دستگاه جدید به متخصصان تورنتو اجازه می دهد تا از مغز بیماران مبتلا به صرع پارکینسون به صورت زنده پخش شوند

تصور کنید فعالیت مغز خود را بر روی صفحه کامپیوتر در زمان واقعی تماشا کنید.

برای گورد لوک ، واوا ، انت ، ساکن بیماری پارکینسون ، این یک واقعیت است. نشسته در یک اتاق در موسسه مغز کرمبیل در انتهای غربی تورنتو ، 66 ساله می تواند سیگنال های مغزی خود را به صورت دیجیتالی ردیابی کند ، به لطف الکترودهای جراحی شده در مغز و یک دستگاه تازه تأیید شده در قفسه سینه.

با استفاده از یک فناوری چند دهه ای معروف به تحریک عمقی مغز (DBS) ، که می تواند به کنترل لرزش ها و تنگی عضلات مربوط به اختلالات مغزی مانند پارکینسون کمک کند ، این دستگاه یک ابزار جدید با تکنولوژی پیشرفته را در جعبه ابزار پزشکان قرار می دهد: توانایی گرفتن مغز فعالیت بیماران DBS مانند Luke بصورت شبانه روزی.

دکتر آلفونسو فاسانو متخصص مغز و اعصاب کرمبیل گفت: “ما در واقع می توانیم از مغز او به صورت زنده جریان پیدا کنیم.”

در حالی که فاسانو با لپ تاپ سر و صدا می کند ، قاب محکم بیمار او هنوز هم ثابت است و تحریک الکترود علائم وی را از بین می برد.

کنترل علائم در زمان واقعی

با چند کلیک ، Fasano میزان تحریک حاصل از الکترود در نیمکره راست مغز Luke را تغییر می دهد و او سریع شروع به تکان دادن پای چپ می کند و به صورت غیرارادی بالا و پایین می زند. با یک نیشگون گرفتن مجدد دیگر ، پای او کاملا محکم به زمین برمی گردد.

امید کوتاه مدت ، طبق گفته فاسانو و همکار وی ، دکتر سونیل کالیا ، جراح مغز و اعصاب ، این است که بیماران بتوانند یک دفترچه یادداشت دیجیتالی از علائم خود داشته باشند ، که پزشکان می توانند آن را با گزارش فعالیت مغزی خود ادامه دهند.

كالیاسید گفت: “پزشكان بعداً می توانند به آن دفترچه یادداشت مغزی مراجعه كنند تا ببینند كه علائم چه زمانی شدیدتر یا بهتر بوده اند و درمان خود را به خوبی انجام می دهند”

در مورد لوک ، فاسانو امیدوار است که سرانجام بتواند از طریق هزاران کیلومتر دورتر با مشورت با تیم پزشکی خود از طریق راحتی در خانه ، تنظیمات دستگاه را تنظیم کند.

Fasanosaid گفت: “ما می توانیم برای روزها ، ماه ها سیگنال های مختلف مغز را ثبت کنیم.” “این ، مانند هرگز ، دریچه ای برای فعالیتهای آنها خواهد بود.”

به گفته فاسانو و کالیا ، درمان های شخصی که دنبال می شوند می توانند برای سالها علائم را کاهش دهند.

با اسکن ام آر آی داخل مغز گورد لوک 66 ساله مشخص می شود. یک بیمار مبتلا به بیماری پارکینسون ، اسکن وی همچنین دو الکترود اخیراً کاشته شده برای تحریک عمیق مغز را نشان می دهد. (شبکه بهداشت دانشگاه / موسسه مغز کرمبیل)

در ماه اکتبر توسط Health Canada تأیید شد ، سیستم Perep PC Deep Brain Stimulation توسط Medtronic ، یک شرکت فناوری پزشکی مستقر در دوبلین ساخته شد.

دستگاه کوچک و ضربان ساز مانند قلب که در کنار الکترودهای مغز کاشته شده با جراحی کار می کند ، در زیر پوست قفسه سینه بیمار قرار می گیرد که سیگنال های الکتریکی را از طریق سیم های نازک به منطقه هدف مغز می فرستد و ضبط را در زمان واقعی ارائه می دهد.

