نقشه های سیم پیچی آرمیچر

موارد زیر از جمله موتورهایی هیتند که به صورت تک فاز و AC کار می کنند و در آنها از سیم پیچ های مخصوص AC استفاده شده است. هرچه حجم و اندازه این آرمیچر ها بزرگ تر شوند، هرکدام از این موارد نیز به همان اندازه حیاتی و مهم می شوند. ب: در یك سیم پیچی دو طبقه با شیار كامل می توان كلافهای سیم پیچی را به اندازه 2p مرتبه با یكدیگر موازی اتصال داد كه این موضوع یكی از مزایای آن می باشد زیرا در ماشینهای بزرگ با اختلاف سطح كم و جریان زیاد كه باید سطح مقطع ها دیهای آن زیاد باشد باعث كم شدن سطح مقطع هادیها می شود. در سیم پیچی یا Rewinding الکتروموتور ها فاکتور های مهمی چون نوع سیم ، سایز سیم یا سطح مقطع سیم ، تعداد حلقه های سیم ، گام سیم بندی ، تعداد کلاف های سیم و … شرکت فن آوری برق باختر (Betco) پیشرو در امر Rewinding انواع موتورهای الکتریکی توان بالا و پایین و طراحی ماشین های الکتریکی سه فاز و تکفاز ، بصورت کاملا حرفه ای خدمات خود را ارائه می نماید . با ایجاد میدان مغناطیسی توسط وایندینگ و اعمال نیرو به روتور الکتروموتور ، تلفات میدان در ماشین الکتریکی بعنوان دما نمایان می شود ، با افزایش دما بحث کیفیت عایق در موتور مطرح خواهد شد .

در درس سوم نشانهگذاری دستگاهها مورد بحث قرار گرفته است. محل قرار گرفتن گروه كلافهای مربوط به هر یك از فازها را می توان با استفاده از جدول شیارها بدست آورد. انجام محاسبات مربوط به سیم پیچی موتورهای تک فاز، تشکیل جدول ، رسم دیاگرام و سربندی. مشخصات لازم برای طراحی و سیم پیچی موتورفرم كلافهای سیم پیچیروش استفاده از جدول شیارهامحاسبه تعداد دور و قطر سیم پیچك هاسیم پیچی دو طبقه موتورهای یك فازشبیه سازی سیم پیچ در کامپیوترمنابعبرای محاسبه و سیم پیچی یك موتور معلومات زیر مورد نیاز می باشد كه از روی پلاك و پوسته موتور و یا با توجه به نیاز از طریق محاسبه بدست می آید. تعدا شیارهای داخل پوسته موتور که قابل شمارش می باشند. به این صورت که در قسمت انتهایی موتور پروانه خنک کن قرار داده شده و توسط یک محفظه ، باد تولید شده را به سمت شیار های روی پوسته موتور هدایت می کند و یا با طراحی کانال بر روی پوسته موتور و گذر آب از این کانالها بصورت دائمی موتور و نهایتا سیم پیچ خنک می شوند تا دمای ماشین در محدوده مناسب کنترل شود .

کاغذ را باید به گونهای قرار دهید که کاملاً متناسب با شیار باشد. میتوانید سیمپیچ قدیمی را از یک طرف برش دهید. درآمد شغل تعمیرات موبایل برای یک شخص تازه کار چقدر هست؟ تعمیرات انواع برندهای الکتروموتور بصورت کاملا تخصصی و تست و راه اندازی در انتهای کار . یعنی اگر ایراد کار مشخص نشده باشد خطای موجود در سیستم مجددا منجر به صدمات جدی به دستگاه خواهد شد . عموما در پروژه ها و کارخانجات این مسئله مشکل ساز می شود و علاوه بر هزینه های بیشتر تعمیرات هزینه های خواب سیستم و از کار افتادن مجموعه خود ممکن از غیر قابل جبران باشد . علاوه بر این مورد برطرف کردن نقص مکانیکال الکتروموتور همیشه از مهمترین مراحل کار می باشد ، چراکه نقص فنی به معنای تلفات بیشتر و نهایتا عامل بروز خطا در عملکرد سیستم می باشد . برای سیمپیچی موتورهای کم قدرت، علاوه بر سیم پیچ استارت از سیم پیچی کمکی نیز استفاده میشود این کار جهت تغییر سرعت موتورها انجام میگیرد.در پنکه از این مدل از سیم پیچی استفاده میشود. در انتخاب عایق موتور باید به جنس ، ضخامت و مقاومت آن در مقابل دما توجه داشت چراکه علاوه بر تلفات میدان مغناطیسی بخش مکانیکال الکتروموتور نیز به دلیل دور بالای روتور خود بر اثر اصطحکاک عامل موثری در افزایش دمای ماشین به حساب می آید .

در هر 90 درجه چرخش ، پلاریته ولتاژ خروجی معکوس می شود. در سیم پیچی موتورهای سه فاز به روش گام کامل تعداد شیارهای موجود بین رفت و برگشت هر کلاف yP بوده و ابتدا و انتهای یک کلاف ۱۸۰ درجه الکتریکی اختلاف فاز دارند، همچنین در این روش سیم پیچی نیروی محرکه القایی بازوهای رفت و برگشت کلاف ها جمع جبری میشوند. اما در سیم پیچی موتورها به روش کامل کسری نیروی محرکه های الکتریکی بازوییهای کلاف ها جمع برداری شده و ابتدا و انتهای یک کلاف کمتر از ۱۸۰ درجه الکتریکی اختلاف فاز دارند. قبل از شروع به سیم پیچی موتورهای الکتریکی ، لازم است تا ابتدا دیاگرام یا به عبارتی دیگر نقشه سیمپیچی تهیه شود. همواره از روی مقدار سرعت روتور که کمتر از سرعت سنکرون است تعداد قطب لازم برای سیم پیچی موتورهای تک فاز و سه فاز قابل حصول است. چرا تعداد شیار های روتور از تعداد شیار های استاتور کمتر است و مورب بودن شیار های روتور به چه منظوری است ؟ قیمت خدمات سیم پیچی، بر چه اساسی محاسبه میشود؟ در ادامه فرآیند سیم پیچی و پس از سربندی کلافها، دو سر سیم از هر فاز به خارج از موتور به منظور اتصال به شبکه برق کشیده میشوند.

اگر شما این مقاله را تحسین می کنید، مایلید اطلاعات بیشتری در مورد آموزش سیم پیچی در قم بدست آورید به سایت ما مراجعه کنید.