هر دو هدرز كنار هم

بنابراین نصب هدرز بدون اعمال تغییر در سایر بخش های سیستم اگزوز ، تاثیری بر وضعیت و شرایط آلایندگی صوتی خودروی شما نخواهد داشت.از سوی دیگر عکس این وضعیت نیز صادق است و چنانچه از صدای خودروهای اسپورت و مسابقه ای لذت میبرید، نصب مجموعه اگزوز حرفه ای به همراه هدرز ، قدرت بیشتر و صدای زیبا و هیجان انگیز را برای افراد علاقه مند به ارمغان می آورد.البته باید گفت در کشور ما ، نصب مجموعه اگزوز اسپرت تا حدودی با منع قانونی همراه است و به طور کلی استفاده از ادواتی که منجر به افزایش آلودگی صوتی خودروها میشوند توسط پلیس غیر مجاز اعلام شده است. که این کار صدای آزار دهنده ای ایجاد کرده و تاثیری هم در شتاب خودرو ندارد. پیشرانه جدید و ارتقا یافته سایپا برای خانواده X200 ، همچنان دارای حجم ۱۴۹۷ سی سی ( ۱٫۵ لیتر ) است و ۴ سیلندر و ۸ سوپاپ در آن دیده می شود. اما بحث سر این موضوع است که دود سیلندر را چگونه ترک کند؟ گشاد کردن و صیقلی کردن این مجاری باعث می شود سیلندر برای تخلیه دود هیچ فشاری تحمل نکند و همچنین مقاومتی در برابر این دود خروجی وجود نداشته باشد. این خودرو مجهز به پیشرانه 3/2 لیتری بود که چهار سیلندر داشت و روی هر سیلندرش نیز 4 سوپاپ قرار گرفته بود.

اگر خروجی های این قطعه و لوله های آن در مقابل دود مقاومت نشان دهند دود داخل سیلندر مانده و کامل تخلیه نمی شود. پس مجبور شدیم دو سوراخ 55 میلیمتری در صندوق عقب ایجاد کنیم تا بتوان این قطعه را به وسیله پیچهایش محکم کرد. در نسخه فولآپشن ساینا فیسلیفت که با کد G شناخته میشود، میتوانید سیستم صوتی را به وسیله دکمههای روی فرمان تنظیم کنید؛ امکانی که در مدل پایه وجود ندارد. منبع اين 3 قسمت در ماشينهاي مختلف انواع مختلفي دارند ولي به طور كلي كار همشون كم كردن صدا و گرما ست بطوري كه تمام گازها و هوايي كه بعد از انفجار به وجود اومدن در مرحله اول وارد مانيفواد شده و مانيفولد كه به صورت جداگانه براي هرسيلندر يك لوله داره تمام گازها و هوارو درون يك لوله كرده و اونهارو به طرف منبع هدايت ميكنه، اين گازها حالت و نظم به خصوصي ندارن و چون حاصل انفجار بوده پس صداي آنها زياده. برای جلوگیری از عبور جریـان زیـاد درون موقع راه اندازی موتور مـیتوان مقاومت هایی بـه طور سری سر راه سیم پیچی های موتور قرار دارد. خب هدرزها انواعی دارند که با توجه به قواعدی که برای تهویه مناسب لازم است ساخته شود نام گذاری می شوند.

قطر لوله اگزوز با توجه به قدرت،کاربر آن و شرایط کار کرد موتور تعیین میشود، پس نمی توان از هر لوله اگزوزی برای هر خودرویی استفاده کرد. این قطعه که معمولا استیل می باشد مجاری گشاد تر و قطور تری داشته که با توجه به طراحی این قطعه و قوس مجاری آن دود به راحتی از این مجاری خارج می شود. یکی از مزایای هدرز ها ، نصب ساده آن ها می باشد که به راحتی در هر مغازه مکانیکی یا اگزوز سازی قابل انجام می باشد . امروزه اکثر لوله های اگزوز استیل بوده تا بتوانند دود را به راحتی به سمت بیرون خرید هدرز پراید هدایت کنند. این کار مقاومت مسیر را در برابر دود خروجی کم کرده و دود راحت تر تخلیه می شود. امروزه در بین جوانان نصب اگزوز اسپرت بسیار دیده می شود . البته نوع بنزینی که در خودرو استفاده می شود نیز بسیار مهم است هر چه اکتان بنزین بالا تر باشد بهسوزی آن نیز بالاتر بوده در نتیجه دود کمتری تولید می کند. امروزه اکثر خودروها سرسیلندر آلومینیومی دارد آلومینیوم ضریب انتقال حرارت بسیار خوبی داشته و همچنین در مقابل دود خروجی مقاومت بسیار پایینی دارد.

اما بعدر از سوپاپ ها و سرسیلندر نوبت به مانیفولد خروجی میرسد. این قطعه که در اکثر خودروهای تولید داخل چدنی است اولین خروجی است که بعد از سرسیلندر دود را به سمت لوله اگزوز هدایت می کند. همانطور که گفته شد، نصب این قطعه یک امر آسان تلقی میشود، اما باید گفت طراحی که برای ساخت قطعه هدرز حرفهای مورد استفاده قرار میگیرد، ساده نیست؛ در طراحی این قطعه میتوان به صیقلی بودن آن اشاره کرد، همچنین باید گفت در ساخت و طراحی Headers از فلزهایی چون فولاد، آلیاژهای گوناگون و استیل استفاده میشود، بهرهگیری از این قطعه سبب میشود که گازهای سوخته شده از احتراق، با فشار و در مدتزمان کمی از موتور خارج شود. ه اکنون شرکت های معتبری در حال ساخت الیاژهای سبک و در عین حال با مقاومت کمتر برای اگزوز خودروها می باشند. این دو قطعه مکمل یک دیگر بوده و در صورت استفاده از هردو می توانید حداقل 10 درصد به توان خودروی خود بیافزایید.