خط فونداسیون 40 سایه ای یک بازمانده از سوختگی کانادایی توسط غول زیبایی Sephora انتخاب شد.

بسما حمید در حال زندگی رویای کودکی خود است تا لوازم آرایشی خود را بسازد. او یک زیرسازی 40 سایه به نام Basma ایجاد کرده است که اکنون به صورت آنلاین به فروش می رسد و به زودی در فروشگاه های زیبایی GiantSephora در دسترس خواهد بود.

حمید 36 ساله درباره موفقیتش گفت: «باور کردنش هنوز سخت است، اما باورنکردنی است. “تو نمیکنی [expect] کسی که از سوختگی نجات یافته است تا یک برند زیبایی راه اندازی کند.”

زمانی که حمید دو ساله بود و در کشور زادگاهش عراق زندگی می‌کرد، در یک تصادف آشپزخانه با روغن داغ سوخت و زخم‌های دائمی در بخشی از صورتش به جای گذاشت که او را هدف قلدرها قرار داد.

او گفت: «من به هر اسمی که تصورش را بکنید خوانده‌ام. “آنها فقط اشاره می کنند و می خندند.”

حمید از سن شش سالگی شروع به آزمایش فونداسیون کرد، اما او گفت که محصولات موجود خیلی سنگین هستند و با پوست او ترکیب نمی شوند.

او گفت: “من در سوختگی‌ام تغییر رنگ زیادی داشتم. همیشه تلاش می‌کردم، حتی برای یافتن سایه‌ام.” “احساس می‌کردم که هیچ یک از برندهای زیبایی از من نمایندگی نمی‌کنند.”

دختر کوچکی با موهای کوتاه مشکی و تاپ زرد با زخم هایی که بخشی از صورتش را پوشانده است نشان داده شده است.
حمید در سن دو سالگی پس از سوختن روغن داغ در یک حادثه آشپزخانه در عراق که بخشی از صورتش را برای همیشه زخمی کرد و او را به هدف قلدرها تبدیل کرد، نشان داده می شود. (ارسال شده توسط بسمه حمید)

تا همین اواخر، بسیاری از بنیادها محدوده سایه های محدودی را ارائه می دهد که نتوانستند پایگاه مشتریان متنوع خود را تشخیص دهند.

حمید گفت: «من به خودم قول دادم که روزی برند زیبایی خود را داشته باشم، جایی که همه احساس کنند پذیرفته شده‌اند.

خانواده او در نه سالگی به تورنتو مهاجرت کردند. در جوانی، Hameed در استتار اسکار، یک روش موفقیت آمیز ایجاد کرد، تکنیکی که در آن جای زخم ها با جوهر گوشتی خالکوبی می شود.

تماشا | خالکوبی بسما حمید بر روی جای زخم سوختگی:

خالکوبی جای زخم سوختگی را استتار می کند

بسما حمید یک متخصص خالکوبی پیراپزشکی است که جای زخم سوختگی را با جوهر دائمی پنهان می کند

در سال 2011، حمید اولین کلینیک استتار زخم خود را در تورنتو افتتاح کرد و به خاطر کارش شهرت بین المللی پیدا کرد. در سال 2016، او دومین کلینیک را در لس آنجلس افتتاح کرد، جایی که حمید گفت که در آن افراد مشهور و خانواده سلطنتی را درمان کرده است (اما نامی را فاش نمی کند).

حمید با استفاده از تجربه خود در استتار اسکار گفت که فونداسیون سبک وزن و 40 سایه خود را طی پنج سال آینده ساخته است.

رنگ‌ها را آنقدر خوب درک می‌کردم که می‌توانستم رنگ پوست هر کسی را سفارشی کنم.»

رقابت سخت

پس از موفقیت برند زیبای فنتی ریحانا، ستاره پاپ، صنعت زیبایی به طور انبوه محصولاتی فراگیرتر را پذیرفت. در سال 2017 با فونداسیون 40 سایه راه اندازی شد با مشتریان امتیاز زیادی کسب کرد.

در پاسخ، رقبای اصلی دامنه سایه خود را گسترش دادند.

شریل تامپسون، دانشیار عملکرد در دانشگاه متروپولیتن تورنتو و نویسنده زیبایی در جعبه: گشودن ریشه فرهنگ زیبایی سیاه کانادا.

یک دنیا وجود دارد که تبار اروپایی ندارد.»

