اسم موتور زانتیا 3000، V6 ESL Engine می باشد

بازدهی موتور 6/1 لیتری ۱۱۰ اسب بخاری جنتو مناسب است، اما برای استفاده از حداکثر گشتاور، باید آن را به دورهای بالا ببرید. از لحاظ فنی با یکدیگر متفاوت هستند، به طوری که زانتیا از موتور 2000… چون اگر دقت کنید خودروهای امروزی طوری طراحی و ساخته می شوند که بدنه ای صاف مثل این خودرو نداشته باشند و این یعنی نقاط شکست در اتاق آن کمی خطرناک است. اتاق کامل خودرو وقتی نیاز است که خودروی موردنظر تصادف یا چپ کرده و حداقل چند دور به صورت طولی و یا عرضی روی زمین غلتیده باشد درچنین مواقعی اتاق خودرو آسیب شدیدی می بیند به گونه ای که تعویض کامل آن از نظر هزینه ، زمان و کیفیت کار مقرون به صرفه تر است اما مشکل در تعویض این قطعه اساسی دربخش بدنه که البته همین مشکل با شدت کمتری دربخش موتور خودرو هم وجود دارد ، شماره درج شده روی بدنه که به شماره شاسی معروف است می باشد چرا که حک قانونی آن روال اداری نسبتا سختی دارد و دستکوبی آن هم مشکلاتی برای فروش و تعویض پلاک به وجود می آورد. در واقع تمامی کد ها بعد از کلاس 15 با حذف آپشن ها به وجود آمده اند و همگی از نمونه ی قبلی خودشان کم امکانات تر هستند.

بعد از همه مدلهای بالا، نوبت به تولید پرشیا LX رسید. مدل بعدی XUM ELX پژو پارس نیز ۱۶ سوپاپه و یورو دو بود که شتاب آن در مقایسه با مدل اتوماتیک از ۱۴ ثانیه به ۱۱ ثانیه رسید. بعد از همه مدلهای بالا نوبت به تولید پرشیا LX رسید. بعد قیمت انواع سواری پژو پارس دست دوم در بازار … مقام دوم این تستها مشترکاً متعلق به دو خودرو مک لارن ۶۷۵ ال تی و آئودی وی۸ پلاس اف اس آی کواترو ۶۱۰ میباشد که در تست سال ۲۰۱۷ توانستند تست گوزن را با حداکثر سرعت ۸۳ کیلومتر در ساعت به انجام رسانند. پارس کلاس 13 به عنوان نمونه ی کامل تر و بهتر از پلاس 12 رونمایی شد. همچون تمام مدل ها بالا باز هم با یک نمونه ی پر آپشن تر روبرو هستیم. موتور پرشیا همان مدل موتور زانتیا در سایپا بود. همینطور باور تولید پژو پارس با موتور زانتیا باور نادرستی اســت که بهدلیل طراحی موتور 16 سوپاپه و حجم آن بهموتـــور زانتیایی معروف شده است. پارس کلاس ۱۷ نمونه پر آپشن تر کلاس ۱۶ به حساب می آمد و تعداد زیادی از امکانات آن با پارس کلاس ۱۵ برابر است.

پارس کلاس ۱۵ به عنوان نمونه ی پر آپشن تر پژو پارس عرضه شد از امکانات بیشتری برخوردار بود. مبنای اصلی طراحی این خودرو پژو ۴۰۵ بود و زمانی که وارد بازار شد ایرانخودرو آن را لوکسترین خودرو داخلی نامید. مبنای اصلی طراحی این خودرو پژو 405 بوده و زمانی که وارد بازار شد ایرانخودرو آن را لوکسترین خودرو داخلی نامید. در سال 1380 شمسی (2000) میلادی توسط شرکت سایپا مونتاژ آن در ایران اغاز شد و تا سال 1389 تولید آن ادامه داشت. پژو پارس LX در ایران خودرو با کد ۲۸۵ شناخته می شود. از اواسط سال ۱۳۹۷ به دلیل کمبود رینگ های آلومینیومی کمپانی ایران خودرو تصمیم گرفت آپشن رینگ های آلومینیومی را از خودروهای خود حذف نماید. تمامی مدل های پژو پارس ال ایکس با موتور ۱۶۰۰ سی سی TU5 با ۱۰۸ اسب بخار قدرت و ۱۴۲ نیوتن متر گشتاور و آلایندگی یورو ۴ و شتاب حدود ۱۳ ثانیه ای عرضه میشوند و اختلافها فقط به امکانات و تجهیزات آنها محدود می شود و هیچ گونه تفاوتی در مشخصات فنی و موتوری وجود ندارد.

همچنین در پارس LX، سروصداهایی از درب راننده به گوش میرسد و همینطور اگر خودرو را بدون گرم کردن و بلافاصله پس از استارت زدن به حرکت درآورید هرازگاهی صدایی عجیبوغریب و ممتد برای مدت چند ثانیه از بخش عقبی خودرو به گوش میرسد. شتاب صفر تا صد این خودرو ۸ ثانیه است یعنی این خودرو در ۸ ثانیه میتواند به سرعت ۱۰۰ برسد. ۱ ضریب آیرودینامیک بدنه:۰٫۳۴ شتاب صفر تا ۱۰۰ … زانتیا چه در شتاب اولیه و چه ثانویه، اتومبیلی چالاک است. در کل اگر چه زانتیا طراحی خارجی و داخلی بروزی ندارد، اما در مقایسه با رقبای هم قیمت خود زیباتر و جذابتر است. کلاس ۲۵ نیز با کلاس ۲۱ تفاوتی ندارد. پس این ماشین هم با پارس کلاس 25 هیچ تفاوتی ندارد. در کلاس 28 سیستم های اتولاک یا سیستم قفل شدن درب ها پس از حرکت و مسترلاک یا سیستم باز و بسته شدن قفل ها با یک دکمه دوباره به ماشین بازگشته اند و عملا هیچ تفاوتی بین این ماشین و پارس کلاس 23 دیده نمیشود. پارس های موتور TU5 از کلاس ۱۲ با کد 28512 شروع شده و همینطور بالا می رود. پس از مدت زمانی مدل پارس کلاس ۱۳ عرضه شد که تنها تفاوت آن با پارس کلاس ۱۲ استفاده از سیستم برق کشی مالتی پلکس بود و تفاوت چندانی با پژو پارس کلاس ۱۲ نداشت.

اگر شما این مقاله آموزنده را دوست داشتید و می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد موتور زانتیا لطفا از سایت ما دیدن کنید.