تحقیقات کانادایی نگرانی هایی را در مورد افزایش مراجعات ER توسط افراد باردار مصرف کننده حشیش افزایش می دهد

محققانی که پشت یک مطالعه جدید حاکی از افزایش مراجعات به بیمارستان توسط افراد باردار مرتبط با مصرف حشیش هستند، می گویند که آنها در مورد خطرات بالقوه از جمله زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد نگران هستند.

مقاله تحقیقاتی که روز دوشنبه در نشریه مجله انجمن پزشکی کانادا، داده های نزدیک به یک میلیون بارداری در انتاریو را بین ژانویه 2015 و ژوئیه 2021 ردیابی کرد.

بر اساس داده های اداری بهداشتی گردآوری شده توسط محققان، از این تعداد، بخش کوچکی از 540 نفر از افراد باردار به اورژانس مراجعه کردند یا برای مصرف حشیش در بیمارستان بستری شدند. بیشتر این موارد، 390 مورد، ویزیت اورژانس بود.

اما این مطالعه می‌گوید که میزان مراجعه به بیمارستان‌های مراقبت‌های حاد پس از قانونی شدن حشیش برای استفاده تفریحی در اکتبر 2018، از 11 مورد از هر 100000 بارداری به 20 مورد در هر 100000 افزایش یافت.

نویسنده اصلی، پزشک خانواده و محقق بهداشت عمومی، دکتر دانیل میران، گفت که اگرچه این حوادث نادر هستند، اما جدی هستند و میزان افزایش آن به ویژه نگران کننده است.

“نگرانی که من دارم این است که این تظاهرات بسیار شدید هستند و آیا افزایش این تظاهرات شدید نشان دهنده افزایش بسیار بیشتری در مصرف کلی حشیش در دوران بارداری است؟” او به CBCNews گفت.

این مطالعه خاطرنشان می کند که با توجه به کدهای استفاده شده توسط کارکنان بیمارستان، شایع ترین دلیل نیاز به مراقبت های اورژانسی مربوط به شاهدانه، مصرف مواد مضر بود. به دنبال آن وابستگی یا ترک حشیش و مسمومیت حاد همراه بود.

میران، یکی از همکاران موسسه تحقیقاتی برویر و بیمارستان اتاوا، گفت که نوزادان متولد شده از این بیماران بیشتر احتمال دارد وزن کمتری در هنگام تولد داشته باشند، زایمان زودرس داشته باشند یا نیاز به بستری در بخش مراقبت های ویژه نوزادان داشته باشند.

وی گفت: با توجه به خطرات ناشناخته حشیش در حال حاضر، مطمئن ترین اقدام، عدم مصرف حشیش در دوران بارداری است.

“ما هنوز پاسخی نداریم”

اما سایر محققان هشدار می دهند که قبل از ارائه هر گونه توصیه گسترده به شواهد بیشتری نیاز است.

این مطالعه نشان می‌دهد که بزرگترین عامل خطر برای مصرف حشیش در دوران بارداری، تهوع شدید صبحگاهی است و میران می‌گوید زنان ممکن است برای تسکین حالت تهوع خود دارو درمانی کنند.

مارلنا فیزو، محقق دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، خاطرنشان کرد که اشکال شدید تهوع و استفراغ نیز می‌تواند منجر به وزن کم هنگام تولد و زایمان زودرس شود، و مشخص نیست که آیا مصرف حشیش یا یک وضعیت سلامت زمینه‌ای باعث پیامدهای منفی در نوزادان می‌شود یا خیر. مطالعه انتاریو

Fejzo همچنین مشاور علمی بنیاد آموزش و تحقیقات Hyperemesis است، یک سازمان غیرانتفاعی که بر وضعیت تهوع شدید و استفراغ مداوم به نام هایپر استفراغ بارداری متمرکز است که در حدود یک درصد از بارداری ها تجربه شده است.

او گفت: «ما هنوز پاسخی در مورد اینکه آیا مصرف حشیش بی‌خطرتر از درمان نشدن استفراغ در بارداری است، نداریم.

یک نمای نزدیک لب های صورتی فردی را نشان می دهد که یک مفصل حشیش در حال دود کردن را در دست گرفته است.
طبق یک مطالعه جدید، شایع ترین عامل خطر برای زنان باردار مصرف کننده حشیش، تهوع شدید صبحگاهی بود. (دیوید دانلی/سی بی سی)

او این وضعیت ناتوان کننده را در دوران بارداری تجربه کرد و گفت به قدری بیمار است که قادر به خوردن یا نوشیدن نیست.

تحقیقات او که در ایالات متحده انجام شده است، نشان می دهد که بسیاری از افراد باردار گزارش کرده اند که از شاهدانه استفاده می کنند زیرا درمان های دیگر موثر نیستند برای حالت تهوع و استفراغ آنها آنها می گویند حشیش تنها چیزی است که به آنها اجازه می دهد بخورند.

فیزو گفت: «مردم حشیش مصرف می‌کنند، بنابراین نمی‌توان این واقعیت را نادیده گرفت. “آنها سزاوار پاسخ هایی در مورد ایمنی مصرف حشیش در بارداری هستند.”

“رها در کمین”

دکتر دومینیک موریسانو، استادیار بهداشت عمومی در دانشگاه تورنتو، افزود که افرادی که در دوران بارداری با نگرانی‌های مربوط به سلامت روان سروکار دارند، ممکن است برای خوددرمانی به حشیش روی آورند.

او گفت: «بسیاری از زنان در دوران بارداری و بعد از آن از نظر مراقبت‌های روانی در کم‌نقص مانده‌اند.

موریسانو خاطرنشان کرد: نوسانات هورمونی و تغییرات عمده زندگی که ممکن است با یک نوزاد به وجود بیاید، می تواند چالش های روانی جدیدی را به همراه داشته باشد، در عین حال، اما همه داروهای دارویی در دوران بارداری مجاز نیستند و درمان گران است.

او گفت: “ما باید برای زنان باردار و مراقبت های پس از زایمان در جامعه خود بهتر عمل کنیم.”

اگر این کار را نکنیم، مردم به دنبال راه های خودشان برای مراقبت از خودشان خواهند بود.»

به گفته بهداشت کاناداایمن ترین گزینه قطع مصرف حشیش در دوران بارداری است. آژانس فدرال توصیه می کند که مصرف کنندگان حشیش دارویی با پزشکان خود در مورد جایگزین های امن تر صحبت کنند.

انجمن متخصصان زنان و زایمان کانادا می گوید شواهد قوی وجود دارد که نشان می دهد مصرف حشیش در دوران بارداری خطر آسیب مادام العمر به جنین در حال رشد مرتبط با عملکرد حافظه، رفتار بیش فعال، اضطراب و افسردگی را به همراه دارد.