زنی با موها و عینک های مشکی بیرون ایستاده و یک تاپ سفید و یک ژاکت آبی پوشیده است.
شریل تامپسون دانشیار دانشگاه متروپولیتن تورنتو و نویسنده کتاب زیبایی در جعبه: گسستن ریشه‌های فرهنگ زیبایی سیاه پوستان کانادا است. (ارسال شده توسط Calla Evans)

فروش جهانی لوازم آرایشی و بهداشتی در سال 2022 به 80 میلیارد دلار رسید. بر اساس یک گزارش جدید توسط شرکت های تحقیقات بازار The Business of Fashion و McKinsey & Co. در این گزارش پیش بینی می شود که فروش تا سال 2027 به حدود 105 میلیارد دلار برسد، زیرا مارک های زیبایی به دنبال بازارهای جدیدی برای گسترش پایگاه مشتریان خود هستند.

بنیاد Hameedlauncher, Basmain 2021. پس از اینکه آرایشگر کورتنی کارداشیان از این محصول تمجید کرد و عکس هایی از ستاره تلویزیون واقعیت مجازی کارداشیان که آن را پوشیده بود، در اینستاگرام منتشر کرد، به سرعت در رسانه های اجتماعی سر و صدا ایجاد کرد.

حمید گفت: «برای یک برند کوچک زیبایی که فردی مانند کارداشیان از کرم پودر شما استفاده کند، برای ما مهم بود.

با این حال، بزرگترین شکست او در ماه مارس بود، زمانی که Sephora شروع به فروش Hameed’sfoundation در سایت تجارت الکترونیک خود در کانادا و ایالات متحده کرد. این خرده فروش روز چهارشنبه به CBC News گفت که به زودی فروش Basma را در 100 فروشگاه کانادایی خود آغاز خواهد کرد.

چهل رنگ فونداسیون به نمایش گذاشته شده است.
حمید پنج سال را صرف ساخت یک فونداسیون سبک وزن 40 سایه کرد. او اکنون در حال توسعه دو سایه عمیق تر است که سال آینده در دسترس خواهند بود. (Aloysius Wong/CBC)

Sephora با Hameed به عنوان بخشی از برنامه اقدام تنوع و شمول خود همکاری کرد، که در پاسخ به یک 2019-2020نظرسنجی سفارشی شرکت در مورد تعصب نژادی در خرده فروشی ایالات متحده. اکثر خریداران مورد بررسی گفتند که احساس می کنند برندهایی که متعلق به رنگین پوستان هستند یا برای آنها ساخته شده اند، وجود ندارد.

به عنوان بخشی از طرح خود، سفورا کانادا متعهد شده است که تا سال 2026 25 درصد برندهای زیبایی متعلق به شرکت های نژادپرستانه را بفروشد.

“[Basma Hameed] هست درتوماس هاوپت، مدیر کل کشور Sephora Canada گفت: هسته اصلی تمام تلاش‌های ما برای به انجام رساندن آن است.

سایه های از دست رفته

علیرغم موفقیت های اخیرش، حمید همچنان با چالش هایی مواجه است. برخی از رقبای بزرگ مانند Rihanna’sbrand اکنون فونداسیون هایی با بیش از 50 سایه ارائه می دهند.

حمید همچنین اخیراً به انتقاداتی مبنی بر اینکه بنیاد او به اندازه کافی جامع نیست، پرداخته است.

گولوریا جورج، وبلاگ نویس زیبایی، در یک ویدیوی TikTok گفت که تیره ترین سایه بسما برای پوست او خیلی روشن است.

جورج می‌گوید: «در صنعت زیبایی، زنان تیره‌رنگ باید احساس کنند که شامل می‌شوند. که خودش را توصیف می کند به عنوان یک زن سیاه پوست.

تامپسون از دانشگاه متروپولیتن تورنتو گفت: اگرچه محصولات زیرسازی فراگیرتر شده‌اند، اما اغلب به اندازه کافی سایه‌های تیره‌تر را ارائه نمی‌کنند.

او گفت: «در پیدا کردن فونداسیون برای من مشکل است.

حمید گفت که به دلیل محدودیت های مالی مجبور شد خط اولیه خود را روی 40 درجه کاهش دهد. اما در پاسخ به شکایت جورج، او بیش از دو ماه را صرف توسعه دو سایه عمیق تر کرده است که سال آینده در دسترس خواهند بود.

او گفت: «من می‌خواهم مطمئن شوم که همه احساس می‌کنند که شامل آن‌ها می‌شوند.