بازارهای سهام در حالی افزایش می یابند که سرمایه گذاران در انتظار تصمیم گیری در انتخابات نامشخص آمریکا هستند

بازارهای سهام روز چهارشنبه بالاتر رفتند ، حتی در حالی که سرمایه گذاران نتایج انتخابات ایالات متحده را هضم کردند و انتظار برای آن بسیار نزدیک بود.

شاخص های سهام ایالات متحده از جمله S&P 500 و میانگین صنعتی داو جونز هر دو در بعد از ظهر بیش از دو درصد رشد داشتند و Nasdaq متمرکز بر فناوری حتی وضعیت بهتری داشت.

سهام شرکتهای بزرگ فناوری مانند آمازون ، فیس بوک ، ادوبی ، اپل و گوگل بیش از پنج درصد افزایش داشت. این بیشتر به این دلیل است که این شرکت ها در طی همه گیری وضعیت خوبی داشته اند و بدون توجه به حضور در کاخ سفید ، احتمالاً تقاضای شدید خدمات خود را ادامه خواهند داد.

TSX کمی بی صدا بود و شاخص اصلی حدود 100 واحد یا نیم درصد رشد داشت. شرکتهای انرژی و شرکتهای مالی جایگاه خود را بدست آوردند ، در حالی که اکثر بخشهای دیگر جای خود را از دست دادند.

نتیجه انتخابات مورد توجه ویژه شرکت های انرژی کانادایی است ، زیرا این دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری سیاست های کاملاً متفاوتی در مورد بخش نفت و گاز دارند. دونالد ترامپ بیشتر در معرض اکتشاف انرژی است ، اما از شرکت های آمریکایی طرفداری می کند. در همین حال ، جو بایدن منفی خالص برای تکه نفت کانادا تلقی می شود ، اما مهم نیست که چه کسی برنده شود این بخش با چالش هایی روبرو خواهد شد.

بئاتا کارانچی ، اقتصاددان ارشد بانک TD در یادداشتی روز چهارشنبه به مشتریان گفت: “اگرچه تعرفه های مصرف انرژی احتمال کمتری دارد ، اما تعرفه سایر محصولات مانند فولاد و آلومینیوم ممکن است ادامه داشته باشد.” تولیدکنندگان کانادایی این را خیلی خوب می دانند.

یکی از بخشهای TSX که بازنده آشکاری در این روز بود سهام حشیش بود که در نتایج چیزی از یک کیسه مخلوط مشاهده می کرد. از طرف دیگر ، چهار ایالت دیگر به قانونی کردن مصرف تفریحی این دارو رای دادند که نیوجرسی ، آریزونا ، مونتانا و داکوتای جنوبی به ایالت های دوازدهم ، سیزدهم ، چهاردهم و پانزدهم تبدیل شدند.

اما به زودی یک کنگره و کاخ سفید که در خطوط حزب تقسیم شده اند ، شاهد تصویب قوانین بیشتری برای آزادسازی مواد مخدر نیستند.

مایکل آرمسترانگ ، استاد تجارت در دانشگاه بروک ، بازار حشیش را مطالعه می کند و او می گوید که ایالات دیگر که قانونی کردن حشیش را انجام می دهند ، فشار بیشتری برای انجام کاری به دولت فدرال وارد می کند ، اما کنترل جمهوری خواه در سنا قانونی شدن کامل را بعید می داند.

وی در مصاحبه ای گفت: “در كنگره بعدی نمایندگان بیشتری به نمایندگی از ایالاتی كه در آنها تجارت محلی حشیش دارند ، خواهید داشت.” “آنها قصد دارند انگیزه قوی برای حمایت از قانونی شدن در سطح فدرال داشته باشند.”

این خبر خوبی برای شرکت های شاهدانه است که منتظر اجازه فروش به بازارهای ایالات متحده بوده اند.

اما از آنجا که بعید است چنین اتفاقی بیفتد ، اکنون همین شرکت ها با چشم انداز تیره تری روبرو هستند. سهام در دو شرکت بزرگ شاهدانه کانادا ، Canopy Growth و Aurora Cannabis ، هر دو تقریباً 10 درصد ارزش خود را از دست دادند.

بخشهای دیگر

فیلیپ پتورسون ، استراتژیست ارشد سرمایه گذاری Manulife گفت: سپتامبر و اکتبر در طول سال های انتخابات به طور معمول ماه های بدی برای بازار سهام است ، اما نوامبر و دسامبر خوب است. بنابراین خرید روز چهارشنبه بسیار منطقی است.

دنیس میچل مدیرعامل مدیر پول مستقر در تورنتو Starlight Capital است. (Starlight Capital)

پترسون گفت: “بازارها از گذشته انتخابات به دنبال بهبودی مستمر و فصلی مطلوب هستند.” “تلاش برای بدست آوردن امتیاز در بازارهای سهام با توجه به نتایج احتمالی یا واقعی انتخابات عملی بسیار عقب افتاده است.”

در حالی که هنوز برنده انتخابات ناشناخته است ، اما به نظر می رسد روشن تر و آشکارتر این است که انتظار می رود دموکرات ها از هر سه شاخه دولت جنجالی نداشته باشند ، این بدان معناست که می توان انتظار گرفتار شدن بیشتر در واشنگتن را داشت.

اما این حداقل از دیدگاه بورس لزوماً چیز بدی نیست. دنیس میچل ، مدیرعامل مدیر پول مستقر در تورنتو ، Starlight Capital ، گفت: اگر بایدن در حالی که دو شعبه کنگره مانند گذشته باقی مانده اند ، پیروز باشد ، این می تواند یک موقعیت ایده آل برای بازارها باشد.

وی گفت: “بازارها در حال تجمع هستند زیرا وضعیت موجود آشفته در حال تغییر به سمت پیش بینی و ثبات بیشتری است.” “ترامپ را رها کنید ، بایدن را ببرید ، اما مجلس و سنا را در همان مکان نگه دارید … این سناریوی عالی برای بازارها است و آنها حمایت خود را از این نتیجه نشان می دهند.”