بسیاری از تله های انفجاری در مسیر بهبود اقتصادی پر از ناشناخته ها

به عنوان قصه های عامیانه به ما می گویند، این یک احمق است که سعی می کند همه را راضی کند.

اما کریستیا فری لند به عنوان وزیر دارایی در یک دولت اقلیت که روزی به زودی باید با رأی دهندگان روبرو شود ، باید تمام تلاش خود را برای جلب رضایت اکثریت انجام دهد.

منتقدان ، از جمله برخی در صنعت هواپیمایی رنج دیده ، شکایت داشتند که برنامه مالی این هفته به اندازه کافی برای آنها هزینه نمی کند. محافظه کاران مالی نگران کسری بودجه هستند و تعجب می کنند که فری لند چگونه هزینه های قبلی خود را پرداخت خواهد کرد. کارشناسان در حال حاضر خواستار دانستن جزئیات در مورد چگونگی تحقق برنامه خود برای شروع مجدد اقتصاد هستند ، زیرا ویروس کرونا توسط واکسن از بین برود.

با وجود اعتماد به نفس فری لند ، تأثیر مخرب COVID-19 باعث ایجاد بسیاری از عدم قطعیت های طولانی مدت شده است.

حتی در حالی که او برای حل مشکلات اقتصادی کنونی و فوری تلاش می کند ، لیست مشکلات احتمالی آینده طولانی است و تأثیرات هر یک بسیار نامشخص است. مشکلی که برای او ، برای ما و تجارت وجود دارد این است که این رکود اقتصادی بسیار متفاوت از بحران های اقتصادی است که در گذشته متحمل شده ایم. هیچ یک از ما نمی دانیم که اوضاع چگونه پیش خواهد رفت.

وام گرفتن آسان است

با وجود کسری پیش بینی شده بیش از 380 میلیارد دلار و انتظار می رود بدهی بیش از 1 تریلیون دلار افزایش یابد ، فری لند ، که معاون نخست وزیر نیز است ، به کانادایی ها اطمینان داده است که پرداخت بابت آن بدهی همچنان مقرون به صرفه است. اما درست همانطور که در خانواده خودتان وجود دارد ، به سختی قابل تسویه وام است سخت فرار کردن.

در حالی که نرخ بهره اکنون کم است و فدرال رزرو ایالات متحده که به شدت بر نرخ در کانادا تأثیر می گذارد قول داده است که آن را پایین نگه دارد تا زمانی که اقتصاد عقب نشینی کند ، نیروهای بازار به ما می گویند که نرخ سود تجاری بلند مدت در حال افزایش هستند.

یک کارگزار در بمبئی ، هند. با ضعیف شدن اقتصاد ، بازارها نقطه درخشان بوده اند ، اما برخی از آنها می ترسند قیمت سهام از دنیای واقعی جدا شود. (Shailesh Andrade / Reuters)

نرخ بهره فوق العاده پایین منجر به وام گرفتن فوق العاده توسط دولت ها ، مشاغل و کانادایی های عادی شده است و برخی می گویند که ما به حد مجاز رسیده ایم.

برخی از ناظران مالی ،از جمله مارتین ولف در فایننشال تایمز، هشدار داده اند که جهان ممکن است در آستانه تغییر ناگهانی از 40 سال سقوط به افزایش تورم باشد. اگر این اتفاق بیفتد ، دولت ها و بانکداران مرکزی آنها مجبور می شوند تصمیم بگیرند که علی رغم تأثیر بر هزینه های وام خود ، آن را با نرخ بهره بالاتر مهار کنند.

در حالی که فری لند گفت که هزینه های وی بر اساس وام های بلند مدت است که با نرخ پایین فعلی بسته شده است ، هزینه ها ممکن است افزایش یابد. همانطور که شما باید به طور دوره ای وام خود را تمدید کنید ، هر سال دولت ها و شرکت ها باید به بازار برگردند تا در زمان سررسید اوراق قرضه موجود خود را جایگزین کنند و این کار باید با نرخ بهره انجام شود.

تا زمانی که نرخ بهره پایین بماند و اقتصاد به رشد خود ادامه می دهد ، استقراض شخصی کانادایی که Equifax گزارش داده است به یک مورد رسیده است سرسام آور 2 تریلیون دلار جای نگرانی نیست بسیاری از این بدهی به دلیل بالا و افزایش قیمت خانه تأمین می شود. اما افزایش نرخ ها و کاهش قیمت مسکن یا ادامه رکود اقتصادی که منجر به از دست دادن شغل می شود ، می تواند این بدهی را غیرقابل تحمل کند و به موتور حیاتی اقتصاد کانادا آسیب برساند.

