مقامات بیشتری در کانادا در حال بررسی استفاده ChatGPT از اطلاعات شخصی هستند

مقامات فدرال و استانی حفظ حریم خصوصی در کانادا، پس از دریافت شکایت در مورد افشای اطلاعات شخصی این شرکت، تحقیقات مشترکی را در مورد OpenAI، شرکت سازنده ChatGPT دنبال می‌کنند.

در بیانیه ای در روز پنجشنبه آمده است که مقامات استانی در آلبرتا، بریتیش کلمبیا و کبک به تحقیقاتی که توسط دفتر کمیسر حریم خصوصی کانادا در ماه آوریل آغاز شده است، پیوسته اند زیرا این موضوع بر مردم سراسر کشور تأثیر می گذارد.

در این بیانیه آمده است: «با توجه به گستره وسیع و تأثیر قابل توجه هوش مصنوعی بر حریم خصوصی و ارتباط آن با همه کانادایی‌ها، این چهار دفتر تصمیم گرفته‌اند که به طور مشترک این موضوع را بررسی کنند».

شکایتی که جرقه تحقیقات را برانگیخت، ادعا کرد که این شرکت به طور غیرقانونی اطلاعات شخصی را بدون رضایت از طریق ChatGPT، ربات چت مبتنی بر هوش مصنوعی خود، جمع آوری، استفاده و افشا کرده است.

این تحقیقات بررسی خواهد کرد که آیا OpenAI رضایت اشتراک‌گذاری اطلاعات «معتبر و معنادار» را از کاربران ChatGPT مستقر در کانادا دریافت کرده است یا خیر. همچنین بررسی خواهد کرد که آیا شرکت از اطلاعات به دلایل غیرمنطقی یا نامشروع استفاده کرده است.

در این بیانیه آمده است که دفاتر حفظ حریم خصوصی اغلب در مورد مسائلی با پیامدهای سراسری با یکدیگر همکاری می کنند زیرا قوانین حفظ حریم خصوصی در هر چهار استان “به طور قابل ملاحظه ای مشابه” با قوانین فدرال است.

CBC News برای اظهار نظر با OpenAI تماس گرفته است.

یک درخواست ChatGPT در یک دستگاه تلفن همراه در نزدیکی یک مدرسه دولتی در بروکلین، نیویورک نشان داده می شود.
شکایتی که جرقه تحقیقات در مورد OpenAI را برانگیخت ادعا کرد که این شرکت اطلاعات شخصی را بدون رضایت جمع آوری، استفاده و افشا کرده است. (پیتر مورگان/آسوشیتدپرس/کانادین پرس)

OpenAI یک شرکت تحقیق و توسعه مستقر در کالیفرنیا است که توسط ایلان ماسک تأسیس شده است. حامیان آن عبارتند از مایکروسافت و کارآفرین میلیاردر پیتر تیل، که یکی از اولین سرمایه گذاران خارجی در فیس بوک بود.

ChatGPT برنامه‌ای است که کاربران را با ایجاد پاسخ‌های مکالمه‌ای و انسان‌مانند به هنگام تایپ کردن سؤالات یا کارهایی از پیش‌نویس ایمیل‌های ناخوشایند برای نوشتن کدهای رایانه‌ای پیچیده و برنامه‌ریزی تعطیلات تابستانی مجذوب خود کرده است.

این نرم‌افزار پیشرفته از زمان عرضه‌اش در نوامبر، نگرانی‌های مربوط به حفظ حریم خصوصی و اطلاعات نادرست را در جاهای دیگر ایجاد کرده است. ایتالیا اولین کشوری شد که به طور موقت برنامه را توسط دولت ممنوع کرد، پس از آن که مقامات حفاظت از داده‌های خود در آوریل تحقیقاتی را در مورد نقض مشکوک این برنامه از قوانین حریم خصوصی آغاز کردند.

ChatGPT در چین، ایران، کره شمالی یا روسیه در دسترس نیست، زیرا OpenAID آن را در آن کشورها قابل دسترس نکرده است.