سنجش تراکم استخوان تهران

سنجش تراکم استخوان تهران که به آن تراکم سنجی نیز گفته می شود، تکنیکی است که ممکن است برای تشخیص سفتی و درجه استحکام استخوان ها در بدن انسان استفاده شود. اندازه گیری تراکم یکی از روش های تعیین سلامت است.

با معرفی ابزارهای اندازه گیری تراکم استخوان در سال های اخیر، تعداد پزشکان و پزشکانی که این آزمایش را انجام می دهند و خطر ابتلا به پوکی استخوان را در بیماران خود ارزیابی می کنند، افزایش یافته است.

هر آنچه که باید در مورد ارزیابی تراکم استخوان بدانید.

چه عناصری در درمان کاهش توده استخوانی نقش دارند؟

از نظر تراکم استخوان، ژنتیک و فعالیت بدنی مهمترین عناصری هستند که باید در نظر گرفته شوند. با توجه به این دو پارامتر، مقدار کلسیم و ویتامین D مصرفی بر تراکم استخوان نیز تأثیر دارد. به عبارت دیگر، افرادی که ورزش را از سنین پایین شروع می‌کنند و لبنیات مصرف می‌کنند، وقتی به سنین نوجوانی می‌رسند، تمایل دارند استخوان‌های ضخیم‌تری داشته باشند. پس از آن استخوان ها در سنین پایین شروع به کوچک شدن در نتیجه این امر می کنند. ورزش، مصرف کلسیم و مکمل های ویتامین D همگی در کاهش از دست دادن تراکم استخوان مفید هستند. بنابراین، افرادی که به طور مکرر و مداوم ورزش می کنند، استخوان های ضخیم و سیر توخالی در بدن خود خواهند داشت، مانند افرادی که به طور منظم یا مداوم ورزش نمی کنند.

اگر آزمایش تراکم استخوان نشان دهد که بیمار پوکی استخوان دارد، بیمار تحت درمان قرار می گیرد. وقتی نوبت به اندازه گیری تراکم استخوان می رسد، دو نوع اسکنر موجود است:

اسکنرهایی که در مکان های کلیدی قرار دارند

اسکنر در حاشیه

از اسکنرهای مرکزی برای ارزیابی تراکم ساختارهای مرکزی بدن مانند ستون فقرات و لگن استفاده می شود، در حالی که از اسکنرهای محیطی برای بررسی تراکم ساختارهای محیطی بدن مانند مچ دست، مچ پا و انگشتان استفاده می شود.

در اسکنرهای مرکزی، بیمار ابتدا روی تخت دستگاه دراز می کشد و به او دستور داده می شود که در حین معاینه بی حرکت بماند. پس از آن، آشکارساز دستگاه را در ناحیه‌ای از بدن که می‌خواهد چگالی آن را بگیرد، اسکن می‌کند و یک منبع اشعه ایکس روی استخوان هدف می‌تابد تا ترکیب آن را مشخص کند. در ناحیه لگن، این استخوان ستون فقرات یا مفصل ران است که خمیده است. وقتی صحبت از پوکی استخوان می شود، شایع ترین محل شکستگی استخوان ها، باسن و دنده ها هستند. اسکن یا اندازه گیری تراکم استخوان بین 10 تا 20 دقیقه طول می کشد.

اسکنرهای جانبی کوچکتر، سبک تر و راحت تر از اسکنرهای رومیزی خود هستند. آزمایش تراکم استخوان نیازی به تشخیص خاصی ندارد. زنان بالای 65 سال نسبت به مردان نمره تراکم استخوان بالاتری داشتند.

چه زمانی باید انتظار داشته باشیم که چگالی را بدست آوریم؟

معمولاً در افرادی که در معرض خطر پوکی استخوان هستند یا از قبل پوکی استخوان دارند برای اندازه گیری تراکم مواد معدنی استخوان استفاده می شود. از آنجایی که زنان یائسه تراکم استخوان پایینی دارند و خطر شکستگی بیش از 65 سال به دلیل پوکی استخوان وجود دارد، زنان بالای 65 سال تراکم استخوان بیشتری نسبت به زنان زیر 65 سال دارند. زنان بالای 11 سال و آنهایی که افرادی که به مدت طولانی از کورتون استفاده می کنند از جمله افرادی هستند که باید این معاینه را انجام دهند. در شرایطی که استخوان ها با کمی ضربه خرد می شوند، مانند زمانی که لگن پس از زمین خوردن آسیب می بیند، باید به وجود پوکی استخوان مشکوک بود و تراکم استخوان باید ارزیابی شود. در اوایل پیشرفت بیماری، پوکی استخوان بدون علامت ظاهر می شود، اگرچه ممکن است احتمال شکستگی استخوان را افزایش دهد.

هنگام انجام آزمایش تراکم استخوان، توصیه می شود این کار را در شرایط زیر انجام دهید:

شکستگی استخوان ممکن است با کمی ضربه ایجاد شود.

وجود قوز در پشت ناشی از شکستگی های متعدد مهره است.

کورتیکواستروئیدها را برای مدت طولانی مصرف کنید (مصرف این دارو باعث پوکی استخوان می شود)

یائسگی زودرس زمانی اتفاق می افتد که یک زن به سن 45 سالگی یا کمتر می رسد.

آمنوره یا توقف سیکل های قاعدگی قبل از یائسگی برای بیش از یک سال به عنوان یک اورژانس پزشکی در نظر گرفته می شود.

وجود شرایطی مانند روماتیسم موثر یا بیماری سلیاک که با پوکی استخوان مرتبط هستند

شکستگی لگن در تاریخچه خانواده مادر وجود دارد.

شاخص توده بدنی (BMI) خود را به کمتر از 19 کاهش دهید.

سنجش تراکم استخوان تهران آکادمی جزو برترین و مدرنترین مراکز سنجش تراکم در استان تهران می باشد که با کادری مجرب آماده ارائه خدمات تخصصی به شما عزیزان می باشد.

این بیماری با نام علمی آستیوپروسس عموما در خانم‌ها از سن ۶۵ سالگی و در آقایان از سن ۷۰ سالگی شیوع پیدا می‌کند و به موجب آن در اثر تخریب بافت استخوانی، استخوان‌های بدن حالتی شکننده و غیر مقاوم پیدا می‌کنند.

علاوه بر بالا رفتن سن، عواملی دیگری نیز هستند که می‌توانند به بروز این بیماری در بدن منجر شوند؛ عواملی نظیر پرکاری تیروئید، کم کاری غدد جنسی، دیابت و مصرف داروهایی مانند کورتون، اما نکته‌ی مهم درباره‌ی بیماری پوکی استخوان این است که متاسفانه این بیماری بر خلاف سایر بیماری‌های مزمن، یک بیماری خاموش و تقریبا بدون علامت است و فرد تنها زمانی متوجه وجود چنین عارضه‌ای در بدن خود می‌شود که دچار شکستگی استخوان ناشی از پوکی استخوان شود.

یکی از بیماری‌های شایع و البته آزار دهنده برای افراد کهنسال بیماری پوکی استخوان است. منبع