رکود 300 ساله

کانادا یک کشور تجاری است و حتی اگر اقتصاد داخلی همچنان به سختی ادامه دهد ، در صورت تضعیف شرکای تجاری ما پیشرفت در آن دشوار خواهد بود.

هفته گذشته اقتصاد انگلیس ، با چه کسی کانادا اکنون در حال مذاکره است یک معامله تجاری ، در آن فرو رفته است عمیق ترین رکود در 300 سال گذشته مجبور کردن آن برای قطع کمک های خارج از کشور به مکانهایی که حتی وضعشان بدتر است.

بسیاری از کشورهای جهان ، از جمله نزدیکترین همسایه ما ، همچنان از تأثیر اقتصادی همه گیر رنج می برند و اوضاع را بسیار بدتر از زمانی می کند که فاجعه ای به بخشی از جهان برسد ، و به سایر اقتصادها کمک می کند تا آنها را نجات دهند. شرکای تجاری ما ممکن است حال و هوای خرید نداشته باشند. حمایت گرایی از تجارت یک وسوسه خواهد بود.

در حالی که رشد اقتصادی کاهش می یابد و تجارت از بین می رود ، از جمله نقاط روشن بازارهای مالی است که به اوج جدیدی ادامه می دهند. افزایش قیمت سهام تشویق کسانی است که پول نقد سرمایه گذاری کرده اند ، اما این نگرانی در حال افزایش است که عزیزان بازار مانند تسلا ، با رشد 600 درصدی این سال ، ممکن است جدا از اقتصاد واقعی.

ایلان ماسک ، مدیر عامل تسلا ، روز سه شنبه به یک مراسم اهدای جوایز اروپایی در برلین می رسد. سهام این شرکت در سال جاری 600 درصد افزایش یافته است. (هانیبال هانشکه / استخر / رویترز)

برخی از تحلیلگران نگران ذهنیت فعلی کازینو هستند پایدار نیست و منجر به حساب می شود. با توجه به نرخ بهره در پایین ترین سطح و وام گرفتن بسیار بالا ، جلوگیری از آسیب به بازارهای مهم مالی از یک وحشت جدید دشوارتر از دوره های نجات قبلی خواهد بود.

این لیست غم انگیز از نگرانی های احتمالی بلند مدت برای وزیر دارایی فقط جزئی است. برخی می ترسند که اخلال در تحصیل منجر به ایجاد شکاف در مهارت های خبری شود و گوه حتی بیشتری را بین فقیر و غنی قرار دهد. برخی دیگر می ترسند که سقوط در ارزش املاک تجاری اثری ماندگار داشته باشد.

مهاجرت کمتر ، از دست دادن مشاغل سطح پایین در رستوران ها و خرده فروشی و خروج از اقتصاد در درازمدت تنها برخی از تأثیراتی است که می تواند اوضاع را بدتر کند.

اما مسئله این است که به جای اینکه فقط به جای بیماری COVID-19 ما را با نگرانی مریض کنیم ، مسئله این است که در پی رکود اقتصادی عمده ای که اکنون جهان با آن روبرو است ، هیچ راهی وجود ندارد که Chrystia Freeland یا هر کس دیگری ، هر چقدر هوشمند می تواند با اطمینان به ما بگوید که اقتصاد طی چند سال آینده چگونه پیش خواهد رفت.

تماشا کنید | از آموزش و پرورش تا مشاغل ، نحوه مدیریت چالش های مالی همه گیر:

Preet Banerjee ، کارشناس امور مالی شخصی ، به س questionsالات بینندگان در مورد چالش های مالی ناشی از همه گیری COVID-19 ، از جمله پس انداز برای مدرسه با فرصت های شغلی محدود و اینکه آیا مردم باید برای یک رکود اقتصادی آماده شوند ، پاسخ می دهد. 3:22

آنچه کانادا به آن نیاز دارد یک فرد مسئول ، یک جفت دست مطمئن است که به ما کمک می کند تا از آینده ای خطرناک و ناشناخته بهترین استفاده را ببریم.

و هیچ دلیلی وجود ندارد که آینده نمی تواند شامل بهبودی جدی باشد زیرا مشاغل جدید از نیروی کار زیاد ، دفتر کار و فضای خرده فروشی ارزان تر و سیل تقاضای پنهان استفاده می کنند تا حتی قوی تر از قبل از بروز همه گیری باشد.

Don Pittis را در توییتر دنبال کنید: don_pittis