درست زمانی که بانک ها برای نکول آماده می شوند، اعتماد مصرف کننده در حال افزایش است. چه خبر است؟

این یک قانون تاسف بار است که اتفاقات بد برای افراد خوش بین نیز می افتد.

درست همانطور که ارقام جدید اعتماد مصرف کننده از هیئت کنفرانس کانادا نشان می دهد که “یک رگه سه ماهه” خوش بینی فزاینده را نشان می دهد، نگرانی های بانک های تجاری، شرکت وام مسکن و مسکن کانادا (CMHC) و بانک کانادا، به نظر می رسد که “نه” خیلی سریع.”

برای کانادایی‌هایی که تلاش می‌کنند مجموعه‌ای از سرفصل‌های ترسناک را معنا کنند، سؤال دشوار این است که آیا هشدارهای تلاطم اقتصادی بالقوه سیگنالی برای اتخاذ موقعیت سقوط است یا باید به همسفران خود اعتماد کنیم که به نظر می‌رسد نشانه‌های ناراحت‌کننده را با مقداری نمک می‌پذیرند؟

هشدارها ضخیم و سریع می آیند

اخطارهای غم انگیز غلیظ و سریع می آیند. روز چهارشنبه، آخرین افرادی که به مهمانی بدبختی وارد شدند، بانک های تجاری کانادا بودند. BMO و Scotiabank اولین بانک‌هایی بودند که احتمالاً همه بانک‌های کانادایی برای پرداخت صدها میلیون دلار اضافی بیش از یک میلیارد دلار برای پوشش وام‌هایی که وام‌گیرندگان قادر به بازپرداخت کامل آن‌ها نیستند، کنار گذاشتند.

در حالی که این اعداد بزرگ هستند، اما اگر مالیات دهندگان زیان های ناشی از وام مسکن را پوشش ندهند، آنقدر بزرگ نیستند. با این حال، این هفته، آژانس دولتی که در صورت خراب شدن وام های رهنی باید پرداخت کند، هشدارهایی برای خودش داشت.

آلد آب آیورورتین، معاون اقتصاددان ارشد CMHC در روز سه‌شنبه گفت: «ما نشانه‌های هشدار اولیه را می‌بینیم که مصرف‌کنندگان بیشتر و بیشتری دچار مشکلات مالی می‌شوند.

سازمان دیده بان|قرض گرفتن وام مسکن که هنوز ممکن است اقتصاد را از بین ببرد:

CMHC می گوید کانادایی ها بدهی زیادی دارند

آژانس مسکن کانادا، CMHC، هشدار داده است که بدهی بالای خانوارها می تواند خانواده ها و کل اقتصاد را در معرض خطر قرار دهد. بدهی خانوارهای کانادا بالاتر از هر کشور دیگر G7 است.

بدهی مصرف کننده در کانادا به بیش از 100 درصد تولید ناخالص داخلی رسیده است. این برخلاف کشورهای مشابه از جمله استرالیا، نیوزلند و ایالات متحده است که پس از رسیدن به اوج، وام به عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی کاهش یافته است.

در گذشته، کانادایی‌ها در بازپرداخت وام‌های خود، به‌ویژه وام‌های مسکن که بخش زیادی از وام‌های ما را تشکیل می‌دهند، قابل اعتماد بوده‌اند. اما همانطور که هیلیارد مکبث، مشاور مالی قدیمی و نویسنده در گذشته هشدار داده بود، این زمان ممکن است متفاوت باشد.

نشانه‌هایی وجود دارد که از Iorwerth و CMHC می‌تواند چشم‌انداز مشابهی داشته باشد. در حالی که سطح بدهی فعلی لزوما به تنهایی خطرناک نیست، Ab Iorwerth گفت که افزایش نرخ بهره و خطر رکودی که منجر به بیکاری می شود می تواند آسیب جدی به اقتصاد کانادا وارد کند.

بدهی حتی پس از از بین رفتن مشاغل باقی می ماند

گفت: “بار خدمات بدهی زمانی که مردم شغل خود را از دست می دهند از بین نمی رود، این بار تا زمان پرداخت بدهی ادامه می یابد.” و هنگامی که بسیاری از خانوارها در یک اقتصاد به شدت بدهکار هستند، وضعیت می تواند به سرعت بدتر شود.»

این همچنین پیامی بود که از سوی بانک مرکزی کانادا (FSR) در هفته گذشته منتشر شد.

مانند سال های گذشته، کارولین راجرز معاون ارشد فرماندار این شرط را اضافه کرد که “FSR یک پیش بینی نیست.” اما این شرط به خودی خود مستحق یک ضمیمه در گذشته است.

تابلویی خانه ای را برای فروش به قیمت 1695000 دلار نشان می دهد.
تابلویی برای فروش در اوکلند، نیوزیلند در طول رونق املاک آنها به تصویر کشیده شده است که با کانادا مقایسه شده است. اما استقراض کانادا به عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی به افزایش خود ادامه داده است، در حالی که در کشورهای مشابه در حال کاهش بوده است. (فیونا گودال/گتی ایماژ)

یک سال پیش، بانک هشدار داد که افزایش سود به ثروت کسانی که در شرایطی که نرخ بهره پایین و قیمت‌ها بالا بود، خانه می‌خرند، آسیب می‌زند. در FSR قبلی، بانک به Canadianswere هشدار داد که بدهی وام مسکن بیش از حد انباشته کند.

