منابع رویترز: کانادا می تواند بیش از حد واکسن را با کشورهای فقیرتر تقسیم کند

کانادا ، که دوزهای کافی برای واکسیناسیون ساکنان خود در برابر COVID-19 چندین بار رزرو کرده است ، طبق سه منبع مطلع از این موضوع ، در حال مذاکره با دولت های دیگر در مورد برنامه اهدا عکس به کشورهای کم درآمد است.

طبق تحقیقات محققان مرکز جهانی نوآوری سلامت دوک در کارولینای شمالی ، کانادا برای خرید سرانه دوزهای بیشتر از هر کشور دیگری معامله کرده است.

پیش از ورود اطلاعات آزمایشی مرحله آخر ، در میان تعداد انگشت شماری از کشورهای ثروتمند میلیاردها دوز را بین خود رزرو کرده و اطمینان حاصل می کنند که حتی در صورت کار کردن یک یا دو واکسن ، به آنها دسترسی خواهند داشت.

یک منبع دولت کانادا به رویترز گفت ، کانادا می تواند دوزهای اضافی را از طریق مرکز COVAX با حمایت سازمان بهداشت جهانی اهدا کند ، که آنها را بین کشورهای گیرنده توزیع می کند.

به طور جداگانه ، یک منبع COVAX تأیید کرد که بحث ها بین کانادا و دیگر دولت ها و سازمان های مرتبط با COVAX در حال انجام است ، یک مرکز ایجاد شده برای اطمینان از دسترسی عادلانه به واکسن های COVID-19.

منبع سوم گفت: “ما اجازه نمی دهیم این دوزها هدر برود.”

Pfizer و Moderna داده های آزمایشی مرحله آخر را منتشر کرده اند که نشان می دهد واکسن آنها بیش از 90 درصد موثر خواهد بود. (مدرن / رویترز)

به دلیل محرمانه بودن بحث ها ، منابع از شناسایی خودداری کردند.

معاون وزیر تدارکات ، بیل متیوس ، در جلسه کمیته پارلمانی در روز دوشنبه در پاسخ به این س saidال که اگر واکسن های تأیید شده برای هر هفت تأمین کننده تأیید شود ، کانادا “گزینه هایی خواهد داشت” اما برای طرح “خیلی زود” است.

هنوز مشخص نیست که آیا هر کشوری دوز واکسن بیش از حد مجاز را دریافت می کند یا خیر. فقط Pfizer و Moderna داده های آزمایشی مرحله آخر را منتشر کرده اند و کانادا قراردادهایی برای خرید حداقل 20 میلیون دوز از هر دو شرکت منعقد کرده است.

اما در حالی که واکسن های مختلف به روش های مختلف کار می کنند ، تقریباً همه قسمت یکسانی از ویروس کرونا را هدف قرار می دهند و برخی از کارشناسان داده های اولیه قوی را نشان می دهند که ممکن است واکسن های دیگر نیز مثر باشند.

یک کارگر از یک خط فریزرهایی که واکسن COVID-19 را در اختیار دارند در یکی از مراکز Pfizer در Puurs ، بلژیک عبور می کند. (فایزر / رویترز)

تقاضا می تواند بیش از میزان عرضه باشد

بحث های کانادا به دنبال زنجیره ای است که توسط اتحادیه اروپا تعیین شده است ، و به کشورهای عضو گفته است که می توانند دوزهای اضافی را به کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​اهدا کنند.

این روش می تواند تلاش ها برای اطمینان از توزیع عادلانه واکسن در سراسر جهان را تضعیف کند. COVAX ، به رهبری گروه واکسن GAVI ، برای خرید واکسن و تقسیم آنها در بین کشورها ، نه برای توزیع باقیمانده اهدا شده ، ایجاد شده است.

هدف آن در دسترس قرار دادن دو بیلیون دوز واکسن COVID تا پایان سال 2021 است و بیش از 2 میلیارد دلار بودجه ایالات متحده جمع آوری کرده است ، اما برای رسیدن به هدف خود به 5 میلیارد دلار بیشتر نیاز دارد.

اگر کشورهای ثروتمند این شکاف بودجه را برطرف نکنند ، و سپس منتظر بمانند تا اکثر ساکنان آنها قبل از تقسیم دوز ، واکسینه شوند ، میلیون ها کارگر خط مقدم و افراد آسیب پذیر در کشورهای فقیرتر می توانند منتظر واکسیناسیون طولانی مدت باشند.

انتظار می رود که تقاضای واکسن از سال 2022 و بعد از آن بیش از حد مجاز باشد. گزارش اخیر مدل سازی واکسن از مرکز توسعه جهانی تخمین زده است که دوزهای کافی برای واکسیناسیون همه تا سال 2023 وجود ندارد.

کانادا با حدود 38 میلیون نفر جمعیت ، با 7 قرارداد خرید ، حداکثر 414 میلیون دوز واکسن سفارش داده است. در صورت بعید بودن هر هفت مورد تأیید می شوند ، این برای واکسیناسیون کشور بیش از پنج برابر کافی است. انتظار می رود بیشتر واکسن های اولیه به دو دوز نیاز داشته باشند.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>