اقسام بنرهای فریبنده وجود دارد که بارها روی آنها کلیک می کنیم و بعد متوجه می شویم صفحه ای که باز می شود آن چیزی نیست که ما می خواهیم، ​​برای ما نیست. اینها فقط راه هایی برای افزایش ترافیک یا افزایش موقت فروش هستند، اما اگر می خواهید به اصول خود پایبند باشید و مشتریان را در عین افزایش فروش وفادار نگه دارید، تنها راه ممکن این است که تفاوتی بین آنچه که تبلیغ می کنید و محصول یا خدمات نهایی وجود نداشته باشد. در واقع، محصول شما باید به اندازه کافی خوب باشد که بتوانید به راحتی آن را فقط با نشان دادن آنچه انجام می دهد، بفروشید.

 

حالا اگر محصول شما همان تبلیغ باشد چه؟ در بازاریابی محتوا، محتوا خود را تبلیغ می کند، بنابراین برای مخاطب هدف آسان تر است که بدون واسطه با آن ارتباط برقرار کند و در نهایت باعث ایجاد اعتماد و وفاداری (و حتی تعصب) نسبت به وب سایت شما می شود. شما به عنوان کاربر سایت ها، کانال ها و صفحاتی دارید که فقط می خواهید به آنها مراجعه کنید و محتوای سایت های دیگر را نمی پذیرید.

 

اینها می تواند مرور اخبار، اطلاعات قیمت ارز و هزاران مورد دیگر باشد. بنابراین، اجرای صحیح بازاریابی محتوا باعث می شود بازدیدکنندگان وب سایت شما به مشتریان ثابت یا وفادار محتوای شما تبدیل شوند.

 

تا اینجا سعی کردیم شما عزیزان را با مزیت های کلی رویکرد بازاریابی محتوا آشنا کنیم، البته اگر این سوال به طور خاص مطرح می شد، تعداد این ویژگی ها به مراتب بیشتر از تعداد انگشتان هر دو دست بود. .

 

معایب بازاریابی محتوا در مقایسه با مزیت ها واقعا ناچیز است و به دلیل ثانویه بودن آنها فقط به توضیح مختصری بسنده می کنیم.در بازاریابی محتوایی شما باید دائما محتوای با کیفیت تولید کنید، نمی توانید با تولید یک یا دو محتوای با کیفیت وب سایت خود را بازاریابی کنید، اما همانطور که همه می دانیم، مثلاً در تبلیغات، می توانید با نشان دادن محصول و تمرکز خود، فروش خوبی را تجربه کنید. بر روی آن. انجام دادن. بنابراین، بازاریابی محتوا یک فرآیند مداوم است، نه یک فعالیت موقت. نکته دیگر این است که بازاریابی محتوا به عنوان یک سرمایه گذاری بلندمدت در نظر گرفته می شود نه تکنیکی برای افزایش فروش روزانه، بنابراین اغلب به اندازه سایر روش های بازاریابی برای مناسبت ها و رویدادهایی با تاریخ های مشخص کارآمد نیست. البته اگر از بازاریابی محتوا به عنوان یک اصل در تولید محتوا برای وب سایت خود استفاده می کنید، می توانید آن را با یک کمپین فروش افقی تکمیل کنید و به تمام مخاطبان هدف با سلیقه های مختلف دسترسی پیدا کنید.

 

استراتژی بازاریابی محتوا و نحوه اجرای آن

خوب، حالا که به طور کامل با بازاریابی محتوا و مزایا و معایب آن آشنا شدیم، بیایید دست به کار شویم و از امروز به طور اصولی این روش بازاریابی را شروع کنیم. ابتدا باید یک مسیر ذهنی کامل طراحی کنید. ابتدا سعی کنید به این سوالات پاسخ دهید. اهداف شما از ایجاد وب سایت و رویدادها در این زمینه چیست؟ چقدر در مورد مخاطبان یا بازار هدف خود می دانید؟ کدام یک از خدمات یا محصولات شما بر اساس تقاضای بازار محبوب ترین هستند؟ رقبای کلیدی شما از چه روش هایی برای افزایش ترافیک یا فروش استفاده می کنند؟ به نظر شما کدام یک از روش های زیر موثرتر است؟ و مهم ترین سوال این است که چه مزیت هایی برای مخاطبان خود نسبت به رقبا ایجاد می کنید تا آنها را متقاعد کنید که شما را انتخاب کنند؟

 

پاسخ به چنین سوالاتی باعث می شود اقدامات و تصمیمات شما در مورد ایجاد استراتژی بازاریابی محتوا منطقی تر و هدفمندتر شود.پس از ایجاد مسیر فکری خود، باید نقشه راه خود را ایجاد کنید. تصمیم بگیرید که محتوای بازاریابی شما چگونه باشد، چه مقدار در روز منتشر کنید، و نحوه سئو و مدیریت وب سایت خود را در نظر بگیرید.

 

در مرحله بعد حداقل تقویم محتوایی یک ماه آینده را تهیه کنید و طبق برنامه زمان بندی شده تولید و منتشر کنید. رعایت این قوانین برای حداقل 6 ماه کافی است و به تدریج متوجه افزایش ترافیک، تبدیل بازدیدکنندگان و افزایش کلی در وب سایت خود خواهید شد. به عنوان کلام پایانی باید بدانید که بازاریابی محتوا روشی جدید برای ترکیب همزمان مدیریت و بازاریابی است و می تواند بسیاری از هزینه ها را کاهش دهد و وب سایت یا کسب و کار شما را در مسیر رشد قرار دهد.

 

در این مقاله سعی می کنیم به یک استراتژی کلی بازاریابی محتوایی فکر کنیم و مسیر کلی آن را برای شما ترسیم کنیم، زیرا هر پاراگراف این مقاله می تواند موضوع مقاله اختصاصی دیگری باشد اگر به جزئیات بپردازیم. امیدواریم بتوانیم شما را با بازاریابی محتوا آشنا کنیم و شما را به آن علاقه مند کنیم. در نهایت خوشحال می شویم نظرات، تجربیات، پیشنهادات و انتقادات شما را بشنویم.