اسمیت پس از پیروزی در انتخابات با چالش های مالی زیادی در آلبرتا مواجه است

دانیل اسمیت پس از تزلزل حدود یک دهه پیش در جاه طلبی های خود برای رهبری حزب وایلدروس به قدرت در آلبرتا، دوشنبه شب به عنوان رهبر حزب محافظه کار متحد با پیروزی اکثریت در انتخابات استانی، رستگاری یافت.

اسمیت در ماه اکتبر پس از پیروزی در رای رهبری UCP در پی استعفای جیسون کنی، نخست‌وزیر شد و اکنون پس از پیروزی بر حزب دموکراتیک جدید آلبرتا، اختیارات بسیار گسترده‌تری دارد.

اسمیت با تشویق جمعیت در کلگری گفت: “به تعبیر دوست عزیزمان رالف کلین، “به معجزه دیگری در چمنزارها خوش آمدید.”

این انتخابات در زمانی برگزار می شود که استان همچنان با قیمت نسبتاً بالای کالاها و مازاد بودجه پیش بینی شده مواجه است.

با این حال، اسمیت با چندین چالش اقتصادی و مالی روبرو خواهد بود، به خصوص که کارشناسان به نیاز رو به رشد برای جذب سرمایه گذاری در استان اشاره می کنند، به اصطلاح مزیت آلبرتا نشانه هایی از فرسایش را نشان می دهد و قیمت نفت اخیراً کاهش یافته است.

دب یدلین، رئیس اتاق بازرگانی کلگری در مصاحبه ای گفت: “هیچ سواری رایگان برای هیچ کس وجود ندارد. مسائل زیادی وجود دارد که باید به آنها رسیدگی شود.”

یدلین گفت که مشاغل و اقتصاد موضوعات اصلی در طول مبارزات انتخاباتی نبودند، اما همچنان در اولویت هستند.

او گفت: «در کلگری، نرخ بیکاری را بالاتر از آنچه اکثر مردم انتظار دارند می‌بینیم و با این حال همه چیز در مورد فرصت‌های شغلی خالی می‌شنویم و این به این دلیل است که ما افراد مناسب برای مشاغل مناسب نداریم.

زنی پشت تریبون ایستاده است
اسمیت که دوشنبه در حال ایراد سخنرانی پیروزی خود بود. این انتخابات در زمانی برگزار می شود که استان همچنان با قیمت نسبتاً بالای کالاها و مازاد بودجه پیش بینی شده مواجه است. (جوسلین بویسون/سی بی سی)

آب های متلاطم در پیش است

در فوریه، اسمیت اولین بودجه خود را به عنوان نخست وزیر با قیمت فرضی 79 دلار آمریکا در هر بشکه نفت معیار وست تگزاس اینترمدیت منتشر کرد. قیمت ها در بیشتر ماه می در پایین ترین حد 70 دلار باقی مانده است.

سال های آتی برای دولت استانی از نظر مالی مهم خواهد بود زیرا بخش بزرگی از بدهی آن سررسید می شود.

برای بسیاری از آلبرتایی‌ها، افزایش هزینه‌های زندگی یک نگرانی بزرگ است، به خصوص که دستمزدها به سرعت افزایش نمی‌یابد.

در چند دهه گذشته، اصطلاح مزیت آلبرتا در مقایسه با سایر نقاط کشور عمدتاً بر رفاه استان همراه با مالیات کم، درآمد بالاتر و سطح خوب خدمات متمرکز شده است.

چارلز سنت آرنو، اقتصاددان، اقتصاددان ارشد آلبرتا سنترال، گفت که مزیت آلبرتا نشانه هایی از ناپدید شدن را نشان می دهد و به چگونگی کاهش دستمزد و درآمد در استان با میانگین ملی در چهار تا پنج سال آینده اشاره کرد.

قیمت املاک در آلبرتا در مقایسه با برخی از استان های دیگر پایین تر است، اما وقتی هزینه مالیات، بیمه، آب و برق، نرخ اجاره و سایر عوامل در نظر گرفته شود، آمار نشان می دهد که چگونه زندگی در آلبرتا ارزان تر از بقیه کشور نیست.