بیماران مبتلا به اختلالات مغزی مانند صرع و پارکینسون پس از روشن شدن کاشت الکترود DBS ، بهبود علائم را مشاهده می کنند. با کارایی ایمپلنت های قفسه سینه و مغز ، پزشکان اکنون می توانند دقیقاً ببینند که در هنگام چرخاندن سوئیچ در مغز بیماران آنها چه اتفاقی می افتد.

ممکن است روزی تنظیمات خودکار امکان پذیر باشد

قبلاً ، مادیکاتیم ها می توانند فقط با توجه به این سیگنالها در حین جراحی مغز ردیابی کنید کالیا.

وی گفت: آنچه این دستگاه جدید اجازه می دهد این است كه آیا اولین روز پس از جراحی است یا حتی پنج سال پس از جراحی ، می توانیم دستگاه را مورد بازجویی قرار دهیم.

از طریق تحقیقات مداوم ، فاسانو می گوید این فناوری ممکن است در طولانی مدت منجر به “تحریک سازگار” شود ، جایی که دستگاه سطح تحریک را به طور خودکار تنظیم می کند.

کمی شبیه ترموستات خانه هوشمند است. در ابتدا ، این کنترل های دمای بالا از یک صاحبخانه می خواهند تنظیمات را به صورت دستی انجام دهد. صبح خیلی سرد است؟ حرارت را کم کنید. تا بعد از ظهر خیلی گرم؟ دوباره آن را برگردانید

با گذشت زمان ، با فراگرفتن این الگو از الگوها و ترجیحات کسی ، این ترموستات می تواند تنظیمات دما را به تنهایی انجام داده و افراد را در داخل خانه به طور خودکار راحت کند.

کالیا گفت که این کاملاً شبیه چگونگی پیوندها است که می توانند روزی علائم مانند تشنج و لرزش را تنظیم یا پیش بینی کنند. سه نفر اول کانادایی تحت عمل جراحی قرار گرفتند تا فن آوری جدید هوشمند خود را در پاییز امسال نصب کنند و تعداد بیشتری از آنها در آینده قرار دارند.

تصور کنید که فعالیت مغز خود را در زمان واقعی روی صفحه کامپیوتر مشاهده می کنید. برای گورد لوک ، واوا ، انت ، ساکن بیماری پارکینسون ، این یک واقعیت است. (Nicole Brockbank / CBC)

“مثل این که همیشه با آنها باشی”

اگرچه در ابتدا از انجام این عمل محتاط بود ، اما لوك گفت كه در نوامبر از فرصت امتحان دستگاه جدید پرید. علائم HisParkinson طی شش سال گذشته بدتر شده است.

وی گفت: “عضلات شما سفت می شوند ، همه چیز می لرزد ، شما بیش از راه رفتن تکان می خورید ، مستعد زمین خوردن هستید.” “واقعاً زندگی شما را تغییر می دهد ، وقت بزرگ.”

وی در گفتگو با سی بی سی نیوز در خارج از هتل مرکز شهر خود در تورنتو ، گفت که یک روز قبل از اینکه تیم پزشکی اش در کرمبیل الکترود را روشن کند ، به سختی قادر به راه رفتن است. اکنون ، بیشتر لرزش و عدم ثبات او فروکش کرده است.

رانندگی با اتومبیل ، گذراندن وقت بیشتر در خارج از منزل و تراشیدن مجسمه های حیوانات چوبی از جمله تفریحاتی است که لوک قصد دارد در واوا به خانه خود برود.

این روشن نیست ، این یک درمان نیست. اما این روش به لوك كه 10 ساعت با متخصصان كرمبیل فاصله دارد ، راهی برای مدیریت پیشرفت بیماری خود با سفرهای كمتر به تورنتو و داده های گنجینه ای همزمان برای تیم پزشکی خود ارائه می دهد.

فاسانو می گوید ، این یک تغییر خوشایند است در مورد نگاه های کوچک پزشکان زندگی کسی که معمولاً هنگام مراجعه بیمارانی مانند لوک اتفاق می افتد ، که احتمالاً نمی تواند علائم و شعله های روزمره آنها را تسخیر کند.

وی گفت: “این امر مانند این خواهد بود که همه وقت با آنها باشید.”