در میان هشدارهای امسال، نگرانی‌هایی وجود دارد که بانک‌ها ممکن است با کمبود ذخایر نقدی مواجه شوند، در صورتی که تقاضا برای پول از منابع معمولی، از جمله پول نقدی که کانادایی‌ها در سپرده نگه می‌دارند، بیشتر شود. تشدید مشکل می‌تواند کمبود جهانی پول باشد، به این معنی که بانک‌ها می‌توانند وام‌دهی را حتی در مواقع اضطراری محدود کنند.

راجرز می‌گوید: «اگر استرس‌های جهانی بازگردد و ادامه یابد، هزینه‌های تأمین مالی بانک‌ها می‌تواند فراتر از سطوح بالاتر مورد نظر سیاست‌های پولی سخت‌تر شود».

با آرزوی کاهش نرخ بهره

در حالی که بانک‌های مرکزی اصرار دارند که هیچ برنامه‌ای برای کاهش نرخ بهره وجود ندارد، شوک وارده به هزینه‌های تامین مالی از نوع وضعیت شدیدی است که ممکن است رخ دهد.

معاون بانک مرکزی کانادا هفته گذشته به خبرنگاران گفت: «تاکنون خانوارها علیرغم افزایش شدید نرخ‌های بهره انعطاف‌پذیر بوده‌اند». با این حال، در یک رکود شدید و طولانی مدت، نکول وام مسکن ممکن است افزایش یابد و منجر به زیان اعتباری برای وام دهندگان شود.

حتی اگر اکثر کانادایی ها به هشدارهای وحشتناک گوش نداده باشند، بانک ها به وضوح گوش داده اند. ذخایر زیان وام، در حالی که باعث کاهش سود می شود و نقدینگی کمتری را برای اعطای وام باقی می گذارد، در بلندمدت باعث تقویت اقتصاد می شود زیرا بانک ها را ایمن تر می کند. کنار گذاشتن پول برای نکول از قبل، حتی اگر وجوه هرگز مورد نیاز نباشد، به این معنی است که بانک‌ها در هر بحرانی پیش می‌روند.

بنابراین، چرا در میان همه هشدارها، اعتماد مصرف‌کننده در حال افزایش است، از والتر بولدوک، پیش‌بینی‌کننده اقتصادی که گزارش هیئت کنفرانس را گردآوری کرد، در مصاحبه‌ای تلفنی در روز چهارشنبه پرسیدم.

بولدوک گفت که دلیل افزایش اعتماد ممکن است تا حدی فصلی باشد، اما او همچنین آن را به توقف افزایش نرخ بهره بانک مرکزی کانادا نسبت داد.

“شاید شما افرادی را داشته اید که انتظار داشتند [a rise in rates]بولدوک گفت: “و سپس با ثابت نگه داشتن نرخ ها توسط بانک کانادا، آنها ممکن است وضعیت را دوباره ارزیابی کرده باشند.”

از بین رفتن خوش بینی؟

اما به گفته بولدوک، این خوش بینی که با افزایش جدید قیمت املاک و مستغلات همراه شد، ممکن است زمانی که مردم متوجه شوند احتمالاً تحت تأثیر افزایش هزینه های وام مسکن قرار خواهند گرفت، از بین برود. او گفت که آتش‌سوزی جنگل‌های آلبرتا نیز می‌تواند اعتماد را کاهش دهد.

بانک مرکزی هفته گذشته هشدار داد که نیمی از دارندگان وام مسکن تا پایان سال 2023 دریافت خواهند کرد که پرداخت های وام مسکن آنها افزایش یافته است؛ سایرین نیز با تمدید آنها در سال های آینده تأثیر آن را احساس خواهند کرد. این بانک همچنین هشدار داد که ممکن است نرخ ها برای مدت طولانی تری بالاتر بمانند. تا زمانی که تورم شکست بخورد.

تماشا| نحوه برخورد این کانادایی ها با هزینه های بالای زندگی:

چگونه این کانادایی ها با هزینه های بالای زندگی کنار می آیند

CBC News با چندین نفر در مرکز شهر تورنتو در مورد چالش های مالی که آنها با آن دست و پنجه نرم می کنند، از جمله مسکن، غذا و مراقبت از کودکان، و کارهایی که برای کاهش هزینه ها انجام می دهند صحبت کرد.

Bolduc یک “اثر گلوله برفی” بالقوه را پیش بینی می کند زیرا مردم کمی کمتر هزینه می کنند و باعث کاهش بیشتر در فعالیت های اقتصادی می شود.

او گفت: «ممکن است خانوارهایی داشته باشیم که کاملاً قادر به مقابله با این هزینه‌های بالاتر نباشند و شاید مجبور شوند وام‌های مسکن خود را نکول کنند.

در حالی که رکودهای پس از کووید به طور مکرر پیش‌بینی شده است و هرگز فرا نرسیده است، بولدوک می‌گوید تقریباً همه در نهایت انتظار دارند. پاسخ به سوال دشوارتر این است که چه زمانی ممکن است بیاید.

برخی گفته‌اند که کانادا از قبل شاهد «رکود سرانه» است، جایی که افزایش جمعیت به این معناست که همه کمی کمتر از تولید ناخالص داخلی موجود دریافت می‌کنند. اما واقعیت این است که همانطور که بانک کانادا گفته است، در یک اقتصاد ثروتمندتر و فقیرتر، آنهایی که در پایین ترین سطح هستند وضعیت را بدتر می کنند.

راجرز هفته گذشته گفت: «ما می‌توانیم در میانگین‌ها صحبت کنیم، اما این میانگین‌ها افراط‌ها را پنهان می‌کنند.