برخی نشانه‌ها وجود دارد که نشان می‌دهد خانه‌ها در آلبرتا روز به روز گران‌تر می‌شوند. ما یکی از قوی‌ترین بازار مسکن را در چند سال گذشته داشتیم.

با افزایش سریع اجاره بها، به ویژه در شهرهای اصلی، فشار همچنان وجود دارد.

تاسیسات جذب کربن  انتشار گازهای گلخانه ای از یک مرکز ارتقاء دهنده که روغن و قیر را به نفت خام مصنوعی تبدیل می کند، جمع آوری می شود.
پروژه‌های جذب و ذخیره‌سازی کربن به ارزش ده‌ها میلیارد دلار در آلبرتا در میان پروژه‌های دیگر برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای از صنعت نفت این استان پیشنهاد شده است. (Kyle Bakx/CBC)

سرمایه گذاری بالقوه

نفت پچ سودآور است و از نظر مالی خوب عمل می کند، اما همچنان نسبت به یک دهه قبل در استان کمبود سرمایه گذاری وجود دارد. این می تواند در سال های آینده تغییر کند زیرا صنعت نفت ده ها میلیارد دلار سرمایه گذاری برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای خود مانند ساخت تأسیسات جذب و ذخیره کربن پیشنهاد می کند.

دولت فدرال برای تشویق این سرمایه‌گذاری‌ها اعتبار مالیاتی ارائه می‌کند و بر دولت آلبرتا نیز فشار می‌آید تا تلاش‌های کربن‌زدایی را نیز ارتقا دهد.

“این احتمالاً چالش شماره 1 است [Smith]سنت آرنو گفت.

“این یک سوال بزرگ برای دولت استانی بعدی خواهد بود که تا چه اندازه می خواهد نقشی در حمایت مالی از این امر ایفا کند؟”

سنت آرنو گفت که علاوه بر دلار و سنت، نیاز است که دولت استانی مکانی جذاب برای انجام تجارت باشد تا به تشویق سرمایه گذاری خارجی کمک کند.

“این فقط معرفی یک اعتبار مالیاتی نیست. موارد زیادی از نظر حذف عدم اطمینان سیاسی و سیاستی وجود دارد که می تواند برای آن دسته از سرمایه گذاران خارجی که تصمیم به سرمایه گذاری در کربن زدایی در اینجا در آلبرتا در مقابل سایر نقاط جهان دارند، تفاوت ایجاد کند.”

یدلین از UCP می‌خواهد تا اعتبار مالیاتی سرمایه‌گذاری خود را برای کمک به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و در عین حال کنار گذاشتن سیاست و همکاری با دولت فدرال، معرفی کند.

او گفت: “ما باید رویکردی مشترک برای پرداختن به برخی از مسائل داشته باشیم، به ویژه آنچه که بخش انرژی را از نقطه نظر کربن زدایی رقابتی می کند. و این به این معنی است که دولت فدرال با دولت آلبرتا صحبت می کند و درها را باز نگه می دارد.”

در حال حاضر، اسمیت هیچ نشانه ای از تغییر رویکرد جنگی خود به اتاوا نشان نمی دهد.

نخست وزیر از هم اکنون آماده است تا سقف تولیدی را در بخش نفت و گاز ما اعمال کند که در صورت اجرا، ده ها هزار شغل از بین می رود، ده ها میلیارد سرمایه گذاری از بین می رود، به موقعیت مالی استان ما آسیب می رساند و به دنبال آن خواهد بود. سختی اقتصادی برای آلبرتایی ها،” او در سخنرانی پیروزی خود گفت.

من به عنوان نخست‌وزیر، تحت هیچ شرایطی نمی‌توانم اجازه بدهم که این سیاست‌های فدرال در نظر گرفته شده بر آلبرتی‌ها اعمال شود. من به سادگی نمی‌توانم و نخواهم کرد.»