Neuralink، شرکت کاشت مغز ایلان ماسک، می گوید که تاییدیه FDA را برای آزمایشات انسانی دریافت کرده است.

شرکت ایمپلنت مغز ایلان ماسک، Neuralink، می‌گوید که از رگولاتورهای ایالات متحده اجازه گرفته است تا آزمایش دستگاه خود را روی افراد آغاز کند.

این شرکت این خبر را عصر پنجشنبه در توییتر اعلام کرد، اما جزئیاتی در مورد یک مطالعه احتمالی ارائه نکرده است، که در پایگاه داده کارآزمایی‌های بالینی دولت ایالات متحده فهرست نشده است.

مقامات سازمان غذا و دارو (FDA) تایید یا تکذیب نکردند، اما کارلی کمپلر، مسئول مطبوعاتی در ایمیلی گفت که آژانس “تأیید و درک می کند” که شرکت ماسک این اعلامیه را اعلام کرده است.

Neuralink یکی از بسیاری از گروه‌هایی است که روی پیوند دادن سیستم عصبی به رایانه‌ها، تلاش‌هایی با هدف کمک به درمان اختلالات مغزی، غلبه بر آسیب‌های مغزی و سایر کاربردها کار می‌کند.

به عنوان مثال، در اوایل این هفته، محققان در سوئیس تحقیقی را در مجله Nature منتشر کردند که در آن ایمپلنتی را توصیف کردند که ارتباط بین مغز و نخاع را بازیابی می کند تا به مرد فلج کمک کند تا به طور طبیعی بایستد و راه برود. بر اساس گزارش clinicaltrials.gov، بیش از 30 آزمایش رابط کامپیوتری مغز یا ستون فقرات در حال انجام است.

ایلان ماسک در یک کنفرانس خبری صحبت می کند.
ماسک، موسس، مدیر عامل و مهندس ارشد/طراح SpaceX، در یک کنفرانس خبری در 19 ژانویه 2020 در کیپ کاناورال، فلوریدا صحبت می‌کند. شرکت کاشت مغز ماسک، Neuralink، می‌خواهد روزی تراشه‌های کامپیوتری را در مغز افراد کاشت کند. (جان راوکس/آسوشیتدپرس)

Neuralink یک “دستگاه تحقیقاتی” در نظر گرفت

ماسک که همچنین مالک توییتر و مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس است، دسامبر گذشته گفت که تیمش در حال درخواست از رگولاتورها هستند تا به آنها اجازه آزمایش دستگاه Neuralink را بدهند.

این دستگاه تقریباً به اندازه یک سکه بزرگ است و برای کاشت در جمجمه طراحی شده است و سیم های بسیار نازکی مستقیماً به مغز می روند.

ماسک گفته است که دو کاربرد اول در افراد، تلاش برای بازگرداندن بینایی و تلاش برای کمک به افرادی است که توانایی کمی یا بدون توانایی در کارکرد سریع عضلات خود را دارند تا از دستگاه‌های دیجیتال استفاده کنند. او همچنین گفت که تصور می‌کند سیگنال‌هایی از مغز می‌تواند به دستگاه‌های Neuralink در نخاع برای فردی با گردن شکسته متصل شود.

پس از اینکه ماسک اواخر سال گذشته در مورد این دستگاه ارائه کرد، راجش رائو، یکی از مدیران مرکز فناوری اعصاب در دانشگاه واشنگتن، گفت که فکر نمی‌کند Neuralink از نظر دستاوردهای رابط مغز و رایانه از سایر تیم‌ها جلوتر باشد. اما از نظر سخت افزار در دستگاه ها “بسیار جلوتر” است.

مشخص نیست که این دستگاه یا رابط‌های مشابه در نهایت چقدر خوب کار می‌کنند یا چقدر ممکن است ایمن باشند. رابط Neuralink در این مرحله یک “دستگاه تحقیقاتی” در نظر گرفته می شود و آزمایشات بالینی برای جمع آوری داده ها در مورد ایمنی و اثربخشی طراحی شده است.

در آنتوییت این هفتهNeuralink گفت که هنوز شرکت کنندگانی را برای این مطالعه استخدام نکرده است و به زودی اطلاعات بیشتری را ارائه خواهد کرد.